Podróże

Dalmacja w Chorwacji – zabytkowe miasta, atrakcje, najpiękniejsze krajobrazy

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Dalmację w Chorwacji dzieli się na północną, środkową i południową. Bez względu na położenie geograficzne w każdej części Dalmacji można znaleźć miasta i miasteczka pełne ciekawych zabytków. Atrakcją tego regionu są też żwirowe i piaszczyste plaże.

Poszczególne części Dalmacji mają do zaoferowania inne atrakcje. Udając się do północnej części regionu, warto odwiedzić Zadar i Szybenik, uważany przez wielu za najpiękniejsze miejsce Dalmacji. W środkowej części regionu wrażenie robią Split i Riwiera Makarska, tymczasem będąc w Południowej Dalmacji, dobrze jest odwiedzić Dubrownik czy miasteczko Cavtat.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Dalmacja Północna

Chorwacja, przede wszystkim Dalmacja, odwiedzana jest każdego roku przez miliony turystów. Wielu wczasowiczów na cel swoich podróży wybiera Dalmację Północną, która rozciąga się wzdłuż Morza Adriatyckiego. Część z nich urlop spędza na wyspach Północnej Dalmacji, mających rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, inni decydują się na Riwierę Zadar, gdzie można odpocząć i zwiedzić wiele zabytków. Największym miastem tego regionu jest Zadar, w którym można zobaczyć m.in. kościół św. Donata, romański kościół św. Wawrzyńca, barokowy kościół św. Szymona oraz pałac Ghirardini. Wrażenie robią też, znajdujące się na promenadzie, Morskie Organy, które tworzy system rur w ziemi. Gdy dostaje się do nich woda, powstają dźwięki, które wydają się muzyką prosto z morza.

Jednym z najpiękniejszych miast Dalmacji Północnej jest Szybenik, którego największymi zaletami jest lokalizacja i katedra św. Jakuba, która wpisana została na listę UNESCO. Dalmacja Północna słynie też z Parku Narodowego Archipelagu Kornati, który zachwyca niepowtarzalnymi widokami i jest rajem dla nurków. Dowodami dawnego życia w tym rejonie jest twierdza Tureta z VI w. i kościół Matki Bożej z Tarca z XVI w.

Dalmacja Środkowa

Dalmacja Środkowa jest celem urlopu niejednego turysty. To popularny kierunek turystyczny Polaków szukających słońca i miejsc z bogatą historią. Dalmacja Środkowa jest w stanie zagwarantować im wszystko, czego potrzebują. Atrakcji, jakie zapewnia ten region, jest mnóstwo – aby poznać je wszystkie, potrzeba kilku tygodni. Ta część Chorwacji wyróżnia się różnorodnością, dzięki czemu każdy obieżyświat jest w stanie znaleźć tu coś dla siebie.

Miłośnicy historii odwiedzający Dalmację Środkową i zastanawiający się, gdzie jechać, powinni udać się do Splitu. To doskonały węzeł komunikacyjny – bez trudu można się do niego dostać. Poza tym stanowi skarbnicę zabytków, spośród których na szczególną uwagę zasługuje pałac cesarza Dioklecjana, którego historia zaczęła się w III w. n.e. Będąc w Splicie, warto znaleźć też katedrę św. Dujama. W tej części Dalmacji ciekawe miejsca są też w Solinie, niewielkim mieście położonym 8 km na północny wschód od Splitu. Kiedyś miejscowość ta nazywała się Salona, w niej urodził się wcześniej wspomniany cesarz Dioklecjan. Dziś można tu zobaczyć pozostałości po amfiteatrze z II w., ruiny teatru i bazyliki Pięciu Męczenników.

Trogir to kolejne zabytkowe miasto w Dalmacji Środkowej, które trzeba zobaczyć. Odwiedzającym go turystom proponuje liczne kulturowo-historyczne zabytki i oryginalną architekturę. Zobaczyć w nim można m.in. portal Radovana, klasztor i kościół św. Dominika. Środkowa Dalmacja oferuje też szeroki wachlarz atrakcji, interesujących amatorów wylegiwania się na słońcu. Jednym z ich ulubionych miejsc jest Makarska, czyli największe miasto Riwiery Makarskiej. Dzięki znajdującym się w nim atrakcjom Dalmacja jest odwiedzana przez turystów z całej Europy. Na atencję zasługuje też Brela, niewielka osada przy morzu, należąca do Riwiery Makarskiej.

Gdy mieszkańców Środkowej Dalmacji spytamy: "Co jeszcze warto zwiedzić?", doradzą, aby udać się na wyspę Brač, której znakiem rozpoznawczym jest malowniczy Złoty Przylądek.

Dalmacja Południowa

Teren od miasta Gradac do Zatoki Kotor to Dalmacja Południowa. Region ten kojarzy się przede wszystkim z Dubrownikiem – "perłą" Adriatyku. Jest to miasto w Dalmacji, które w przeszłości było ważnym ośrodkiem handlu. Dziś wybierany jest jako cel wycieczek z uwagi na znajdujące się w nim stare budowle i inne pamiątki po dawnych czasach, które wpisano na listę UNESCO. Odwiedzając Dubrownik, warto zobaczyć takie zabytki, jak: pałac Rektorów, kościół Zbawiciela, wieżę zegarową, barokowy kościół św. Błażeja i Wielką Studnię Onufrego.

Poza Dubrownikiem Południowa Dalmacja ma do zaoferowania też inne miejsca, które warto zwiedzić. Wśród nich jest miasteczko Trsteno, w którym znajduje się XIV-wieczny ogród botaniczny. W Dalmacji najpiękniejszych miejsc można szukać również w miasteczku Cavtat, położonym między dwiema zatoczkami, z górami w tle, oraz na Półwyspie Pelješac, którego wizytówką są unikalne widoki. Ponadto na turystów jak magnes działa wyspa Lastovo, gdzie można zobaczyć urocze zatoczki, a na przylądku Struga wejść na szczyt latarni morskiej. Miłośnicy przyrody powinni udać się na wyspę Kalamotę, która należy do archipelagu Wysp Elafickich. Jej krajobraz wypełniony jest sosnowymi drzewami, cytrusowymi sadami i gajami oliwnymi.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Feng Wei Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości