Świat

Co warto zobaczyć w Suezie? Atrakcje i historia miasta nad Kanałem Sueskim

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
widok na miasto Suez

Miasto Suez usytuowane jest we wschodniej części Egiptu nad Kanałem Sueskim. Suez liczy około 750 tysięcy mieszkańców. Słynie przede wszystkim z przemysłu, głównie petrochemicznego, którego symbol widnieje nawet na oficjalnej fladze Suezu. Wbrew pozorom Suez nie jest miastem turystycznym. Co warto w nim zobaczyć i jaka jest jego historia?

Tereny, na których znajduje się współczesny Suez, miały niezwykle istotne znaczenie polityczne już w czasach starożytnych. Pierwszy kanał, łączący rzekę Nil z Wielkim Jeziorem Gorzkim, został wybudowany przez władcę Persji Dariusza I Wielkiego. Historia Suezu charakteryzuje się ogromną zmiennością, a funkcjonowanie kanału łączącego Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym wydaje się gwarancją dalszego rozwoju miasta.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Suez – miasto przy wielkim kanale

Suez jest miastem portowym, liczącym około 750 tysięcy mieszkańców. Usytuowany jest w północno-wschodniej części Egiptu, na północnym wybrzeżu Zatoki Sueskiej, która stanowi część Morza Czerwonego. Południowa granica Kanału Sueskiego to jednocześnie granica regionu administracyjnego miasta Suez.

W mieście działają trzy duże porty handlowe – Adaba, Ain Sukhna i Tawfiq. Porty wraz z miastem oraz infrastrukturą logistyczno-handlową tworzą duży obszar metropolitalny. Suez jest dobrze skomunikowany z innymi największymi ośrodkami regionu, takimi jak Kair, Port Said czy Ismailia.

Miasto Suez, a właściwie obszar metropolitalny, to także zagłębie wysoko rozwiniętego przemysłu lekkiego i ciężkiego. Dominuje przemysł petrochemiczny, a produkowana w rafineriach ropa transportowana jest siecią naftociągów wprost do Kairu. Istotność przemysłu petrochemicznego dla Suezu uwidoczniona jest także na fladze miasta, na której można zobaczyć czerwony płomień w kole zębatym na granatowym tle, symbolizującym morze, a właściwie Kanał Sueski, nad którym położone jest miasto.

Historia Suezu – miasta, którego przez pewien czas nie było

Historia terytoriów, na których znajduje się dzisiejsze miasto Suez, sięga czasów panowania wielkiego władcy Persji Dariusza I Wielkiego z dynastii Achemenidów (528–475 r. p.n.e.). W 1866 roku w czasie prac archeologicznych pod kierunkiem Charlesa de Lessepsa w pobliżu Suezu odkryto stelę z różowego granitu. Została ona postawiona właśnie przez Dariusza I i zawiera napisy potwierdzające wybudowanie przez króla Persji kanału między Nilem a Wielkim Jeziorem Gorzkim, który miał charakter transportowy. Stela była rodzajem monumentu upamiętniającego tę budowę.

W VII wieku n.e. w pobliżu obecnego Suezu istniało miasto Kolzum, które korzystało z intratnych możliwości handlowych, jakie dawał kanał. W XII wieku miasto zostało silnie ufortyfikowane w celu obrony przed krzyżowcami. Ostatecznie zostało zdobyte i splądrowane przez Beduinów. Miasto o nazwie Suez prawdopodobnie powstało znacznie wcześniej, niż podają oficjalne informacje, uznające za datę powstania Suezu rok 1869. Wiadomo, że uczestniczyło ono w walkach z Imperium Osmańskim już w XVI wieku.

W czasie inwazji napoleońskiej znaczenie militarne i polityczne Suezu znacznie zmalało. Sytuacja zmieniła się dopiero w 1869 roku, kiedy zakończyła się budowa Kanału Sueskiego, a znajdujące się w bezpośrednim pobliżu miasto zaczęło korzystać z lukratywnego położenia geopolitycznego. Można powiedzieć, że historia Suezu toczyła się kołem, gdyż w trakcie wojny izraelsko-egipskiej w latach 1967–1970 miasto zostało niemal całkowicie zniszczone. Ponownie zaczęło się jednak odbudowywać po powtórnym otwarciu kanału, co nastąpiło po wojnie Jom Kippur w 1973 roku. Współcześnie Suez szybko się rozwija, jednak jego przyszłe znaczenie zarówno jako miasta, jak i ośrodka przemysłowego wydaje się ściśle uzależnione od dalszych losów Kanału Sueskiego i jego prosperowania.

Jakie atrakcje oferuje Suez?

Ze względu na swój przemysłowo-handlowy charakter Suez nie oferuje zbyt wielu atrakcji turystycznych i nie jest bezpośrednio nastawiony na turystykę. W jednej z dzielnic Suezu, Ataqah, w pobliżu portu Ain Sokhna, znajduje się jednak wiele kurortów gwarantujących najwyższy komfort wypoczynku. Większość hoteli dysponuje krytymi lub odsłoniętymi basenami, spa oraz obiektami sportowymi i słynie z wyśmienitego jedzenia. Tego typu kurorty cieszą się zainteresowaniem zwłaszcza bardziej majętnych turystów, których przyciąga tu także ciepły klimat. W Suezie średnie temperatury w okresie czerwiec–sierpień wynoszą 28℃ , a rekordowa temperatura wynosiła aż 46,1℃.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Peter Schaefer/Getty Images

Pozostałe wiadomości