Wieluń to miasto o niezwykłej historii. Obecnie zamieszkuje je ok. 23 tysiące osób. Będąc w Wieluniu, warto zwiedzić Muzeum Ziemi Wieluńskiej, a także skorzystać z miejscowych atrakcji – lodowiska, basenu lub szlaku turystycznego.
Do czasów rozbiorów Rzeczypospolitej Wieluń był bardzo ważnym ośrodkiem administracyjnym, sądowym i politycznym. Jedna z największych atrakcji tego miasta – zabytkowy zamek, został wzniesiony już za czasów Kazimierza Wielkiego. 1 września 1939 roku na Wieluń został przeprowadzony niespodziewany atak niemieckiego lotnictwa, które zniszczyło 75% zabudowy miasta i zamordowało prawdopodobnie nawet ponad dwa tysiące mieszkańców.
Współczesny Wieluń – atrakcje i zabytki
Wieluń to miasto w województwie łódzkim i siedziba powiatu wieluńskiego. Usytuowane jest na południowym zachodzie względem Łodzi. Wieluń nie należy do dużych miast – obecnie zamieszkiwane jest przez około 23000 osób .
Miasto charakteryzuje się bogatą, wielowiekową historią. Jedną z najbardziej popularnych atrakcji jest tutaj Muzeum Ziemi Wieluńskiej – niegdyś obiekt sakralny, który był klasztorem damskiego zakonu Sióstr Bernardynek, ufundowanym przez Annę Koniecpolską w 1616 roku.
W Wieluniu można zresztą zwiedzić wiele zabytkowych kościołów i nowoczesnych muzeów, prezentujących urodzaj prawie tysiącletniej historii miasta. Przykładem może być kolegiata Bożego Ciała – zabytkowy kościół wzniesiony jeszcze przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku dla ojców Augustianów. W kościele znajduje się zabytkowy ołtarz Najświętszej Marii Panny, zdobiony złotymi ornamentami. Zupełnie inne wrażenie wywrze na odwiedzających kościół św. Barbary w Wieluniu . To bardzo mały i skromny kościółek, który został wzniesiony już w 1515 roku. Początkowo kościół był drewniany i we wnętrzu zachowało się oryginalne, drewniane prezbiterium wzniesione w konstrukcji zrębowej. Na uwagę każdego, kto odwiedzi Wieluń, zasługuje z pewnością kościół Franciszkanów , ukończony w 1634 roku. Możemy podziwiać w nim doskonale odnowioną polichromię sufitową.
Niewątpliwie nie można pominąć zwiedzenia murów obronnych Wielunia , które historycznie miały długość 1200–1300 metrów. Gród murowany został wybudowany za czasów Kazimierza Wielkiego. Przyczynił się on do dalszego rozwoju miasta, czyniąc z niego ważny ośrodek administracyjny, państwowy i sądowniczy (w Wieluniu działały sądy ziemskie i grodzkie aż do utraty niepodległości).
We współczesnym Wieluniu atrakcje dla dzieci skupiają się przede wszystkim wokół sportu. Z podopiecznymi można spędzić czas na krytym basenie lub w skateparku. Zimą z kolei można udać się na lodowisko, aby pojeździć na łyżwach. W okolicach Wielunia przebiega szlak Jury Wieluńskiej, na który warto się wybrać rowerem. Cztery kilometry na zachodzie od miasta przepływa rzeka Warta. W pobliżu miasta nie ma jezior.
Pragnąc zobaczyć "na żywo" wielowiekowy Wieluń, warto wybrać się na wycieczkę samochodem. Przez miasto przebiegają aż trzy drogi wojewódzkie i trzy krajowe (m.in. A1, odcinek 43, Wieluń–Częstochowa, czy nr 45, Racibórz–Wieluń).
Historia Wielunia – słynne bombardowanie
Prawa miejskie zostały przyznane Wieluniowi już w 1283 roku. Dzięki budowie grodu przez Kazimierza Wielkiego miasto aż do rozbiorów było prężnym ośrodkiem administracyjnym i handlowym. Jeden z najsłynniejszych epizodów w historii Wielunia przypada jednak na okres II wojny światowej.
1 września 1939 roku niespodziewanie miasto zostało zaatakowane przez Luftwaffe, a konkretnie bombowce nurkujące. Powszechnie uważa się to wydarzenie za jeden z najbardziej dobitnych przykładów nieuzasadnionego terroru ze strony lotnictwa niemieckiego. Niektórzy historycy uznają, że atak bombowy na Wieluń był pierwszym chronologicznie aktem agresji nazistowskich Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku.
Trudno jest dokładnie oszacować liczbę ofiar zmarłych w wyniku bombardowania. Niektóre źródła mówią o ok. tysiącu zamordowanych, inne o ponad dwóch tysiącach. Na skutek ataków niemieckich około ¾ zabudowy miasta, w tym zabytków historycznych, zostało doszczętnie zniszczonych. Uzasadnieniem ataku było stacjonowanie polskiej brygady kawalerii wojskowej w okolicy Wielunia. Niemcy za pomocą lotnictwa pragnęli "przeczesać" drogę dla armii lądowej. Argumentacja ta nie spotyka jednak jakiegokolwiek usprawiedliwienia w zakresie mordowania cywilów, które już od 1907 roku było jasno zabronione m.in. konwencją haską.
Jak zaplanować tegoroczne wakacje? Zobacz wideo:
Zobacz też:
Botswana – kraj na pustyni z niezwykłą rzeką
Santiago de Compostela – wyjątkowy cel pielgrzymek
Autor: Adrian Adamczyk