Polska

Krakowskie Sukiennice – historia, atrakcje, legendy

Polska

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kraków
fotolupa/Getty Images Krakowskie Sukiennice

Muzeum Narodowe Sukiennic jako oddział Muzeum Narodowego w Krakowie jest jedną z największych atrakcji turystycznych dawnej stolicy Polski. Co to są Sukiennice, skąd pochodzi ich nazwa i jaka jest historia tego budynku?

Sukiennice w Krakowie kuszą zwiedzających nie tylko wspaniałą architekturą (głównie w stylu renesansowym, choć początkowo budynek wznoszony był w stylu gotyckim), ale także znajdującym się tutaj muzeum. Można zwiedzić w Sukiennicach podziemne muzeum oraz znajdującą się na pierwszym piętrze Galerię Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku, w której można zobaczyć m.in. obrazy Jacka Malczewskiego. 

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Sukiennice w Krakowie – historia jednego z najsłynniejszych zabytków dawnej stolicy Polski 

Wśród licznych zabytków Krakowa Sukiennice są jednym z najbardziej charakterystycznych budynków. Krakowskie Sukiennice są także wizytówką miasta, znajdującą się w samym jego centrum, a wielu turystów właśnie z nimi kojarzy Kraków. Co oznacza słowo "sukiennice" i czym są Sukiennice w Krakowie? Sukiennice to nazwa określająca dawny budynek o charakterze handlowym, składający się z kramów, składów i bazarów. Można więc powiedzieć, że sukiennicami określano kiedyś miejskie centra handlowe (współcześnie można byłoby wręcz powiedzieć – galerie handlowe). Nazwa "sukiennice" wywodzi się oczywiście od sukna – to nim bowiem najczęściej handlowano. Sukiennice więc były miejscem, w którym można było pozyskać sukno. Jaka jest historia krakowskich Sukiennic? Podwalin współczesnych Sukiennic można się dopatrywać w krakowskich kramach, których budowę zlecił Bolesław Wstydliwy już w połowie XIII wieku. Około 1300 roku aleję z kramami postanowiono zadaszyć, tworząc tym samym obiekt na kształt hali targowej. Krakowskie Sukiennice słyną obecnie przede wszystkim z zabytkowej architektury. Nie każdy jednak wie, że początkowo była to konstrukcja w stylu gotyckim. Została zbudowana w 1358 roku przez Kazimierza III Wielkiego. Obejmowała halę o długości 108 metrów i szerokości 10 metrów z obydwu stron. W miejscu tym znajdowało się prawdopodobnie osiemnaście oddzielnych kramów, w których można było handlować m.in. suknem. Konstrukcja w takiej formie niestety nie przetrwała – spłonęła w 1555 roku. Dalsza historia Sukiennic przypada na okres renesansu – w latach 1556–1559 odbudowano już wtedy zabytkowy budynek, a pracami kierował mistrz Pankracy. Owocem prac była konstrukcja bogata w zdobienia architektoniczne, charakterystyczne dla panującej w renesansie mody – dodano kolumnowe loggie, ozdobne ryzality, attykę z arkadami i grzebieniem z maszkaronami. W następnych wiekach budynek stopniowo podupadał z braku potrzebnych renowacji. Następnym okresem, w którym Sukiennice w Krakowie zostały poddane znacznym zmianom, był pozytywizm, a konkretnie koniec lat 70. XIX wieku. Wówczas hala została przekształcona w ciąg kramów handlowych z drewna, dobudowano kolejne ryzality i arkadowe podcienia. Co ciekawe, na ścianach wewnętrznych umieszczono wówczas karykatury władców Krakowa.

Atrakcje i zwiedzanie Sukiennic krakowskich – muzea i nie tylko

Współczesne Sukiennice spośród wszystkich stylów architektonicznych, z uwzględnieniem których przez wieki były rekonstruowane, najbardziej zachowały charakter renesansowy. Turyści pragnący zwiedzić Sukiennice w Krakowie, mają możliwość zapoznania się z Galerią Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku, która mieści się na pierwszym piętrze obiektu. Galeria ta jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Muzeum Narodowe w krakowskich Sukiennicach ma w swoich zbiorach kolekcję obrazów dawnych mistrzów, m.in. Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Piotra Michałowskiego czy Józefa Chełmońskiego. Jedną z największych atrakcji Krakowa są jednak podziemia Sukiennic, wybudowane pod rynkiem. To trasa turystyczna muzeum, która ukazuje bogatą historię miasta. Godziny otwarcia podziemi Sukiennic różnią się w zależności od pory roku i dnia, dlatego planując wycieczkę, warto je wcześniej sprawdzić. W podziemiach krakowskich Sukiennic można zobaczyć najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa, znajdują się tu także bogate zbiory archeologiczne, takie jak ceramika, narzędzia, monety i wiele innych przedmiotów. Wszystko to pozwala sobie wyobrazić wygląd średniowiecznego rynku w Krakowie. Na miejscu można również zaopatrzyć się w pamiątki. Po zwiedzaniu warto udać się do słynnej kawiarni znajdującej się na parterze Sukiennic. W trakcie zwiedzania Muzeum Sukiennic możemy dostrzec wiszący nóż, znajdujący się na poziomie krótszej osi budynku. To pewien symbol, który ma przypominać o tym, że złodzieje okradający kramy karani byli obcięciem ucha. Z nożem w Sukiennicach związana jest też pewna legenda mówiąca o bratobójczej zazdrości dwóch braci, budowniczych wieży kościoła Mariackiego. 

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: fotolupa/Getty Images

Pozostałe wiadomości