Lista rzeczy na wyjazd to nie tylko bielizna i środki higieny. "O tych rzeczach mogłaś nie pomyśleć"

Lista rzeczy na wyjazd to nie tylko bielizna i środki higieny. "O tych rzeczach mogłaś nie pomyśleć"
Lista rzeczy na wyjazd to nie tylko bielizna i środki higieny. "O tych rzeczach mogłaś nie pomyśleć"
Źródło: seb_ra/Getty Images
Pakowanie się na wyjazd to jedna z trudniejszych czynności, która pojawia się tuż przed wymarzoną podróżą. Zastanawiając się, co spakować na wyjazd, warto przede wszystkim zrobić listę potrzebnych rzeczy. Wszyscy pamiętają o bieliźnie, środkach higieny czy kremie z filtrem. Ale o czym naprawdę nie można zapomnieć wybierając się w podróż po kraju i za granicę? O tych rzeczach mogłaś nie pomyśleć.

Podróże po świecie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Przygotowując się do podróży do ciepłych krajów i rozważając, co zabrać nad morze na wyjazd, należy przede wszystkim pamiętać o kremach z filtrem UV. Aby wypoczynek na plaży był udany, warto zabrać na wyjazd nad morze własny parawan, leżaki, a myśląc o tym, co wziąć na wyjazd z dziećmi, nie można zapomnieć o zabawkach oraz – co najważniejsze – apteczce z lekami.

Co spakować na wyjazd? Lista przedmiotów, która może nie mieć końca

Co wziąć w podróż? To pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi, jednak z pewnością każdy je sobie zadaje, zastanawiając się nad listą potrzebnych rzeczy na wyjazd. Bez względu na to, jaki jest cel podróży i jej charakter – czy jest to wyjazd służbowy, czy może dwutygodniowe wakacje nad morzem – do podstawowych, niezbędnych rzeczy na wyjazd należą przede wszystkim środki do higieny, bielizna i pozostałe ubrania, a także dokumenty – dowody tożsamości i prawa jazdy.

Myśląc o tym, co zabrać na wyjazd, nigdy nie można zapominać o podróżnej apteczce – zestawie leków, które mogą uratować nasze zdrowie lub życie w sytuacji zagrożenia. Zmieniając środowisko, warto wziąć ze sobą również leki antyalergiczne, nawet jeśli nie jest się alergikiem (istnieje możliwość, że w obcym miejscu występuje alergen, którego nie ma w codziennym otoczeniu). Warto zabrać ze sobą także leki na biegunkę, wapno, bandaże i spray chłodzący, przydatny w przypadku oparzeń.

Jak zrobić listę rzeczy na wyjazd? Przygotowania

Chociaż niektórzy preferują nieuporządkowane i spontaniczne pakowanie, to jednak zaleca się, aby rozpocząć je od właściwego przygotowania. Przygotować należy przede wszystkim listę na wyjazd, która powinna zawierać wszystkie rzeczy potrzebne w podróży. Dzięki temu nie zapomnimy o danym przedmiocie w ferworze pakowania się i w czasie prób zamknięcia wypchanych po brzegi walizek.

Tworzenie listy rzeczy do spakowania na wyjazd warto zacząć od utworzenia kategorii, co znacznie uporządkuje i ułatwi proces pakowania się. Pod każdą kategorią należy wypisać konkretne rzeczy do zabrania.

Przykładowe kategorie to np.:

 • kosmetyki na wyjazd,
  • ubrania i obuwie,
   • leki,
    • dokumenty,
     • pieniądze,
      • elektronika,
       • prowiant,
        • rozrywka i książki.

         Co zabrać na wyjazd za granicę? Szczególnie ważne rzeczy, które trzeba mieć

         Zagraniczne wyjazdy wiążą się z dodatkową odpowiedzialnością. W zależności od tego, dokąd się wyjeżdża, należy przede wszystkim przygotować wszystkie potrzebne dokumenty i tym samym zabezpieczyć się od strony formalnej. Mogą to być wizy, zgody na pobyt tymczasowy lub po prostu paszporty. Warto też upewnić się, czy w kraju, do którego podróżujemy nie przyda się karta EKUZ. Więcej o niej przeczytasz tutaj.

         Co spakować na wyjazd za granicę, jeśli podróżujemy samolotem? Bardzo ważne jest, aby zabrać ze sobą dodatkową kopię biletu. Decydując się na pobyt w zagranicznym hotelu, warto też przygotować potwierdzenie dokonania opłaty – dzięki temu zminimalizuje się ryzyko nieporozumień na miejscu.

         Przydatne mogą okazać się także pomoce językowe, jeśli nie zna się języka ojczystego kraju, do którego się jedzie, mogą to być słowniki lub rozmówki. Dobrym rozwiązaniem są także aplikacje na telefon, które mogą działać w trybie offline.

         Co zabrać na wyjazd nad morze?

         Zastanawiając się nad tym, co spakować na wyjazd nad morze, pierwszą rzeczą z pewnością będzie krem do opalania z filtrem UV. I słusznie – w czasie kąpieli słonecznych nad morzem niezwykle istotne jest zabezpieczenie się przed m.in. poparzeniami. W przypadku wyjazdu do ciepłych krajów, np. zastanawiając się, co zabrać na wyjazd do Grecji, Turcji lub Egiptu, warto rozważyć kremy z najwyższymi dostępnymi filtrami.

         Tworząc listę rzeczy na wyjazd nad morze, warto pamiętać o zapasowych plażowych kocach, parawanie, wodoodpornych torebkach na elektronikę i dokumentach, a w przypadku wyjazdu rodzinnego z dziećmi także o zabawkach dla najmłodszych. Nie należy zapominać o odpowiednim obuwiu, np. sandałach, a także o strojach kąpielowych i dodatkowych ręcznikach.

         Jak powinna wyglądać lista rzeczy na wyjazd w góry zimą?

         Pakowanie się na wyjazd w góry może być jeszcze dłuższe – zwłaszcza dla bardziej zaawansowanych osób, pragnących zdobywać nowe szczyty. Co zabrać na wyjazd w góry? Przede wszystkim przydatna będzie dokładna mapa (najlepiej jedna kopia na osobę), kompas lub GPS i nowoczesny telefon komórkowy z wytrzymałą baterią (do niektórych modeli telefonów można nawet dokupić osobną baterię, naładować ją i zabrać ze sobą).

         Myśląc o wyjeździe na narty, nie można zapomnieć o potrzebnym sprzęcie, a jeśli wolimy wypożyczyć go na miejscu – o dodatkowym ubiorze, chroniącym przed zimnem i urazami. Lista rzeczy na wyjazd w góry powinna też zawierać śpiwory, zapalniczkę i rakiety śnieżne.

         Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

         Zobacz także:

         Autor: Adrian Adamczyk

         Źródło zdjęcia głównego: seb_ra/Getty Images

         podziel się:

         Pozostałe wiadomości