Zwiedzanie na siedząco, czyli najlepsze trasy motocyklowe w Polsce

Trasy motocyklowe w Polsce
Piotra Jaczewskiego/GettyImages
Źródło: Moment RF
Turystyka motocyklowa w naszym kraju z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Nic dziwnego. Miejsc, w które warto dojechać motocyklem, jest bez liku. Trudno wybrać te najbardziej warte uwagi. Sprawdźmy więc ciekawe trasy motocyklowe w Polsce.

Trasy motocyklowe w Polsce

Czy na mapach naszego kraju istnieją oznaczenia szlaków, które moglibyśmy nazwać trasami motocyklowymi w Polsce? Raczej nie. Przecież motocykliści korzystają z ogólnie dostępnych tras, jak inni użytkownicy dróg. W czym wobec tego tkwi urok i specyfika tras motocyklowych w Polsce, że doczekały się wielu opracowań w internecie, motocyklowych legend i gorących dyskusji na forach internetowych? Najlepsze trasy motocyklowe wiodą bowiem przez najpiękniejsze zakątki naszego kraju, których podziwianie z perspektywy motocykla dostarcza wielu dodatkowych wrażeń. Serpentyny w Górach Słonnych, niepowtarzalne zakręty w Kotlinie Kłodzkiej, które idealnie nadają się do winklowania, pętle w Tatrach i Bieszczadach czy droga nr 163 przez Drawski Park Krajobrazowy. Każdy z tych odcinków tras motocyklowych ma swoich wielbicieli i w sezonie na pewno zastaniemy tam wielu motocyklistów.

Trasy motocyklowe w Małopolsce

Region Małopolski to wspaniałe miejsce na trasy motocyklowe, czego dowodem są liczne zajazdy przydrożne nastawione na ten rodzaj turystyki. Możemy wybierać spośród wielu tras motocyklowych w Polsce południowej: odbyć podróż wokół Krakowa, wyskoczyć do Zakopanego czy odwiedzić kilka wyjątkowych miejscowości, jak chociażby Lanckorona. To miejsce znane jest przede wszystkim w kręgach artystów, bowiem często gości tam śmietanka polskich malarzy, reżyserów czy pisarzy. Położone jest na południe od Krakowa, 550 metrów n.p.m., na zboczu Góry Lanckorońskiej, i pozbawione niezdrowego powietrza, którym charakteryzuje się stolica Małopolski. Na kilku kilometrach serpentyn wokół tej miejscowości co roku odbywa się Rajd Krakowski, ale z miejsc tych często korzystają motocykliści. Ciekawym pomysłem na jednodniową wycieczkę trasą motocyklową w Małopolsce może być wyprawa po starych zamczyskach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Szlak Orlich Gniazd dostarczy wrażeń związanych z historią, a trasa pomiędzy warowniami, pałacami, dworkami i starymi klasztorami odkryje niepowtarzalny urok Jury.

Trasy motocyklowe w Wielkopolsce

Nie poznamy dobrze charakteru Polski i Polaków, nie odwiedzając Lichenia. To miejsce mocno związane z kultem religijnym, słynące z największej świątyni w Polsce znajdującej się na terenie sanktuarium maryjnego. Na pewno zaskoczy nas przepych tego miejsca. Przy okazji warto zwiedzić nieodległy bazar i ocenić religijne pamiątki, które są tam masowo sprzedawane. Jest tu sporo miejsc, gdzie można bezpiecznie zaparkować motocykl, a następnie przeznaczyć kilka godzin na zwiedzanie. Na trasie motocyklowej w Wielkopolsce powinien znaleźć się również tor Kacze Doły, który położony jest blisko Olbrachcic i Wschowy. To miejsce, które przyciąga wielbicieli motocrossu, ale i doskonały punkt do zobaczenia podczas motocyklowej turystycznej wycieczki. Na wielkopolskich trasach motocykliści polecają również do zwiedzenia pałac w Rokosowie położony w gminie Poniec. Przez wiele lat była to rezydencja rodziny Mycielskich, zaś zdaniem historyków sztuki jej wygląd to ziszczenie marzeń romantyzmu połowy XIX wieku. 

Trasy motocyklowe na Mazurach

Wśród najpiękniejszych polskich tras motocyklowych wymieniany jest bardzo często odcinek drogi nr 58 na Mazurach prowadzący z Olsztynka do Szczytna. Dlaczego? Ponieważ łączy w sobie kilka unikalnych cech, które motocyklista może wykorzystać w nadmiarze. Przede wszystkim są tu świetnie wyprofilowane zakręty, co sprawia, że jazda jest przyjemniejsza. Dobra nawierzchnia tylko zwielokrotnia wrażenia z jazdy, a te dodatkowo potęgują wspaniałe widoki na mazurskie jeziora. Wszystko to sprawia, że trasa często posiada nadreprezentację motocyklistów. Trasy wokół mazurskich jezior również przyciągają motocyklistów. Będąc w tych okolicach, nie sposób pominąć Wilczy Szaniec, czyli dawną siedzibę Hitlera. Miejsce znajduje się w lesie gierłoskim, na wschód od leżącej na skraju lasu wsi Gierłoż i 8 km na wschód od Kętrzyna. Przy okazji wybierzmy się zobaczyć mały zamek w Kętrzynie, sanktuarium maryjne w Świętej Lipce oraz odrestaurowywany zamek w Reszlu.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Podróż śladami dziadków i rodziców

DD_20210916_Tradycje_REP
Podróż śladami dziadków i rodziców
Źródło: Dzień Dobry TVN
podziel się:

Pozostałe wiadomości