Zarówno drożdżowe, jak i kruche ciasto z owocami można przygotować w wersji dietetycznej. Wtedy w trakcie przyrządzania deseru zamiast cukru można użyć ksylitolu. Tego rodzaju ciasta z owocami są smaczne i zdrowe.
Ciasto z owocami – deser dla każdego
Ciasto z owocami można przygotowywać na cieście ucieranym, biszkoptowym, kruchym lub drożdżowym. Ciastem z owocami jest również popularny serniki na zimno, którego górną warstwę tworzy galaretka z zatopionymi malinami, jagodami, truskawkami lub borówkami. Owoce można dodać też do włoskiego tiramisu, w którym pierwsze skrzypce grają nasączone kawą biszkopty i krem z sera mascarpone.
Użyte owoce decydują o smaku deseru, mają one bardziej wyrazisty smak niż reszta wypieku. Osoby, które wolą mniej słodkie ciasta, mogą zdecydować się na kruche ciasto z owocami o niższej zawartości cukru, np. z jabłkami lub gruszkami. Tymczasem miłośnicy bardzo słodkich deserów mogą wybrać przepis na ciasto z owocami uwzględniający truskawki.
Dzięki owocom można przygotować proste ciasto, które będzie odpowiednie dla osób starających się zrzucić zbędne kilogramy. W celu ograniczenia kalorii warto użyć owoców nie w formie dodatku, ale jako głównego składnika. Zmiażdżone banany czy mus z jabłek sprawią, że deser stanie się miękki i wilgotny. Owoce dodane do masy spowodują, że nie trzeba będzie ciasta zbyt słodzić. Aby ciasto mogło smakować jeszcze lepiej, można do niego wrzucić bakalie, a całość dosłodzić niskokalorycznym ksylitolem.
Który przepis na ciasto z owocami wybrać
W sezonie letnim warto wykorzystać świeże owoce. W tym czasie sprawdzą się truskawki, maliny, wiśnie, czereśnie. Okres od maja do września obfituje w takie ilości owoców, że każdego dnia można by przygotować z nich inne ciasto. Nie oznacza to, że zimą, kiedy brakuje świeżych owoców, jesteśmy skazani na ciasta, w których nie znajdziemy czereśni czy śliwek. Kiedy za oknem szaro, zimno i wieje, warto przygotować szybkie ciasto z owocami mrożonymi. W ten sposób można przez cały rok cieszyć się smakiem prostych ciast z owocami. Co ważne, aby mrożone maliny czy truskawki mogły wyglądać jak świeże, trzeba wysypać je na ciasto zaraz po wyjęciu z zamrażarki i zalać galaretką – wtedy nie zmienią ani koloru, ani kształtu.
Dietetyczne ciasto z owocami – przepis
Do przygotowania niskokalorycznego ciasta owocowego niezbędne są:
· truskawki – 0,5 kg,
· galaretka truskawkowa – jedno opakowanie,
· jajka – 2 sztuki,
· pełnoziarnista mąka pszenna – 2 duże łyżki,
· mąka ziemniaczana – mała łyżeczka,
· ksylitol – 4 łyżeczki.
Białko ubić na sztywną pianę, po czym, delikatnie mieszając, dodać ksylitol. Do słodkiej masy wmieszać żółtka i wymieszać. Następnie wsypać suche składniki i wszystko połączyć. Ciasto przelać do tortownicy o średnicy około 17 cm i piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 15–20 minut. Gdy ciasto się piecze, można zacząć przygotowywać galaretkę, zgodnie z instrukcją na opakowaniu (aby wyszła gęstsza, można dodać mniej wody, niż jest zalecane). Na gotowym i ostudzonym cieście poukładać ciasno pokrojone truskawki i zalać galaretką. Dietetyczne ciasto z owocami przygotowane według powyższego przepisu trzeba wstawić do lodówki i trzymać do czasu, gdy galaretka stężeje.
Przepis na kruche ciasto z owocami
Trochę bardziej kaloryczne, ale równie proste jest ciasto z owocami na kruchym cieście. Jest pyszne i można je upiec z dowolnymi owocami zgodnie z własnymi preferencjami. Do jego przygotowania potrzeba:
· 800 g śliwek,
· jajko – 1 sztuka,
· żółtka – 3 sztuki,
· masło bądź margaryna – 250 g,
· jogurt grecki – 2 łyżki,
· cukier – 200 g,
· mąka pszenna – 500 g,
· proszek do pieczenia – 2 łyżeczki.
Z jajka, żółtek, pokrojonego zimnego masła, cukru, mąki, jogurtu greckiego i proszku do pieczenia należy zagnieść ciasto. Najlepiej zrobić to ręcznie lub za pomocą haka do zagniatania ciasta. Gotowe ciasto trzeba podzielić na 3 równe części, z czego jedną umieścić w woreczku do mrożenia żywności i włożyć do zamrażalnika na godzinę. Dwie pozostałe części połączyć w jeden placek, który należy położyć na dnie wyłożonej papierem do pieczenia formy o wymiarach ok. 35 x 24 cm. Ciasto na godzinę umieścić w lodówce. Po wyjęciu na cieście ułożyć wydrylowane śliwki. Na owoce, za pomocą tarki o dużych oczkach, zetrzeć ciasto, które godzinę spędziło w zamrażarce. Kruche ciasto ze śliwkami piec w 180 stopniach przez 50 minut.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN