Świat

Polka stworzyła dźwiękową mapę Islandii. "Urzekła mnie bliskość natury"

Świat

Widoki na Islandii bez wątpienia zapierają dech w piersiach. Katarzyna Paluch postanowiła udowodnić, że również dźwięki tej wyspy mogą zachwycić. Dlatego właśnie stworzyła wyjątkową mapę, o której opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Czym zachwyca Islandia?

Kaśka Paluch od wielu lat mieszka na Islandii. Z wykształcenia jest muzykologiem, a na wyspę po raz pierwszy przyleciała, gdy zajmowała się dziennikarstwem muzycznym.

- W Islandii urzekła mnie chyba przede wszystkim bliskość natury - wyznała w Dzień Dobry TVN.

Zachwyciło ją to, że Islandczycy mają oddzielne określenia na szum oceanu, strumyka, wiatru czy nawet bzyczenie. Także w przypadku śniegu posługują się około 100 słowami na różne jego rodzaje.

Mapa dźwiękowa Islandii

Mieszkająca na Islandii Polka pracowała jako przewodnik, jednak kiedy zaczęła się pandemia, a turyści wyjechali, postanowiła pokazać ten kraj w nietypowy sposób. Stworzyła w Internecie jego dźwiękową mapę.

- Cały sens tej mapy właśnie polega na tym, że nie możesz zobaczyć miejsc, których słuchasz. Dzięki temu tak naprawdę możesz sobie stworzyć swoje własne wyobrażenie tego miejsca. Bezpośrednią przyczyną czy motorem, który napędził powstanie tego projektu, było moje spotkanie z turystką niewidzącą . Ta kobieta uświadomiła mnie, jak wiele dźwięków ma Islandia do zaoferowania - opowiadała Katarzyna Paluch w naszym programie.

Do tej pory udało jej się zebrać około 50 dźwięków. Jednak to zajęcie nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać.

- Chyba najbardziej ekstremalnym doświadczeniem ze zbierania dźwięku dla mnie było nagrywanie sztormu. Wieje prawie 200 km/h, jeszcze śnieg sypie czy tam zawiewa, a ten wiatr wyje - to już nie jest szum. (...) Próba ustania w miejscu z mikrofonem w ogóle mija się z celem - wspominała muzykolożka.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Marek Zieliński

Pozostałe wiadomości