Dramat plemienia Himba. Susza doskwiera najmłodszym: „Żadne dziecko nie powinno tej wody pić”

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Życie dzieci z plemienia Himba
Życie dzieci z plemienia HimbaDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Marzena Figiel-Strzała, dziennikarka i podróżniczka, od kilku lat tworzy cykl reportaży „Dzieci świata”. Opowiada w nich o codzienności maluchów w odległych częściach globu. Ostatnio wybrała się na północ Namibii, gdzie odwiedziła plemię Himba. O tym, jak wygląda codzienność w tamtejszej wiosce, opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Plemię Himba. Namibia zmaga się z suszą

Plemiona północnej Namibii, tuż przy granicy z Angolą, zamieszkują tereny, które zmagają się z coraz bardziej uciążliwymi suszami, a dostęp do wody tam jest ograniczony lub niemożliwy. Z tego względu miejscowa ludność mierzy się z wieloma problemami takimi jak ograniczona higiena, trudności z prowadzeniem upraw czy szybsze rozprzestrzenianie się chorób. Ponieważ to głównie kobiety odpowiedzialne są za zaopatrywanie wioski w wodę, mają ograniczony dostęp do edukacji, ponieważ droga do najbliższej studni zajmuje im bardzo dużo cennego czasu.

Susza w Afryce. Jak można pomóc?

Marzena Figiel-Strzała przyniosła do studia Dzień Dobry TVN dwie butelki wody zebranej na terenach plemienia Himba. Zawartość naczyń w niczym nie przypomina wody, którą w Europie można znaleźć w każdym domowym kranie. Podróżniczka podkreśla, że susza dramatycznie wpływa na stan zdrowia tamtejszych dzieci, które są zmuszone do picia zanieczyszczonej wody z rzeki.

- Żaden człowiek, żadne dziecko nie powinno tej wody pić. W 2010 roku ONZ uznało dostęp do czystej wody jako jedno z podstawowych praw człowieka. A jak wygląda sytuacja? 2 miliardy osób na świecie właśnie teraz nie ma dostępu do wody pitnej – alarmowała Marzena Figiel-Strzała.

Podróżniczka podkreśla, że powinniśmy doceniać to, że w Europie mamy niemal nieograniczony dostęp do czystej wody pitnej i nakłania wszystkich do oszczędzania zasobów. Jak dodaje, jeśli ktoś chciałby pomóc mieszkańcom Namibii, może wesprzeć fundacje dbające o edukację dzieci i budujące tam studnie. Najważniejsze, według dziennikarki, to jednak doceniać wodę, którą mamy na wyciągniecie ręki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości