Podróże

Kaszuby – zabytki, miasta, atrakcje turystyczne

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
ewg3D/Getty ImagesKaszuby

Kaszuby to idealne miejsce na odpoczynek od głośnego miasta. Zapewnia ciszę, spokój i piękne widoki. Jest też bogaty w atrakcje turystyczne. Nie bez powodu niektórzy określają ten rejon Polski „szwajcarią kaszubską”.

Jest to obszar w północnej Polsce, obejmujący województwo pomorskie i część kujawsko-pomorskiego. Od południa Kaszuby kończą się w trójkącie miejscowości Konarzyny, Krasin i Tuchomie. Najpopularniejsze miasta Kaszub to Kartuzy, Kościerzyna, Wejherowo, Władysławowo i Gdynia. Na Kaszubach jest wiele wzgórz i rzek zasilających tutejsze, również liczne, jeziora. Kaszuby to również niezwykle ciekawa kultura i dialekt, który dla osoby spoza tego terenu jest niezrozumiały.

Kaszuby – atrakcje turystyczne

Ten rejon Polski słynie z atrakcji turystycznych. Można zaplanować wyjazd na Kaszuby z dziećmi, ponieważ tutejsze rozrywki są dostosowane do wymagań najmłodszych turystów. Okolice te najlepiej zwiedzać samochodem. Warto zdecydować się na przejazd Drogą Kaszubską prowadzącą z Garczu do Wieżycy. To dobrze utrzymana, asfaltowa trasa między jeziorami i wzgórzami. W okolicznych miasteczkach można zjeść smaczne dania regionalne lub skorzystać z miejscowych plaż. Kaszuby to również wypoczynek nad jeziorem – po drodze mijamy aż 7 pięknych jezior, liczne punkty widokowe, grodziska i muzea. Nad jeziorami prężnie działają wypożyczalnie łódek, kajaków i żaglówek.

Niezwykle ciekawym miejscem jest położony w okolicach Łeby Słowiński Park Narodowy. Znajduje się tutaj mnóstwo ruchomych wydm, a całość parku przypomina pustynię. Miastem na Kaszubach wartym zwiedzenia są też Chojnice. Można obejrzeć tam malowniczy rynek pełen urokliwych kamienic i znajdujących się w nich muzeów. Warto odwiedzić również Bytów – niewielkie miasteczko ze wspaniałym zamkiem krzyżackim z XV wieku. Znajduje się tu pasmo wzgórz, nazywane Beskidem Kaszubskim z kilkoma ciekawymi szlakami turystycznymi prowadzącymi na szczyt Wieżycy (329 m n.p.m). Zwiedzić można także Kartuzy – tutaj znajdziemy wszystko to, czym najbardziej charakteryzują się Kaszuby. Folklor tych terenów jest niezwykle charakterystyczny, a wszystkie jego elementy znajdziemy właśnie w tym muzeum. Wyjazd w te rejony to doskonały pomysł na wakacje z dziećmi. Kaszuby to niezliczone muzea i skanseny. Najpopularniejszy jest ten we Wdzydzach Kiszewskich. To najstarsze tego typu miejsce w Polsce. W skansenie przewidziano atrakcje dla najmłodszych. Dzieci mogą obcować z kaszubskim folklorem – malować na szkle lub wycinać papierowe kwiaty. Ciekawym punktem na mapie Kaszub jest Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów. Znajduje się ono w Chmielnie. Od 1907 roku produkowane i malowane są tutaj różnego rodzaju naczynia. Na miejscu można samodzielnie ulepić coś z gliny i zabrać jako pamiątkę. Fani roślinności, spokoju i zieleni koniecznie muszą zajrzeć również do Parku Narodowego Bory Tucholskie. Jego główna siedziba znajduje się we wsi Charzykowy. Na jego terenie znajduje się aż 21 jezior i niezwykle malownicze, leśne szlaki turystyczne.

Kaszuby nad morzem

Kaszuby to również tereny nadmorskie – i tam nie brakuje ciekawych miejsc do zobaczenia. Punkty obowiązkowe to Gdańsk, Gdynia i Władysławowo. Przejazd między tymi miastami w sezonie nie jest zbyt komfortowy – zdarzają się uciążliwe korki, dlatego warto postawić na miejscową kolej, która pozwoli zaoszczędzić sporo czasu.

Gdańsk ma do zaoferowania wiele atrakcji, a zwiedzanie można podzielić na 2 dni. Najciekawszym miejscem jest piękna i klimatyczna starówka. W jej obrębie znajdują się najciekawsze zabytki Gdańska – Żuraw i Narodowe Muzeum Morskie z licznymi zabytkami. W muzeum znajduje się dobrze rozbudowany dział interaktywny. Obecne tam rozwiązania technologiczne pozwalają samodzielnie załadować statek tak, aby był równomiernie obciążony oraz wykonać inspekcję statku. Przy wejściu do sali znajduje się ogromny ekran, który pokaże nam w czasie rzeczywistym kulę ziemską i aktualnie pływające po niej statki, które zostały zbudowane w Stoczni Gdańskiej. Każdy jest dobrze opisany, możemy podejrzeć też jego aktualny cel podróży. Na uwagę zasługuje również bazylika mariacka Najświętszej Maryi Panny – największy w Europie kościół zbudowany z cegły. Spacerując przy Żurawiu natkniemy się z pewnością na drewniane statki, które zabiorą nas w rejs na Westerplatte. W drodze można coś zjeść, napić się piwa i wysłuchać opowieści przewodnika o miejscach, które mijamy (Twierdza Wisłoujście, baseny portowe, Stocznia Gdańska).

Gdynia swoje najciekawsze miejsca ma na wybrzeżu. Można zwiedzić takie legendarne statki jak Dar Pomorza, Błyskawica czy Dar Młodzieży (o ile ten ostatni nie jest akurat w rejsie z uczniami). Niedaleko znajduje się również Oceanarium. Zobaczymy tam niemal wszystkie znane gatunki ryb morskich i roślin. Najbardziej interesujące są sale z kolorowymi rafami koralowymi.

We Władysławowie można wejść na wieżę widokową, z której rozpościera się piękny widok na Półwysep Helski i morze. Warto również udać się na spacer tutejszą Aleją Gwiazd Sportu. Będąc we Władysławowie, warto odwiedzić także Hel i imponujące Muzeum Obrony Wybrzeża ulokowane w niemieckich bunkrach i fokarium. Z Helu można popłynąć tramwajem wodnym do Gdyni lub Gdańska.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kot podróżnik

Kot podróżnik
Kot podróżnik
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: ewg3D/Getty Images

Pozostałe wiadomości