Malta. Tam słońce świeci 365 dni w roku

Świat

Aktualizacja:

Spośród wszystkich państw Europy to właśnie Malta jest najbardziej wysunięta na południe. Niemalże przez cały rok świeci tam słońce, a panujący klimat sprzyja wypoczynkowi. Jednak piękna pogoda to nie jedyna zaleta Malty. Poznaj atrakcje, jakie oferuje to państwo i dowiedz się, która pora roku najbardziej sprzyja wyjazdom w to miejsce.

Malta oferuje piękne plaże, ciekawe zabytki i niepowtarzalny klimat. To jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc, które pozostawia wiele niezapomnianych wspomnień.

Co warto wiedzieć o Malcie?

To jedno z najmniejszych państw Europy, najbardziej wysunięte na południe. Malta to jednocześnie państwo, jak i wyspa, oddzielona od Sycylii o ok. 80 km, a od Tunezji o ponad 280 km. Co ciekawe, wielkością przypomina duże polskie miasto. W skład archipelagu wchodzi wyspa Gozo, znana z błękitnych lagun, Filfla, czyli wapienny masyw oraz wysepki Cominotto, znane z Biblii – tam rozbił się statek apostoła Pawła, gdy przewożono go na proces do Rzymu. Walutą Malty jest Euro.

>>> Zobacz także: Berlin w 48h - co warto zobaczyć? Michał Cessanis poleca!

Mimo iż Malta to malutkie państwo, to liczba jego mieszkańców jest imponująca – mieszka tam około 400 tysięcy osób. Rzecz jasna, oprócz nich rokrocznie licznie przyjeżdżają turyści, więc mogłoby się wydawać, że jest to jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc w Europie. Istnieje jednak wiele możliwości, by znaleźć tam sobie spokojne miejsce do wypoczynku. Są również ośrodki, takie jak Złota Zatoka czy Mdina, gdzie wystarczy odejść kilkaset metrów od plaży, by znaleźć samotne miejsce gdzieś wśród skał.

Jakie atrakcje oferuje Malta?

Większości osób Malta kojarzy się z Błękitną Laguną, czyli cieśniną między Comino i Cominotto. To właśnie jej krystaliczne wody można zobaczyć na zdjęciach w katalogach biur podróży. Blue Lagoon to bez wątpienia jedna z najbardziej znanych atrakcji Malty, codziennie odwiedza ją wielu turystów. Przede wszystkim zachwyca swoją malowniczością i piaszczystym dnem. W szczególności lubiana jest przez nurków, gdyż ma niezwykle bogatą faunę morską, która można podglądać podczas snorkelingu lub podczas rejsu statkiem.

Kolejną atrakcją jest miasto Valletta, stolica Malty. Wyróżnia je ciekawy klimat oraz atrakcyjne nadbrzeże. Ulice Valetty przypominają te z San Francisco, gdyż tamtejszy teren jest pagórkowaty. Turyści spędzają tu czas w licznych restauracjach i muzeach. Warto obejrzeć panoramę Upper Barrakka Gardens. Mimo iż jest to niewielkie miasto, trzeba poświęcić trochę czasu na zwiedzanie, najlepiej jeden dzień. Stolica Malty to nie jedyny ciekawy ośrodek miejski. Równie ciekawe jest Three City, czyli Birgu, Cospicua i Senglea. Miasteczka są nieco spokojniejsze niż Valletta, a co więcej – każde z nich ma swój wyjątkowy klimat. U brzegów często stoją zacumowane prywatne jachty należące do bogaczy zwiedzających Maltę.

>>> Zobacz także: Cessanis z wizytą u Lapończyków

Osoby zmęczone miastem mogą udać się do Ghar Lapsi, małej wioski na południu kraju. Co godzinę jeździ tam jeden autobus, a wokół nie ma nic prócz niewielkich knajpek oraz kilku domów. Ghar Lapsi to wymarzone miejsce dla turystów spragnionych spokoju i samotności i bez wątpienia jest to wyjątkowa atrakcja turystyczna Malty.

Miłośnicy nurkowania bardzo dobrze wiedzą, gdzie jest Malta, a ich ulubioną wyspą jest Gozo. Wyspa oferuje wiele miejsc, w których można nurkować, a doskonała przejrzystość wody oraz tamtejsze formacje skalne oraz wiele zatopionych wraków zdecydowanie przypadną do gustu wszystkim zwolennikom tego typu rozrywek. Niemniej jednak nurkowanie na Gozo przeznaczone jest raczej dla osób doświadczonych.

Kiedy wyjechać na Maltę?

Na wyspie są tylko dwie pory roku, czyli lato i zima. Turyści odwiedzają Maltę przez cały rok, lecz zdecydowanie najwięcej ludzi przyjeżdża tam latem. Każdy, kto zastanawia się, kiedy na Maltę, aby wrócić z niej opalonym, powinien pojechać między czerwcem a wrześniem. Wówczas temperatura wody w morzu jest odpowiednia do kąpieli, a mocne słońce świeci przez cały dzień. Z kolei osoby bardziej nastawione na zwiedzanie wyspy mogą pojechać tam wiosną lub jesienią. Bez względu na to, kiedy zamierza się wyjechać na Maltę, trzeba pamiętać o bezpieczeństwie.

Mimo iż kraj ten uznaje się za bezpieczny, to największym zagrożeniem czyhającym na turystów są drobni przestępcy, np. kieszonkowcy. Wakacje to czas, gdy wielu ludzi pozwala sobie na większy luz i z tego powodu niekiedy padają ofiarami złodziei. Warto pamiętać, by zarówno podczas letniego, jak i zimowego wyjazdu na Maltę, zawsze mieć oczy dookoła głowy i uważać na podejrzane osoby. Bardzo często starają się zagaić rozmowę i wydają się zachowywać przyjaźnie, czym mylą nieświadomych turystów.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN