Podróże ze zwierzętami
Zanim weźmiemy pupila na urlop, warto się zastanowić, czy rzeczywiście jest to konieczne, ponieważ podróż, szczególnie samolotem, może być dla niego niezwykle stresująca.
- Zabieramy tylko te zwierzaki, z którymi nie mamy co zrobić lub takie, których nie możemy z kimś zostawić. (...) Jeżeli nie musimy, to na siłę go nie zabierajmy - stwierdził Maciej Nykiel. - Świat jest otwarty. Linie lotnicze, przewozy autokarowe, pociągi są otwarte na nasze zwierzaki coraz bardziej i w miarę łatwo z nimi podróżować. Czy to jest drogie? To zależy tak naprawdę od gabarytu kontenera, czyli pojemnika, w którym przewozimy zwierzę i wagi samego zwierzęcia. (...) Linia lotnicza zażąda opłaty związanej po prostu z wagą. Zapłacimy za niego jak za dodatkowy bagaż. Taka średnia cena na terenie Europy wynosi około 500 zł, ale dla zwierząt większych może ona nawet sięgnąć 1200 zł - powiedział Maciej Nykiel.
Lot ze zwierzęciem - co należy zabrać? Potrzebne dokumenty
Jak się przygotować do podróży z psem, który jest większych rozmiarów?
- Każda linia lotnicza ma inne zasady. Na przykład nasz narodowy przewoźnik dopuszcza łączną wagę zwierzęcia z kontenerem do 8 kg. To zależy, jaką linią podróżujemy, dokąd i ile nasze zwierzę waży, jak jest duże. Natomiast te zwierzęta, które nie podróżują na pokładzie samolotu, tylko w luku bagażowym, są do tej podróży odpowiednio przygotowywane. Przede wszystkim pamiętajmy, żeby zasięgnąć rady weterynarza, który opiekuje się naszym pupilem. To jest najważniejsze, lekarze są doświadczeni, wiedzą w jaki sposób zwierzę przygotować. Po drugie, ostatni posiłek podajemy najwcześniej 4 godziny przed wylotem. Po trzecie, tuż przed wylotem musimy dobrze zwierzę napoić, czyli podać odpowiednią ilość płynów, najlepiej zwykłej wody. Po czwarte, nie decydujmy nigdy sami o podawaniu ewentualnych środków przeciwbólowych czy też środków uspokajających. Zawsze robimy to w konsultacji z lekarzem weterynarii. Natomiast nie powinniśmy się o to bać. Cywilizowany świat przewozi zwierzęta, jest to normalne. (...) Można spokojnie zaufać linii lotniczej, że oni zrobią to w profesjonalny sposób i go nie zgubią - wskazał ekspert rynku turystycznego.
Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie linie akceptują zwierzęta. Zwykle tzw. tani przewoźnicy zabraniają przewozu czworonogów.
- Dużo bardziej komfortowa sytuacja jest, kiedy na wakacje lecimy z biurem podróży. Większość linii czarterowych akceptuje nasze zwierzęta, ale też trzeba się dowiedzieć, do jakiego kraju i na jakich zasadach, gdyż na terenie Europy nie ma z tym problemów, natomiast do krajów, na przykład arabskich, możemy mieć kłopot z zabraniem psa ze względów historycznych. Wiadomo, że nie było to ulubione zwierzę Proroka - stwierdził Maciej Nykiel.
Jakie dokumenty musimy mieć, by podróżować z pupilem?
- To jest paszport zwierzęcy, karta szczepień, ogólna karta zdrowia zwierzęcia oraz czwarta rzecz, to odpowiedni do wzrostu oraz do wagi zwierzęcia kontener przewozowy. Mamy te cztery proste rzeczy i możemy już rozpocząć procedurę wysłania razem z nami tego zwierzaka za granicę - przyznał ekspert.
Całą rozmowę z ekspertem można zobaczyć w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Podróż autem, pociągiem czy samolotem - co najbardziej się opłaca? Można oszczędzić nawet 160 zł
- Ciekawe miejsca w Polsce – co warto zwiedzić?
- Za co kochamy Chorwację? Michał Cessanis sprawdził najlepsze miejsca
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News