Podróże

Sahara i jej tajemnice

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Pustynia Sahara to jedno z najciekawszych miejsc na Ziemi. Z jej historią wiąże się wiele ludzkich żywotów, które nie przetrwały niesprzyjających warunków panujących na pustkowiu. W ciągu wielu lat badań udało się odkryć tak fascynujące miejsca jak Oko Sahary i liczne oazy. Region Sahary ma powierzchnię ponad 9 milionów kilometrów kwadratowych i leży na terytorium 11 państw, takich jak Algieria, Sahara Zachodnia, Egipt i Tunezja.

Coraz liczniejsze grupy turystów postanawiają na własne oczy ujrzeć skarby pustyni. Ten na pozór niezmącony niczym krajobraz coraz częściej dosięgają jednak wpływy współczesnej cywilizacji. Zmiany klimatyczne sprawiają, że od kilku lat co jakiś czas pojawia się śnieg na Saharze. Jest to niesamowite zjawisko, biorąc pod uwagę fakt, że strefa należy do najgorętszych na globie. Jakie inne zagadki kryje w sobie pustynia Sahara?

Sahara – temperatura i klimat

Powszechnie uważa się, że powierzchnia Sahary to po prostu morze piasku i niekończące się wydmy. Wiele osób, które odwiedziły ten region, zdziwiło się, jak mocno jest on zróżnicowany i przepełniony ciekawymi formacjami skalnymi. Przykładowo, na terenie należącym do Tunezji znajdziemy niewielkie odłamki skalne zwane po arabsku serir. Obszar ten określa się mianem pustyni żwirowej. Tajemnice Sahary skrywają też fantazyjne formacje piaskowe, przypominające piramidy, które wiatr rzeźbił przez tysiące lat. W innych częściach pustyni znajdziemy niekończący się drobny piasek, góry wulkaniczne czy doliny z kamienia. Marsjański krajobraz stał się natchnieniem dla sporej grupy reżyserów, którzy postanowili nakręcić tutaj swoje filmy, ale również autorów książek takich jak "Angielski pacjent", "Niebo nad Saharą" czy "Pod osłoną nieba".

Klimat panujący na pustyni nie sprzyja osiedlaniu się. Opady są rzadkie (nieraz co kilka lat). Powietrze jest suche, a zachmurzenia praktycznie nie występują. Temperatura na Saharze w ciągu dnia często wynosi ponad 50 st. C, zaś nocą spada nawet do 0. Z tego powodu kraina należy do grupy najsłabiej zaludnionych na świecie. Mieszkają tu głównie rdzenne ludy koczownicze – Tuaregowie czy Berberowie, których historia sięga czasów starożytnych.

Jak wygląda roślinność na pustyni? Popularnym przykładem flory jest trawa. Sahara tylko w niewielkiej części pokryta jest drobnym piaskiem, jednak to właśnie tam pojawiają się trawy, a nieraz nawet krzewy z bardzo długimi korzeniami. Rośliny najszybciej rozwijają się w dolinach i na zboczach gór. Zieleń na Saharze różni się w zależności od jej części. Na północy znajdziemy oliwki, pistacje i oleandry, z kolei na południu akacje i tamaryszek. Najuboższa jest środkowa część. Jedną z najciekawszych roślin jest róża jerychońska, która przez większość czasu wygląda jak zaschnięte pędy, natomiast po opadach deszczu rozkwita.

Zwierzęta Sahary to przede wszystkim wielbłądy jednogarbne, hodowane przez koczowników, skorpiony, lisy pustynne, antylopy, gazele i warany. Część z nich żyje dziko, jednak wiele staje się rodzajem atrakcji turystycznej, jaką oferuje Sahara. Zwierzęta te są hodowane w gospodarstwach. Skorpionom wycina się kolce jadowe, aby turyści mogli robić sobie z nimi zdjęcia.

Pustynia Sahara – ciekawostki

Do najciekawszych miejsc należy oaza na Saharze. To właśnie tam gromadzi się i w dużej mierze rozwija życie plemion koczowniczych, stanowiąc także ważny punkt dla karawan. Niektóre oazy mają powierzchnię kilku tysięcy kilometrów kwadratowych i są zamieszkiwane przez tysiące osób. Warto odpowiedzieć na pytanie, co to jest? Sahara jest obszarem w większości pozbawionym wody, jednak w niektórych miejscach woda z rzek przenika pod powierzchnię, dzięki czemu rośliny mają szansę wyrosnąć. Współcześnie oazy stanowią ważny punkt turystyczny. Wiele osób decyduje się na wynajęcie samochodu z przewodnikiem i spędzenie kilku dni na pustyni. Szczególnie warto odwiedzić miejsce, gdzie piasek Sahary, a właściwie żwir przyjmuje ciemny kolor. Jest to tak zwana Czarna Pustynia. Zazwyczaj w cenie podróży jest także wyżywienie i napoje. Zwiedzanie można rozpocząć z wybranego kraju – Algierii, Egiptu czy Maroko. Sahara jest dostępna także od strony Tunezji.

W trakcie podróży można na własne oczy ujrzeć dziewicze rejony pustyni, a także poczuć dreszcz emocji podczas noclegu. Należy jednak dobrze przygotować się do podróży i wyzwań, które szykuje dla nas Sahara. Temperatura w nocy i nad ranem sprawia, że niezbędnym elementem będzie polar lub gruby sweter. Podczas podróży z jednej oazy do drugiej warto odwiedzić miejscowe zabytki i muzea. Wiele obszarów nadal pozostaje dla człowieka tajemnicą, gdyż bardzo rzadko ktokolwiek zapuszcza się w te rejony. Przykładem może być, chociażby Sahara Zachodnia. Turystyka jest w dużej mierze powiązana z Maroko, gdyż państwo to posiada roszczenia do sąsiedniego obszaru.

Jak wygląda historia całego regionu? Jak powstała Sahara? Afryka kryje wiele tajemnic, jednak według naukowców 10 tys. lat temu dzisiejsza pustynia była zielona, z częstymi opadami deszczu i bujną roślinnością. Cały czas pojawiają się hipotezy, które mają dostarczyć odpowiedzi na pytanie, co było powodem tej zmiany. Badania archeologiczne trwają nieprzerwanie od wielu lat.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie

Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecieŹródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Peter Adams/Getty Images

Pozostałe wiadomości