Malownicza Lucerna – jakie są największe atrakcje tego szwajcarskiego miasteczka?

Widok na miasto
Lucerna, Szwajcaria
Źródło: joe daniel price/Getty Images
Lucerna leży w środkowej części Szwajcarii. Co roku odwiedzają ją miliony turystów. Dlaczego? To niewielkie miasteczko zachwyca swoim położeniem, piękną architekturą, zabytkami i bajkową wręcz atmosferą. Jakie są największe atrakcje turystyczne Lucerny?

Lucerna leży nad malowniczym Jeziorem Czterech Kantonów i przepływającą przez nie rzeką Reuss, a w tle widać majestatyczny masyw górski Pilatus. Urok tego szwajcarskiego miasteczka dostrzegły takie osobistości, jak Lew Tołstoj czy Johann Wolfgang Goethe. Do dziś cieszy się ono dużą popularnością – co roku Lucernę odwiedza około 5 mln turystów.

Drewniany most – symbol miasta

Kappelbrücke, Most Kapliczny, to niewątpliwie najsłynniejszy symbol Lucerny. Pierwotny most powstał w pierwszej połowie XIV wieku, jednak w 1993 r. doszczętnie spłonął. Odbudowany most wiernie przypomina oryginalną konstrukcję. Ma ponad 200 m długości i zamiast łączyć dwa brzegi miasta w linii prostej, układa się w kształt litery Z. Wynika to z faktu, że w XIV wieku był on budowany na bagnistym terenie.

Na rzece przy moście znajduje się też charakterystyczna, ośmiokątna wieża ciśnień Wasserturm. W średniowieczu była ona częścią miejskich umocnień, a na przestrzeni wieków służyła m.in. jako skarbiec, więzienie czy izba tortur. Podobno Most Kapliczny z wieżą ciśnień to najczęściej fotografowane obiekty w Szwajcarii.

W Lucernie znajduje się również drugi drewniany kryty most, zbudowany w 1408 r., nazywany Mostem Młyńskim lub Plewnym. Pod sklepieniem dachu spacerowicze zobaczą niesamowite obrazy poświęcone tematyce śmierci, m.in. słynny "Taniec śmierci" Kaspara Meglingera.

Zobacz wideo: 100 lat ambasady Szwajcarii w Polsce

100 lat ambasady Szwajcarii w Polsce
Przed budynkiem Ambasady Szwajcarii pojawiła się instalacja artystyczna z okazji 100-lecia placówki.
Źródło: Dzień Dobry TVN

Malownicza starówka

Przy rzece znajduje się starówka Lucerny, gdzie nie brakuje malowniczych uliczek i uroczych kamienic, których część jest pokryta oryginalnymi malowidłami ściennymi. W pobliżu Mostu Plewnego turyści zobaczą jedną z wizytówek Lucerny – średniowieczne mury miejskie Museggmauer. Do dzisiaj zachował się długi na 850 m fragment tej fortyfikacji obronnej. Turyści mogą wejść na jedną z wież – rozciąga się stąd piękny widok na starą część miasta.

Jednym z charakterystycznych elementów w krajobrazie starówki są wieże kościelne, które z pewnością dostrzegą zwiedzający. Szczególnie wyróżniają się dwie zakończone cebulastymi kopułami wieże jezuickiego kościoła św. Franciszka Ksawerego. Ta barokowa świątynia została zbudowana w drugiej połowie XVII wieku i jest najstarszą i największą tego typu budowlą w Szwajcarii.

Nieco dalej znajduje się kościół kolegialny Hofkirche pod wezwaniem św. Leodegara, który powstał w VIII w., a jego obecny wygląd pochodzi z XVII wieku. Uważany jest za najpiękniejszą renesansową świątynię w kraju, zwłaszcza dzięki fasadzie. We wnętrzu kościoła można też zobaczyć jedne z najlepszych organów w całej Szwajcarii.

Dzięki temu, że starówka, podobnie jak cała Lucerna, jest niewielka, możemy poruszać się przede wszystkim na piechotę. W starej części miasta nie ma jednego centralnego placu, za to jest kilka mniejszych. Warto przejść się na kameralny plac Jeleni – Hirschenplatz. Wokół stoją zadbane domy, a na samym placu znajdują się ławki i fontanna.

Kolejnym ciekawym placem w starej części Lucerny jest plac Kapliczny – Kapellplatz. Przejście z jednego placu na drugi zajmie nam jedynie kilka minut. Spacerując po starówce, warto zwracać uwagę na pięknie zdobione fasady budynków oraz na pięknie zaprojektowane i wpasowujące się w krajobraz szyldy sklepów czy hoteli.

Pomnik umierającego lwa

Kolejnym symbolem Lucerny jest bez wątpienia słynny pomnik umierającego lwa, wyrzeźbiony w piaskowcu w 1821 roku przez Duńczyka Bertela Thorvaldsena. Dziewięciometrowa rzeźba przedstawia konającego lwa, którego bok został przebity włócznią. "Najsmutniejszy i najbardziej poruszający kawałek skały na świecie" – tak o pomniku powiedział niegdyś Mark Twain. Rzeźba powstała dla upamiętnienia żołnierzy Gwardii Szwajcarskiej, którzy zginęli w obronie francuskiej pary królewskiej w pałacu Tuileries w Paryżu w 1792 r.

Kulturalna stolica kraju

Nie bez powodu niewielką Lucernę nazywa się często kulturalną stolicą Szwajcarii. Znajdują się tu liczne muzea i galerie z niezwykle cennymi zbiorami. W pobliżu dworca kolejowego jest zachwycający gmach KKL Luzern – Centrum Kultury i Kongresów, słynący ze świetnej akustyki. Centrum jest też siedzibą Muzeum Sztuk Pięknych – Kunstmuseum, które w swoich zbiorach ma bogatą kolekcję sztuki szwajcarskiej.

Muzeum często organizuje także wystawy współczesnych twórców. Będąc w Lucernie, powinniśmy również odwiedzić niewielkie, ale ciekawe Muzeum Picassa, w którym znajdują się jego dzieła z 20 ostatnich lat życia. Dzieła Picassa można też zobaczyć w mieszczącej się w centrum miasta Kolekcji Rosengart, gdzie zgromadzono cenne dzieła sztuki z XIX i XX wieku. Miejsce to powstało z inicjatywy Angeli Rosengart, córki słynnego handlarza sztuki Siegfrieda Rosengarta.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: joe daniel price/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana