Korcula – wyspa w Chorwacji. Co warto zobaczyć?

Korcula, Chorwacja
Korcula, Chorwacja
Źródło: Loop Images/Getty Images
Miasto Korcula jest przez turystów nazywane małym Dubrownikiem. Zbudowane z białego kamienia i otoczone murami oraz basztami z XIV wieku co roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. Nie tylko ze względu na architekturę, ale również na niesamowicie piękne widoki.

Korcula jest górzystą wyspą położoną u wybrzeży Chorwacji. Jej powierzchnia wynosi 271 km kw. Długość to 46,8 km, a szerokość 8 km. Najwyższe góry na Korculi to Klupca – 568 m n.p.m. i Kom – 510 m n.p.m. Wyspę porasta bujna roślinność charakterystyczna dla śródziemnomorskiego klimatu. Stale zamieszkuje tutaj 17 000 osób. Inną, bardzo popularną chorwacką wyspą jest Hvar. Wielu turystów zadaje sobie pytanie, co lepiej odwiedzić – Hvar czy Korculę? Obie wyspy są tak samo urokliwe, więc najlepiej poświęcić czas na każdą z nich. Jak dostać się na Korculę? Najlepiej, będąc na stałym lądzie podjechać do Orebica. Stamtąd co godzinę odchodzą promy na Korculę lub Hvar. Koszt takiej przeprawy to 12 kun, czyli 6 zł w jedną stronę.

Korcula w Chorwacji – zabytki miasta

Oglądając Korculę z lotu ptaka, zauważymy, że jest ona poprzetykana siecią białych, wąskich uliczek, które swoim układem przypominają rybi szkielet. Pomiędzy uliczkami widoczne są czerwone dachy tutejszej zabudowy. W centrum tej "adriatyckiej ryby" leży stare miasto. Turystów zaprasza do niego Brama Lądowa wydrążona w wieży Revelin. Na fasadzie budynku wita nas wenecki lew i tablica ku czci króla Tomisława. Następnie warto skierować się do najważniejszego zabytku wyspy, czyli katedry św. Marka, której wieża góruje nad miastem. Zbudowana w całości z białego kamienia, kryje w sobie bogactwo dzieł sztuki – znajdziemy tam liczne obrazy, między innymi Jacopa Tintoretto – jednego z głównych przedstawicieli XVI-wiecznej szkoły weneckiej. Naprzeciwko kościoła znajduje się wenecki pałac Arneri z pięknym, renesansowym ogrodem. Po sąsiedzku stoi pałac Gabrielis, w którym mieści się Muzeum Miejskie. Punktem obowiązkowym jest również Muzeum Marco Polo w Korculi. Podróżnik prawdopodobnie urodził się tutaj w 1254 roku. W Muzeum Marco Polo znajdziemy liczne przedmioty z nim związane, a także figury woskowe przedstawiające jego oraz najbliższą rodzinę i przyjaciół.

Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda?
Źródło: Dzień Dobry TVN Online

Warto zwiedzić również niezwykle skromny kościół św. Piotra z XI wieku. Zbudowany z białego kamienia, z zewnątrz przypomina nadal czasy pierwszych chrześcijan. W środku jest również urządzony dość minimalistycznie – ściany pokrywa biała cegła, a jedyną większą ozdobą, jaka rzuca się o oczy, są brązowe pomniki apostołów. Nie ominie nas krótka wspinaczka – na wzgórzu nad starym miastem leży forteca św. Vlaha, którą zbudowali Anglicy w 1813 roku. Rozciąga się z niej piękny widok na miasteczko, morze i góry. Niezwykle relaksujący i przenoszący nas w inny świat będzie spacer po ulicach Korculi, które z obu stron miasteczka pochylają się w stronę morza. Połączenie wody, palm i tutejszych białych zabudowań może sprawić, że poczujemy się jak w bajce. Spacerując wąskimi uliczkami, co jakiś czas możemy zobaczyć girlandy kolorowych kwiatów, tworzących nad naszymi głowami parasol, ale również natkniemy się na rozwieszone nad naszą głową pranie. To typowy obraz dla tej wyspy.

Wyspa Korcula poza miastem

Korculę otacza lazurowe, czyste morze. Istnieje kilka szczególnie pięknych i zadbanych plaż, na które warto się wybrać. W Lumbardzie znajduje się niewielka, piaszczysta plaża Przina. Jest miłym wyjątkiem kamienistego wybrzeża Chorwacji. Dużą popularnością cieszy się również Pupnatska Luka – żwirowa plaża leżąca w urokliwej zatoczce, którą z obu stron otacza górzysty ląd. Jadąc w stronę Lumbardy, możemy natknąć się na niezwykły, religijny pomnik z XIV wieku – Glavica sv. Antuna, czyli kościół św. Antoniego. Położony jest na górze, a wchodzi się do niego po 102 stopniach. Po bokach schodów rosną cyprysy, dające przyjemny cień. Widok ze szczytu jest wyjątkowy – cała Korcula i przylegające do niej mniejsze wysepki. Osoby, które lubią samotność i stronią od tłumów, sprawią sobie przyjemność, udając się na wyspę Badija. Porasta ją sosnowy las, nad którym góruje klasztor z XV wieku. Puste plaże zachęcają do wypoczynku w ciszy i spokoju.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Loop Images/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana