Karlowe Wary w Czechach – jedno z najbardziej znanych uzdrowisk na świecie. Co warto zobaczyć w Karlowych Warach?

Karlowe Wary w Czechach
Karlowe Wary, Czechy
Źródło: Kryssia Campos/Getty Images
Karlowe Wary, czyli Karlsbad, leżą zachodnich w Czechach, nad rzeką Teplej. Miasto jest jednym z najbardziej znanych uzdrowisk na świecie. Kurowali się tu m.in. Karol Marks, Johann Wolfgang Goethe, Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig van Beethoven, Adam Mickiewicz, Giacomo Casanova, Otto von Bismarck. Od wielu lat Karlowe Wary przyciągają turystów i miłośników sztuki wieloma atrakcjami.

Karlowe Wary należą do znanego na całym świecie, unikalnego czeskiego trójkąta uzdrowiskowego. Oprócz Karlowych Warów do trójkąta zaliczają się Mariańskie Łaźnie (Mariánské Lázně) i Franciszkowe Łaźnie (Františkovy Lázně). Karlowe Wary organizują także wiele interesujących i ważnych wydarzeń, jak choćby Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach.

Karlowe Wary w Czechach jako słynne uzdrowisko

W Karlowych Warach w Czechach znajduje się aż siedemdziesiąt dziewięć gorących źródeł, skąd czerpać można wodę mineralną o właściwościach prozdrowotnych. Źródła bijące w Karlowych Warach zostały ujęte w pięć kolumnad będących odpowiednikiem polskich pijalni wód: Sadowa, Młyńska, Targowa, Zamkowa, Zdrojowa.

Karlowe Wary zostały odkryte w XIV w. przez króla Karola IV Luksemburskiego, kiedy władca, wraz ze swoim psem, znaleźli rannego jelenia. Przyszły cesarz postanowił stworzyć osadę przy znalezionym przypadkowo ciepłym źródle. Początkowo miejscowość nazywała się Gorące Łaźnie, później, na cześć króla, nazwano ją Karlowymi Warami.

Zobacz wideo: Włosko-czeska para, która swoje miejsce znalazła na Śląsku

Włosko-czeska para, która swoje miejsce znalazła na Śląsku
Źródło: Dzień Dobry TVN

Na początku woda służyła jedynie do kąpieli, dopiero z czasem odkryto, że może być spożywana w małych ilościach (większa dawka powodowała zatrucia pokarmowe i choroby żołądka). W 1789 roku dr Jan Bacher dokonał naukowej analizy składu chemicznego wód źródlanych i to on opracował właściwą dawkę, jaką należy przyjmować. Od tego czasu rozpoczęła się świetność Karlowych Warów.

Uzdrowisko zyskało sławę i znaczenie na całym świecie. Wyjazd do Karlowych Warów świadczył o dobrej pozycji towarzyskiej kuracjuszy. Największą grupę odwiedzających uzdrowisko stanowiła szlachta polska, rosyjska i saska, a także słynni pisarze, kompozytorzy, przywódcy państw z całego świata. Kurowali się tu m.in. L. van Beethoven, N. Gogol, N. Paganini, J.W. Goethe, G. Casanova, W. A. Mozart, K. Marks, O. von Bismarck. Przed pierwszą wojną światową Karlowe Wary odwiedzało ok. 70 tys. osób rocznie. Wielka popularność Karlowych Warów doprowadziła do rozbudowy miasta – powstały tu liczne pensjonaty, hotele i restauracje.

Co warto zobaczyć w Karlowych Warach? Najciekawsze atrakcje turystyczne

Jednak czeskie miasto to nie tylko słynne uzdrowisko. Podczas wizyty w Karlowych Warach można z powodzeniem oddać się zwiedzaniu wielu zabytków. Karlowe Wary podzielone są na dwie części – starszą, zabytkową, leżącą w dolinie rzeki Teplej (uzdrowiskowo-turystyczną) oraz młodszą – powstałą w XIX wieku podczas rozwoju gospodarczego miasta.

Najciekawsze zabytki Karlowych Warów można obejrzeć w starszej części uzdrowiska. Podczas największego rozkwitu Karlowych Warów, przypadającego na przełom XIX i XX wieku, zburzono większość XVIII-wiecznych budowli, by na ich miejsce postawić kamienice, gmachy publiczne, wille i ośrodki zdrojowe. Dlatego podczas podróży do Karlowych Warów w Czechach należy nastawić się na to, że to właśnie w tej części miasta czekają na nas ciekawe miejsca. Znaleźć tu można budynki w stylu neobarokowym, klasycystycznym, neorenesansowym, secesyjnym. Obok zabytkowych budynków mieszczą się ekskluzywne sklepy, luksusowe i pełne przepychu hotele, kasyna, restauracje, kawiarnie, sanatoria.

Wśród ważnych zabytków Karlowych Warów warto wymienić:

  • Cesarskie Łaźnie z 1895 roku,
  • neogotyckie Łaźnie III z 1866 roku,
  • zamek Kynžvart (siedziba von Metternichów),
  • barokowy kościół św. Marii Magdaleny z 1732 roku,
  • Premonstrátský klasztor w Teplá (klasztor Norbertanów z XII wieku),
  • wzniesioną w latach 1893–1897 cerkiew św. Piotra i Pawła (należącą do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego),
  • gotycki kościół św. Andrzeja z ok. 1500 roku,
  • zamek Loket w Karlowych Warach (XII-wieczny gotycki zamek będący rezydencją królewską, w późniejszych latach przekształcony w więzienie).

Nie można zapomnieć, że ważną atrakcją w Karlowych Warach jest organizowany od 1946 roku Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach. Podczas konkursu najlepszy film nagradzany jest przez międzynarodowe jury statuetką Kryształowego Globusa.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!