Jeśli nie macie jeszcze planów na weekend, zapraszamy na spacer po Krakowie, a konkretnie na "Szlak kobiet Krakowa". Ciekawa trasa turystyczna to nie tylko podkreślenie ważnej roli pań w rozwoju miasta, ale także niezwykła przygoda na łonie przyrody. Czego możemy spodziewać się na miejscu? O tym opowiedziała nam Agnieszka Chłosta-Sikorska, autorka trasy.
Gościnny Kraków zaprasza na wycieczkę
Gościnność i otwartość to cechy, które szczególnie wyróżniają Kraków i Małopolskę. Podkreśla to najnowsza kampania Daj się ugościć. Odwiedź Kraków. Odkryj Małopolskę. Od maja do listopada w programach TVN można zobaczyć spoty przybliżające atrakcje turystyczne regionu i jego stolicy. Właśnie tutaj można przeżyć niezwykłą przygodę na łonie przyrody, zachwycić się arcydziełami sztuki i architektury, skosztować niepowtarzalnych smaków, zrelaksować się i po prostu odpocząć.
Kraków to także idealne miejsce na spacery. Jednak wędrować można na wiele sposobów. Tym razem na turystów czeka nie lada atrakcja. Jest nią trasa turystyczna "Szlakiem Kobiet Krakowa – krakowianki". - To jest znakomita inicjatywa Urzędu Miasta Krakowa związana z zaproponowaniem zwiedzającym turystom polskim i zagranicznym nowoczesnego sposobu zwiedzania Krakowa. Uniwersytet Jagielloński to było miejsce bardzo ważne. To tutaj po raz pierwszy pod naciskiem kobiet w XIX wieku mury tego uniwersytetu otworzyły się na nie. To nie odbyło się bez walki, krakowianki pisały tłumnie listy do władz rektorskich z prośbą o to, żeby je przyjęły - powiedziała Agnieszka Chłosta-Sikorska, autorka trasy.
"Szlak kobiet Krakowa – krakowianki"
Wycieczka ta ma przywrócić społecznej pamięci wybitne i odważne kobiety. Poświęcona im trasa turystyczna pozwoli wpisać w tkankę miejską miejsca związane z ruchem emancypacyjnym i podkreślić ważną rolę kobiet w rozwoju Krakowa na wielu płaszczyznach. Na szlaku znajdują się obecnie punkty związane z niemal stu wybitnymi panami związanymi z miastem.
Jak odnaleźć szlak? - Można skorzystać ze spacerownika, który jest w punktach naszego miasta, albo otworzyć aplikację i na różnych urządzeniach mobilnych skorzystać. Ten szlak można robić po swojemu, odwiedzając 12 punktów - wyjaśniła Agnieszka Chłosta-Sikorska, autorka trasy.
Projekt finansowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polak, który przejechał trzy miliony kilometrów po USA. "Obrazy namalowane przez naturę"
- Jak zamierzamy podróżować w 2023 roku? Oto 4 główne trendy
- Ekstremalna minimalistka ma tylko dwie walizki ubrań. "Nie muszę dbać o zbyt wiele rzeczy"
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN