Co smażyć i na jakim tłuszczu. Porady Katarzyny Bosackiej. Olej olejowi nierówny

Zobacz film: Najlepsze i najgorsze tłuszcze do smażenia. Źródło: Dzień Dobry TVN.
Smażenie jest jedną z najpopularniejszych metod przygotowywania potraw. Niestety wiąże się ono z wysoką kalorycznością dań. Podstawą smażenia jest tłuszcz, a to oznacza, że jest to sposób mniej zdrowy w porównaniu do pieczenia lub gotowania. Katarzyna Bosacka przedstawiła kilka rodzajów tłuszczów stosowanych do smażenia oraz zdradziła sposoby na to jak smażyć smacznie i zdrowo.

Masło nie nadaj się do długiego smażenia

Nie nadaje się do długiego smażenia. Jeżeli wrzucimy odrobinę masła na patelnię i będziemy na nim smażyć na nim szybko i w niskiej temperaturze nie będzie dla nas szkodliwe. Wręcz przeciwnie dzieje się gdy temperatura jest za wysoka. Masło się spali i wtedy może przekształcić się w rakotwórczą substancję.

 - mówi ekspertka. 

Dobrym tłuszczem przeznaczonym do smażenia będzie jednak masło klarowane.

Masło klarowane - przeznaczone do smażenia, jest pozbawione zanieczyszczeń takich jak np. kawałki białka. Dzięki niemu możemy smażyć dłużej i bezpieczniej.

 - dodaje. 

Zobacz także: Wybieramy patelnię. Z jaką powłoką będzie najlepsza?

Olej rzepakowy tłoczony na zimno - krótkie podsmażanie

Znany wszystkim olej rzepakowy zdaniem Katarzyny Bosackiej również skutecznie sprawdza się w gotowaniu. Wyróżnia ona dwa typy i zastosowania tego oleju:

Istnieje różnica pomiędzy olejem rzepakowym tłoczonym na zimno, a olejem rzepakowym - rafinowanym. Do długiego smażenia używamy tego rafinowanego, natomiast tłoczony na zimno może być wykorzystany jedynie do krótkiego podsmażania.

Oliwa z oliwek nie nadaje się na patelnię

Cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Stosuję się ją najczęściej do doprawiania potraw, jednak niektórzy używają jej również na patelnię. 

Zdaniem niektórych nie nadaje się do smażenia, jednak przy niskiej temperaturze oraz małej ilości oliwy możemy podsmażyć na niej np. cebulę i krewetki. Oliwa z oliwek nie nadaję się jednak do smażenia w głębokim tłuszczu.

Olej kokosowy - smażymy na oleju rafinowanym

Ma wiele zastosowań zarówno w kosmetyce jak i gastronomii. Katarzyna Bosacka opowiada również o smażeniu na tym tłuszczu:

Olej kokosowy musi być rafinowany aby nadawał się do długiego smażenia. Jego stopień dymienia nie jest wysoki - wynosi ok. 205 stopni. Jest dużo niższy od oleju rzepakowego rafinowanego, który ma ok. 220 stopni. Do długiego smażenia placków, naleśników czy kotletów lepiej sprawdzą się jednak oleje oczyszczone - rafinowane, które przy przesmażeniu nie wywołają szkodliwych substancji.

Ambasadorka promująca zdrowy styl żywienia mówi również o skutecznej metodzie gotowania łączeniu tłuszczów:

Łączenie tłuszczów nie jest złym pomysłem. Masło klarowane ma temperaturę dymienia ok. 240 stopni, a oliwa z oliwek ok. 190 stopni. Jeśli je razem połączymy to zarówno łączymy smaki, jak również podwyższamy temperaturę dymienia. Sprawiamy, że smażenie na oliwie staje się bezpieczniejsze.

Inne oleje

Na rynku gastronomicznym istnieje także wiele innych olejów - pozyskanych z nasion roślin, tłoczonych na zimno. Bosacka komentuje ich użycie:

Oleje typu dyniowy, sezamowy, lniany bardziej nadają się jako dodatek do zupy lub sałatki. 

Więcej: 

podziel się:

Pozostałe wiadomości