Awiofobia – jak pokonać lęk przed lataniem?

Pani źle się czuje w samolocie
Fot. martin-dm / Getty Images
Strach przed lataniem może przyjmować różne formy – często jest to obawa przed nagłą awarią, niewykrytą usterką czy złą pogodą, która może wpłynąć na przebieg lotu. Lęk ten dotyczy wielu osób, choć znaczna większość z nich nigdy nie miała do czynienia z wyżej wymienionymi doświadczeniami. Nazwa, która określa strach przed lataniem, to awiofobia. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do całkowitej rezygnacji z podróży samolotami lub ogromnego stresu w sytuacji, gdy lot jednak okaże się konieczny.

Strach przed lataniem to pewnego rodzaju fobia, wynikająca z niewłaściwej oceny sytuacji. Statystyki pokazują, że podróżowanie samolotem jest jedną z najbezpieczniejszych form transportu, biorąc pod uwagę liczbę wypadków. Fobia skutkuje negatywnym samopoczuciem oraz napięciem nerwowym. Jak radzić sobie w takiej sytuacji i co pomaga na strach przed lataniem?

Jak zwalczyć strach przed lataniem?

Psychologia tłumaczy lęk przed podróżą samolotem obawą przed utratą kontroli nad sytuacją. Przyczyn upatruje się również w naturalnych skłonnościach człowieka, który jest przyzwyczajony do życia na lądzie. Przebywanie w powietrzu nie jest dla niego czymś normalnym, dlatego odczuwa lęk oraz dyskomfort. Strach przed lataniem samolotem wiąże się również z koniecznością powierzenia własnego zdrowia i życia zupełnie nieznanym ludziom. W jaki sposób można walczyć z fobią?

  • Racjonalizacja – należy przyjąć do świadomości, że lęk stanowi skutek wyolbrzymiania rzeczywistości. Aby przekonać się, że podróżowanie samolotem jest bezpieczne, warto zapoznać się z jakimikolwiek statystykami dotyczącymi lotów. Pokazują one, że ryzyko śmierci w trakcie podróży jest praktycznie znikome, a częstotliwość wypadków zmniejsza się z roku na rok.
  • Odwracanie uwagi – osoby cierpiące na awiofobię podczas lotu nieustannie nasłuchują dźwięków, które mogłyby wskazywać na awarię lub uszkodzenie samolotu. Aby pozbyć się natrętnych myśli, należy je zagłuszyć, np. słuchając muzyki, oglądając serial lub rozmawiając ze współpasażerem. W podróż warto zabrać także książkę lub czytnik ebook ułatwiające przetrwanie kilku godzin lotu.
  • Leki – jakie medykamenty pozwalają zwalczyć strach przed lataniem samolotem? Niektóre z nich mają postać naturalnych tabletek ziołowych, inne zaś mocniejszych środków uspokajających wydawanych na receptę. Należy je przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, nie przekraczając ilości.
  • Komfort podróży – aby lot przebiegał w przyjemniejszej atmosferze, warto zabrać ze sobą wygodną poduszkę lub ciepły koc. Dobrym pomysłem będzie włączenie medytacji lub sesji relaksacyjnej, których można słuchać z telefonu. Przed lotem warto zjeść solidny, ale lekki posiłek. Część osób traktuje alkohol jako środek pomagający zwalczyć strach przed lataniem. O ile jeden drink nie wyrządzi krzywdy, o tyle większa ilość nie tylko wpłynie na odwodnienie organizmu, zmęczenie i złe samopoczucie następnego dnia, ale również otumani pasażera. W trakcie podróży lepiej zrezygnować także z kawy, która rozbudza i może nasilać stres. Najlepszym rozwiązaniem będzie woda, sok lub herbata.

Jeżeli żadna z powyższych metod nie przynosi skutecznych rezultatów, może się okazać, że do pokonania strachu przed lataniem konieczne będzie leczenie. Terapia poznawczo-behawioralna pomaga zwalczyć fobię poprzez uświadamianie nieracjonalności przekonań oraz zmianę sposobu myślenia. Czasem strach przed lataniem może pojawić się nagle, zwłaszcza u kobiet w ciąży. Wynika on najczęściej z braku pewności, czy można odbywać loty w takim stanie. Najlepszym rozwiązaniem będzie tu rozmowa z lekarzem, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania do podróży samolotem i utwierdzi w przekonaniu, że dziecku nie grozi żadne ryzyko.

Jak zwalczyć strach przed lataniem u dziecka?

Strach dziecka przed lataniem najczęściej pojawia się w sytuacji, gdy rodzice również żywią tego rodzaju obawy. Maluch widząc ich nastawienie i nastrój - instynktownie je naśladuje. W jaki sposób rodzice mogą pomóc dziecku zwalczyć obawy?

  • Magia słów – dorośli powinni często powtarzać, że latanie samolotem jest bezpieczne, a turbulencje są zjawiskiem naturalnym, które w żaden sposób nie wpływa na stan samolotu. Przed lotem warto pokazać maluchowi, jak wygląda lotnisko i powiedzieć mu, jak będzie przebiegała cała podróż.
  • Komfort i bezpieczeństwo – jeśli dziecko ma ulubioną zabawkę, należy koniecznie zabrać ją ze sobą. Towarzystwo ulubionego misia lub lalki zapewni maluchowi poczucie bezpieczeństwa. Warto zwiększyć komfort dziecka w podróży, podkładając mu poduszkę pod głowę i okrywając kocem.
  • Spokój rodziców – najważniejszą kwestią jest zachowanie spokoju oraz pozytywnego nastawienia przez dorosłych. W przeciwnym wypadku dziecko może wpaść w panikę, a podróż stanie się jeszcze trudniejsza. Jeśli rodzice również cierpią na awiofobię, lepszym rozwiązaniem będzie wybór innego środka transportu.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Czy łatwo jest podróżować z dziećmi? Paulina Krupińska odpowiada

przAmbitni.pl/x-news

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości