Polska

Rodzinne trasy rowerowe, czyli sposób na aktywne wakacje

Polska

Koronawirus wielu osobom pokrzyżował urlopowe plany. Jak spędzić w Polsce aktywne wakacje z dziećmi? Bezpiecznym i ciekawym pomysłem jest wycieczka rowerowa. Jak ją odpowiednio zorganizować? O tym opowiedział nam Alin Marciniak, podróżnik i fotoreporter.

Wycieczki rowerowe z dziećmi w wakacje

Jazda na rowerze dorosłym sprawia przyjemność, a dla dzieci jest niesamowitą zabawą. W dobie koronawirusa, gdy wakacyjne podróże są znaczenie utrudnione, warto pomyśleć o alternatywie. Świetnym sposobem na spędzenie wolnego, ale także aktywnego czasu jest wycieczka rowerowa. Dokąd możemy się wybrać?

Tras rowerowych w Polsce jest cała masa, natomiast moim ulubionym miejscem jest Dolny Śląsk, a zwłaszcza Kotlina Kłodzka. W zasadzie tu możemy spędzić na rowerze pół życia

– powiedział Alin Marciniak, podróżnik i fotoreporter.

Jak przyznał, wyjątkowym miejscem, do którego sam często i chętnie wraca, jest gmina Złoty Stok. W tym rejonie znajdziemy wiele atrakcji. Mamy tam całe zaplecze: pensjonaty, pola namiotowe, wypożyczalnie rowerów i gastronomię. Stąd najlepiej wybrać się z dziećmi na krótkie wycieczki do pobliskich miejscowości.

Kopalnia Złota i tajemnicze sztolnie to punkt obowiązkowy. Możemy także poczuć dreszczyk emocji na najdłuższej tyrolce w Europie. To ponad pół kilometrowa lina rozpięta nad pobliskim kamieniołomem i lasem.

Średniowieczny Park Techniki także potrafi wciągnąć nie tylko najmłodszych.

Trasy rowerowe, które wiodą przez góry Złote, są i dla osób z dużą kondycją oraz dla osób z bardzo małymi dziećmi. Trasy są tak podzielone, że możemy przejechać kilometr, pięć, dziesięć, a nawet sto kilometrów. Przy okazji warto zatrzymywać się, by zobaczyć to wszystko, co jest dookoła przygotowane

- zachęcał nasz rozmówca.

Złoty Stok jest świetnym miejscem wypadowym, z którego możemy w łatwy sposób dostać się do innych miejscowości. Możemy wyruszyć na przykład do Ząbkowic Śląskich, znanych także pod nazwą Frankenstein. Tutaj poza ruinami zamku, zobaczymy najbardziej krzywą wieżę w Polsce, której odchyły od pionu wynoszą ponad dwa metry.

Warto zobaczyć również słynny Pałac Marianny Oriańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Jak głosi legenda, konie poiły się w marmurowych żłobach, przeglądając się w kryształowych lustrach. Przywrócone do życia fontanny ogrodowe nadal imponują 30-metrowym słupem wody.

W Górach Złotych możemy wjechać na tzw. Górę Borówkową, gdzie jest piękna wieża widokowa. Miejsce historyczne. Przejeżdżamy kilka kilometrów dalej i jesteśmy w miejscowości Lądek Zdrój, gdzie co roku odbywa się największy festiwal górski na świecie

– mówił podróżnik w Dzień Dobry TVN.

Od Złotego Stoku mamy także 5 km do miejscowości Mąkolno, gdzie wciąż dała fabryka prochu czarnego. Możemy także wybrać się na największą twierdzę w Europie, Twierdzę Srebrnogórską. Stamtąd jest już rzut beretem do Kłodzka, gdzie znajduje się słynna twierdza i słynny rynek z wieżą ratuszową.

Równie ciekawe miejsca możemy znaleźć w okolicach województwa lubuskiego. Punktem startowym może być miejscowość Łęknica, skąd prowadzi ścieżka rowerowa do magicznych kolorowych jeziorek w Starej Kopalni Babina.

Po drugiej stronie Łęknicy znajduje się Park Mużakowski zajmujący aż 728 ha powierzchni. Jest to wspaniałe miejsce leżące nad Nysą Łużycką, po obu stronach granicy Polski i Niemiec. Park Mużakowski, inaczej Park Muskau, będący największym parkiem w stylu angielskim na terenie Polski, najlepiej i najwygodniej jest zwiedzać go na rowerze. Bardzo rozbudowane i wygodne ścieżki rowerowe pozwalają na docieranie w wiele ciekawych miejsc na terenie rozległego parku.

Wycieczka rowerowa – przygotowania fizyczne

Wyprawa rowerowa to nie lada wyzwanie dla organizmu. Zanim zdecydujemy się wsiąść za kierownicę jednośladu i wyruszyć w długą podróż, warto się przygotować. Ważne, aby stopniowo, krok po kroku przyzwyczajać nasze mięśnie do wysiłku. Z tego względu zaleca się, aby trening rowerowy wykonywać codziennie. Nie liczą się kilometry czy tempo, lecz systematyczność. To ustrzeże nas przed niepotrzebnymi kontuzjami i sprawi, że wycieczka będzie dla wszystkich czystą przyjemnością.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości