Podróże

Korynt - Grecja i jej największe skarby

Podróże

Autor:
Adrian
Adamski
Georgi Fadejev/Getty ImagesKorynt - Grecja

Korynt leży w środkowej Grecji na Półwyspie Peloponeskim. Miasto jest zamieszkiwane przez około 36 tys. osób. Dawniej stanowiło jeden z najważniejszych greckich polis. Dziś po dawnej świetności są tam jedynie pozostałości w postaci ruin świątynnych i fortyfikacji. Miejsce z pewnością spodoba się wszystkim miłośnikom historii i greckiego klimatu. Po długim zwiedzaniu można zrelaksować się na jednej z lokalnych plaż lub spróbować przysmaków regionalnej kuchni.

W starożytności Korynt był znany głównie za sprawą świątyni Afrodyty uznawanej za miejsce sakralnej prostytucji. Stąd też wzięło się określenie "córy Koryntu", które dotyczyło kapłanek biorących udział w stosunkach płciowych. Aby poznać tajemnice starożytnego miasta, należy udać się do wioski Archea Korinthos, która znajduje się w odległości około 9 kilometrów od centrum. Jakie atrakcje czekają tam na turystów?

Historia miasta Korynt

W czasach antycznych mieszkańcy Koryntu zajmowali się przede wszystkim żeglugą, handlem i rolnictwem. Od połowy IV do połowy III wieku p.n.e. miasto znajdowało się w rękach Macedończyków, nadal prężnie rozwijając się w branży morskiej i handlowej. Duże zmiany przyniosło panowanie rzymskie. W II wieku p.n.e. jeden z generałów podbił i zniszczył Korynt. Miasto spalono, mężczyzn zabito, a kobiety i dzieci trafiły do niewoli. Aż do 44 roku p.n.e. obszar pozostawał niezamieszkany. Losy Koryntu odmieniły się za czasów panowania Juliusza Cezara, który zadecydował o odbudowie ośrodka, nadając mu ważną pozycję w Imperium Rzymskim. W 67 roku Neron rozpoczął budowę Kanału Korynckiego, jednak po jego śmierci prace zostały przerwane. Na przestrzeni lat miasto przeżywało chwile upadku i świetności. Panujący w czasach bizantyjskich Justynian zadecydował o budowie muru, który miał chronić ludność przed barbarzyńcami. Jego szczątki zachowały się do dziś. W średniowieczu miasto należało do Franków - od 1458 roku rozpoczęła się era osmańska, która trwała aż do 1822 roku. Dziś Korynt słynie z doskonałej jakości win i rodzynek. Rolnictwo i turystyka to dwie najważniejsze gałęzie gospodarki.

Korynt - zabytki

Korynt słynie z ruin starożytnych budowli i pozostałości z czasów rzymskich. Stanowisko archeologiczne leży 9 kilometrów od miasta. Warto zwrócić uwagę na Akrocorinthos, czyli skaliste wzgórze, u podnóża którego znajdował się starożytny ośrodek. Na wzgórzu dawniej mieściła się świątynia Afrodyty, dziś pozostały po niej jedynie fundamenty. Wzniesienie służyło również jako twierdza. Pierwsze umocnienia powstały w VI wieku p.n.e. Dziś turyści mogą podziwiać jedynie resztki murów obronnych i cysternę. Akrocorinthos to również bogaty ogród botaniczny z licznymi rdzennymi gatunkami dzikich kwiatów.

Kolejnym ważnym zabytkiem jest dorycka świątynia Apollina powstała w 540 roku p.n.e. W czasach rzymskich miała symbolizować kult cesarza. W epoce bizantyjskiej zamieniono ją na bazylikę, w czasach osmańskich zaś została częściowo zburzona i przemianowana na turecką rezydencję. Do dziś zachowało się jedynie siedem stojących kolumn. Warto zobaczyć także fontannę Peiren. Korynt jest miastem, z którym bardzo mocno związana jest grecka mitologia. Według wierzeń nazwę fontanny wymyśliła nimfa, a miejscowi poeci poszukujący inspiracji, pili z niej wodę.

Warto wybrać się w rejs Kanałem Korynckim, by podziwiać skaliste urwiska. Łączy on Zatokę Koryncką z Zatoką Sarońską, oddzielając Peloponez od greckiego lądu. Jednak obecnie ma niewielkie znaczenie gospodarcze ze względu na niemożność przejazdu nowoczesnych statków.

Plaże to doskonałe miejsce na odpoczynek oferujące krystalicznie czystą wodę i łatwość dostępu. Miejsca takie jak Loutraki, Xylokasto, Kiato i Agioi Theodoroi są idealne na jednodniową wycieczkę, szczególnie dla rodzin. Większość plaż w Zatoce Sarońskiej jest otoczona barami i tawernami rybnymi, które serwują tradycyjne dania z owoców morza.

Korynt i okolice - dodatkowe atrakcje

W zachodniej części Koryntu znajdują się jaskinie udostępnione dla turystów. Na uwagę zasługuje Jaskinia Hermesa, która znajduje się na wysokości 1700 metrów, zajmując powierzchnię 1200 m2. Według mitologii to właśnie w tym miejscu urodził się grecki posłaniec bogów.

Podczas spaceru po mieście warto udać się do strefy nadmorskiej, w której można trafić na imponującą rzeźbę pegaza. Turyści potrzebujący chwili odpoczynku powinni udać się na plac Perivolakia, czyli park z mnóstwem kawiarni i restauracji. Miłośników historii z kolei na pewno zainteresują odwiedziny w jednym z miejscowych muzeów - Muzeum Historyczno-Folklorystycznym lub Muzeum Kościelnym. Warto wstąpić także do Miejskiej Galerii Sztuki.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Grecka kuchnia Dionisa Sturisa

Grecka kuchnia Dionisa Sturisa
Grecka kuchnia Dionisa Sturisa

Autor:Adrian Adamski

Źródło zdjęcia głównego: Georgi Fadejev/Getty Images

Pozostałe wiadomości