Podróże

Sveti Jure w Chorwacji – góra, którą trzeba zdobyć

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Sveti Jure w Chorwacji

Sveti Jure to najwyższy szczyt masywu Biokovo w Górach Dynarskich w Chorwacji. Zlokalizowany jest blisko wybrzeża Adriatyku. Jest to druga co do wysokości góra w Chorwacji. Jure ma 1 762 metry wysokości. Wjazd samochodem na Sv. Jure, czyli jeden z najwyższych szczytów w Dalmacji, to marzenie niejednego kierowcy.

Sveti Jure, czyli góra Świętego Jerzego to część niewielkiego pasma górskiego, które góruje nad Riwierą Makarską. Pasmo ma 36 km długości i 9,5 km szerokości. Jest najwyższym pasmem górskim w Dalmacji. Co ciekawe na szczyt Sv. Jure w Chorwacji prowadzi asfaltowa droga.

Droga na Sveti Jure – wyzwanie dla kierowcy

Sv. Jure w Chorwacji kusi i zachęca kierowców, aby skorzystać z prowadzącej na sam szczyt drogi asfaltowej. Zanim jednak ktoś zdecyduje się na taką wycieczkę, warto aby poznał nieco więcej szczegółów dotyczących jakości tej trasy. Nie jest to bowiem wąska dwukierunkowa droga górska. Swobodne minięcie się na niej dwóch samochodów to jednak nie taka prosta sprawa. Na trasie w wielu miejscach zdaje się mieścić ewentualnie 1,5 samochodu, a droga z pewnością nie pozwala na swobodne minięcie się dwóch pojazdów.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Droga na Sveti Jure w wielu miejscach pozbawiona jest barier ochronnych, a te, które na niej stoją nie gwarantują rzeczywistej ochrony. Biorąc pod uwagę, że droga przez 23 km prowadzi cały czas w górę i miejscami jest dość stromo, zwykły podjazd uznać można za ekstremalną podróż.

Sveti Jure – jak wjechać?

Sv. Jure znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Biokovo. Aby wjechać na górę, należy najpierw dotrzeć do wjazdu parku. Najłatwiej zrobić to, kierując się na Vrgorac. Wjazd na Sveti Jure w Biokovo jest płatny 40 kun za osobę. Przed początkiem trasy stoją wyraźne oznaczenia, że podjazd wiąże się z ryzykiem, które kierowca podejmuje na własne życzenie. I nie ma w tym żadnej przesady. W wielu miejscach droga jest tak wąska, że minięcie się samochodów jest możliwe jedynie, jeśli jeden z nich zjedzie do jednej z rozmieszczonych co kilkaset metrów zatoczki. Złożenie lusterek już na samym początku trasy jest także niezbędnym rozwiązaniem. Dużo osób, aby zminimalizować ryzyko związane z tym wyjątkowym doświadczeniem, decyduje się na wjazd na górę z samego rana. Bramki do parku Biokovo otwierają się o godzinie 7:00. Trasa zamykana jest o godzinie 20:00.

Trasa na Sv. Jure w Chorwacji

Na górę św. Jure w Chorwacji prowadzi malownicza, ale i bardzo niebezpieczna trasa. Pierwszy jej odcinek rozpoczyna się na wysokości 365 m n.p.m., droga kończy się natomiast na szczycie Sveti Jure, czyli na wysokości 1762 m n.p.m.

Droga rozpoczyna się w Gornje Tučepi. Po drodze znajduje się kilka punktów widokowych, między innymi Vrata Biokova (897 m n.p.m.) czy Ravna Vlaška (1228 m n.p.m.. Z tego pierwszego widać Riwierę Makarską, z drugiego – półwysep Pelješac, wyspy Korčula, Lastovo, Hvar, Vis, Brač i Šolta, a także miejscowości Podgora, Tučepi i Makarska.

Na początku trasy jest sporo drzew iglastych dających cień, z każdym kilometrem w górę ilość roślinności maleje, a podróżującym ukazują się strome zbocza gór. W pewnym momencie można odnieść wrażenie, że góry są zarówno pod, jak i nad podróżującymi. Jure w Chorwacji absolutnie uwodzi widokami, szczególnie w jasne i bezchmurne dni. Można je chłonąć, zwłaszcza że tempo jazdy nie przekracza z reguły 30 km/godzinę. Szczególną uwagę należy zachować na ostatnim podjeździe, który ma kształt serpentyny i jest ogromnie niebezpieczny. Jeszcze większe wyzwanie stanowi zjazd ze szczytu. Przed tą trasą koniecznie trzeba sprawdzić klocki hamulcowe, ponieważ ich wytrzymałość niejednokrotnie podczas zjazdu trzeba będzie testować.

Szczyt św. Jure w Chorwacji – obłędne widoki

Sv. Jure w Biokovo to nie tylko jeden z najwyższych szczytów w Dalmacji, lecz również szczyt, z którego rozciąga się niepowtarzalny widok na pobliskie wyspy, Adriatyk, a także zatoki przy Riwierze Makarskiej. Dookoła rozciągają się przepiękne górskie pasma. Sam szczyt jest raczej skalisty, choć gdzieniegdzie pojawia się roślinność.

Na szczcie Sveti Jure znajduje się oczywiście mały kościółek pod wezwaniem świętego Jerzego, który został zbudowany najprawdopodobniej w 1646 roku, natomiast w obecne miejsce przeniesiono go w roku 1964. Jest też szlak pieszy.

Co znajduje się w pobliżu Sveti Jure?

Sveti Jure znajduje się blisko zatoki Morza Adriatyckiego. Wycieczka na szczyt może więc latem stanowić formę odpoczynku od leniwego plażowania. O ile okolice Sv. Jure są raczej ubogie pod względem atrakcji turystycznych, oczywiście poza widokami i pasmem górskim, to wystarczy przejechać w pobliże Adriatyku, aby w pełni korzystać z oferty turystycznej Chorwacji.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Aliaksandr Antanovich/Getty Images

Pozostałe wiadomości