Pieniny to niezwykle charakterystyczne pasmo górskie, przebiegające przez Polskę i Słowację. Znajdziemy tam mnóstwo rezerwatów przyrody, urokliwe miasteczka i szlaki, których piękno pozostawia wrażenie jeszcze na długi czas. Pozostaje spakować odpowiednie buty i ruszać w drogę!
Gdzie leżą Pieniny? Góry te przebiegają przez południową Polskę i północną Słowację. Charakteryzują je skały wapienne, które według badań geologów powstały na dnie mórz w przeciągu kilku epok geologicznych. W okresie górnej kredy pofałdowały się i wydźwignęły, następnie proces ten był pogłębiany przez ruchy płyt tektonicznych. Piękna dodają Pieninom rzeka Dunajec i liczne dochodzące do niej strumyki. Na terenie Pienin znajduje się wiele ciekawych zabytków – na szczególną uwagę zasługują: zamek i tama w Niedzicy, i zamek w Czorsztynie. W tym artykule opisujemy Pieniny i mówimy, co warto zwiedzić.
Pieniny – szczyty
Najbardziej charakterystycznym szczytem Pienin są Trzy Korony (982 m n.p.m.). Rozciąga się z nich fantastyczny widok na całą okolicę i sąsiednie pasma górskie. Dochodzi się na nie szlakiem żółtym, wychodzącym z Krościenka nad Dunajcem. Dla łowców pięknych widoków i zdjęć idealne momenty to wschód i zachód słońca. Wyruszając na szlak – czy to nad ranem czy późnym popołudniem, warto ze sobą zabrać latarki, tzw. czołówki, aby nie poruszać się po ścieżce w ciemnościach, ponieważ grozi to wypadkiem – łatwo potknąć się o wystający kamień lub poślizgnąć. Najwyższy szczyt Pienin to Wysoka – 1050 m n.p.m. Z jej szczytu rozciąga się wspaniały widok na kilka innych pasm górskich, w tym Tatry. Co prawda znajdują się one w znacznym oddaleniu, jednak przy dobrej pogodzie większość szczytów jest dobrze widoczna. Odległość Pieniny – Tatry to ok. 70 km. Najwyższe polskie góry są więc widoczne z każdego wyższego szczytu w Pieninach. Na Wysoką najlepiej dostać się szlakiem wiodącym przez wąwóz Homole. Pisząc o pienińskich szczytach, nie można nie wspomnieć o Sokolicy (747 m n.p.m.), z której rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na przełom Dunajca i Pieniny. Szlaki prowadzące na ten szczyt są dość proste. Najlepiej wybrać zielony, wychodzący z rynku w Krościenku nad Dunajcem. Jest dość łatwy, szybki i pełen malowniczych widoków.
Zobacz też: Trzy Korony – widoki zapierające dech w piersi
Pieniny – szlaki turystyczne
W Pieninach, oprócz szlaków wiodących na szczyty, istnieje wiele innych tras, prowadzących przez nieco bardziej płaskie tereny, za to z zachwycającą przyrodą. Dwa miejsca, których nie wolno przegapić, to wąwóz Homole i rezerwat przyrody Biała Woda. Te dwa szlaki piesze w Pieninach są bardzo proste do przejścia i można wybrać się na nie z dziećmi. Wąwóz Homole jest głęboko wciętym, stromościennym wąwozem położonym we wsi Jaworki. Ma długość 800 m i biegnie pomiędzy ogromnymi płaskimi skałami, wydrążonymi przez płynący tutaj potok Kamionka. Strumień tworzy niesamowite kaskady wodne, które rozbijają się o skały. Idąc szlakiem, niejednokrotnie trzeba przekraczać potok za pomocą umiejscowionego nad nim mostku lub po prostu przechodząc po leżących w nim głazach. Podstawą przed wyruszeniem na ten spacer jest założenie odpowiedniego obuwia – najlepiej, aby były to stabilne buty trekkingowe, sięgające za kostkę. Trzeba przygotować się również na długie podejścia pod górę po nierównomiernym terenie, w otoczeniu niespotykanej nigdzie indziej w okolicy flory i fauny. Osoby mniej zaprawione w górskich bojach kończą wędrówkę na Polanie pod Wysoką, gdzie znajduje się niewielka restauracja z przestronnym tarasem, z którego można podziwiać wspaniały widok. Jeśli wrażeń jest za mało, warto podejść jeszcze dalej, kierując się znakami zielonego szlaku. Półtoragodzinna wędrówka prowadzi na sam szczyt Wysokiej – najwyższej góry w całych Pieninach.
Zobacz też: Pasma górskie i szlaki turystyczne w górach
Kolejnym rezerwatem przyrodniczym jest Biała Woda, kryjąca pozostałości po łemkowej wsi. W tym miejscu płynie potok, który wraz ze skałami tworzy niesamowitą grę wodospadów i kaskad wodnych. Na uwagę zasługują również znajdujące się tutaj formacje skalne. Schodząc ze szlaku prowadzącego z wąwozu Homole, niezwykle łatwo jest dojść od razu do Białej Wody. Prowadzi do niej wygodna asfaltowa droga, biegnąca wzdłuż potoku Grajcarek. Rezerwat Biała Woda to świetne miejsce na zwiedzanie Pienin z dzieckiem, nawet małym. Ścieżka biegnąca przez dolinę jest prosta i płaska, a maluchy niezwykle cieszą się widokiem pasących się na wzgórzach owiec.
Zobacz też: Komańcza - cerkiew, atrakcje turystyczne. Gdzie iść?
Pieniny – Szczawnica
Jedną z najbardziej malowniczych miejscowości w Pieninach jest Szczawnica . Znajduje się tutaj uzdrowisko z licznymi hotelami, pensjonatami i sanatoriami. Miejscowość słynie z leczniczych wód, zwanych szczawami. Będąc w niej, warto poświęcić czas na wjechanie kolejką na Palenicę – jest to atrakcja tylko dla osób bez lęku wysokości! Z góry rozciąga się wspaniały widok na miasteczko i okoliczne szczyty. Na samej Palenicy funkcjonuje również stacja narciarska. Z miejscowości wychodzi też kilka atrakcyjnych szlaków w Pieniny. Szlaki ze Szczawnicy pozwalają wejść na Sokolicę i Trzy Korony. Przez miejscowość płynie potok Grajcarek, wzdłuż którego ciągną się romantyczne bulwary. Ze Szczawnicy wyrusza również spływ Dunajcem do miejscowości Sromowce Wyżne, położonej na granicy ze Słowacją pod Trzema Koronami.
Zobacz także:
- Co zobaczyć w Górach Sowich? Atrakcje, tajemnice, szlaki
- Grzybobranie – gdzie opłaca się pojechać i co należy ze sobą zabrać?
- Romantyczny wieczór we dwoje w domu – jak go zorganizować i co przygotować na kolację?