"Szanuj Rzym"- to hasło nowej kampanii kierowanej do mieszkańców i turystów przez władze wiecznego miasta. Jej celem jest uwrażliwienie wszystkich na obowiązek poszanowania zabytków archeologii i dóbr kultury. Przedstawiono trzy zabronione, ale niestety bardzo częste zachowania, które są plagą w stolicy Włoch. O jakie czynności chodzi? Jakie działania podjęto w związku z kampanią?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rzym. Jakie czynności są zakazane w turystycznym mieście?
Władze Rzymu rozpoczęły właśnie kampanię skierowaną do mieszkańców oraz turystów. Jej celem jest uwrażliwienie ich na obowiązek poszanowania zabytków wiecznego miasta. Kampania odbywa się pod hasłem "Szanuj Rzym". Jej przekaz zarząd miejski tłumaczy następująco: "kto kocha Rzym, nie rani go, nie obraża, nie przyczynia się do jego degradacji".
W kampanii przedstawiono trzy zachowania, które są w tym pięknym, turystycznym mieście zabronione. Wiele osób jednak ignoruje te zakazy. Chodzi o urządzanie "biwaków" w mieście, jedzenie w zabytkowych miejscach oraz brak poszanowania dla historycznych budynków.
Straż miejska systematycznie podejmuje interwencje w rejonie Schodów Hiszpańskich, fontanny di Trevi oraz placu przed Panteonem, gdzie turyści często spożywają posiłki w miejscach, w których jest to zabronione, na przykład siedząc na stopniach. Szczególnie surowe sankcje nakładane są na osoby, które decydują się na kąpiel w słynnej fontannie. Tymczasem w Koloseum nie brakuje aktów wandalizmu - intruzi wycinają swoje inicjały ostrymi narzędziami, niszcząc zabytkową strukturę.
"Szanuj Rzym" - na czym polega kampania?
Kampanię "Szanuj Rzym", która - zgodnie z zapowiedziami - będzie prowadzona w języku włoskim, angielskim i hiszpańskim, zaprezentowano na Kapitolu. Jej główne przesłanie podkreśla, że "miasto ze względu na swoją wartość i historię należy do wszystkich i musi być przez wszystkich szanowane".
- To tylko jeden z kroków, jakie podejmujemy, by zwalczać niecywilizowane zachowania i nieznajomość reguł, jak należy postępować także w najbardziej ikonicznych miejscach miasta. Wiemy, jak bardzo Rzym jest kochany na świecie i właśnie dlatego wszyscy - rzymianki, rzymianie i turyści - mamy obowiązek pokazać tę miłość, szanując go i chroniąc - zaznaczył burmistrz Roberto Gualtieri. Podkreślił też, że kampania ma stanowić impuls do realnych zmian.
- Wraz z tą kampanią chcemy zmusić do refleksji i mamy nadzieję, że będzie ona bodźcem do konkretnych zmian, aby miłość do Rzymu przeszła od deklaracji do zachowań - podsumował.
Przekaz zostanie rozpowszechniony za pośrednictwem świetlnych billboardów, mediów społecznościowych oraz plakatów rozmieszczonych w przestrzeni publicznej.
Zobacz także:
- Buon appetito prosto z Rzymu. Kulinarny przewodnik po Wiecznym Mieście
- Turyści robią to nagminnie, a radni mają dość. "To nie miejsce na piknik"
- Dokąd Polacy lecą na Wielkanoc? Te kierunki wybieramy najczęściej
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Nicola Forenza/GettyImages