Podróże

Najciekawsze miejsca na Florydzie

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

W USA Floryda słynie z najpiękniejszych w całym państwie plaż i z najprzyjemniejszego klimatu.do wypoczynku. Warto jednak zobaczyć tu nie tylko plaże, ale również wybrać się do kilku innych ciekawych miejsc.

Floryda to stan położony na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych, na półwyspie Floryda, który od zachodu otaczają wody Zatoki Meksykańskiej, a od wschodu Ocean Atlantycki. Floryda graniczy z Alabamą i Georgią na północy, a od Kuby i Bahamów oddzielają ją wymienione wyżej wody. Floryda słynie przede wszystkim ze swoich plaż oraz z tego, że ponad 60% jej powierzchni stanowią lasy.

Floryda – pogoda

Pogoda Florydy jest o tyle kapryśna, że to jeden z najbardziej zagrożonych huraganami rejonów USA. Występują one jednak głównie wiosną i jesienią, zatem najwygodniejszą porą do odwiedzania tego stanu będzie lato i zima, kiedy pod względem warunków pogodowych jest tutaj całkowicie bezpiecznie.

Średnia roczna suma opadów wynosi około 1500 mm/m2 , co w połączeniu z wysoką średnią temperaturą powoduje, że można tu spotkać przede wszystkim roślinność śródziemnomorską oraz zwrotnikową.

Zobacz wideo: Młoda Polka robi karierę filmową w USA

Młoda Polka robi karierę filmową w USA
Młoda Polka robi karierę filmową w USA Źródło: Dzień Dobry TVN

Plaże Florydy

Na Florydzie plaże to podstawowa atrakcja turystyczna, ale wybranie odpowiedniej i najbardziej atrakcyjnej jest nie lada wyzwaniem. Większość najbardziej popularnych plaż na Florydzie to jednocześnie plaże niesamowicie zatłoczone. Zwolennikom spokojniejszych miejsc można polecić Emerald Coast, część wybrzeża nad Zatoką Meksykańską w zachodniej części Florydy. Jest to uroczy zakątek, nieco cichszy od pozostałych plaż. Można tu spokojnie odpocząć nad czystą wodą. Infrastruktura bardzo przypomina polskie wybrzeże w mniej popularnych miejscach, również ciche, puste, z kilkoma niezbyt zgrabnymi budowlami skierowanymi w stronę wody.

Z miejsc bardziej zatłoczonych warto zobaczyć słynne Palm Beach, które należy do najbardziej znanych ośrodków wypoczynkowych na świecie. To tutaj właśnie skupia się życie nocne Florydy. Poza tym można tu znaleźć wiele ekskluzywnych sklepów i butików rozlokowanych od Flagler Drive po Rosemary Avenue. Należy jednak wziąć pod uwagę, że tutejsze plaże są w większości prywatne, więc trudno znaleźć wolne miejsce na tych nielicznych kawałkach ziemi niczyjej w Palm Beach.

Kolejnym słynnym kurortem na Florydzie jest Miami Beach, znane z wielu produkcji filmowych i kręconych tutaj seriali. Odbywają się tu również różnego rodzaju sesje modowe. Biały piasek na plażach i lazurowa woda niezmiennie przyciągają tysiące turystów, a także gwiazdy i osobistości świata show-biznesu.

Floryda – atrakcje

Mówiąc o atrakcjach Florydy, nie można zapomnieć o znajdującym się w okolicach Orlando Walt Disney World. Jest to oczywiście park w znacznym stopniu różniący się od tego w Paryżu, ale wśród turystów znajdą się zapewne miłośnicy i jednego, i drugiego. Disney World w Orlando spodoba się przede wszystkim fanom "Gwiezdnych wojen", ponieważ można tu między innymi odbyć specjalny trening Jedi i wziąć udział w licznych zabawach związanych z tym uniwersum.

W Disney World oprócz wielu atrakcji związanych ze światem bajek i filmów, dostępnych w poszczególnych parkach tematycznych, takich jak Magic Kingdom, Epcot, Disney-MGM Studios i Disney's Animal Kingdom, znajdują się również dwa parki wodne, sześć pól golfowych oraz tor wyścigowy. Można także skorzystać z kompleksu sportowego, hoteli, restauracji i sklepów w kompleksie rozrywkowym Downtown Disney .

Atrakcje Florydy – Miami

Na Florydzie warto też odwiedzić Miami - nie tylko ze względu na Miami Beach, ale przede wszystkim dla bajkowej infrastruktury tego miasta i klimatycznych parków krajobrazowych. Jednym z takich parków jest Everglades, gdzie można podziwiać zarówno roślinność śródziemnomorską, jak i równikową. Everglades jest parkiem narodowym wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, bardzo popularnym wśród turystów przede wszystkim ze względu na florę, ale także faunę, do której należą między innymi aligatory i żółwie. Podczas pobytu w Everglades można wziąć udział we wspaniałym rejsie, który pozwoli na pełne przeżywanie i chłonięcie przyrody.

Atrakcją Miami są również bulwary Ocean Drive, gdzie toczy się niemal całe imprezowe życie tego miasta. Oprócz barów i knajp można tu znaleźć wiele mniej lub bardziej ekskluzywnych sklepów i butików. Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić w Miami, jest Little Havana, czyli niewielka dzielnica, w której żyją imigranci, głównie z Kuby i innych wysp Karaibów. Miejsce to jest o tyle specyficzne, że wydaje się oddzielnym miastem w mieście. Panujący tam klimat do złudzenia przypomina Kubę, a niezależnie od tego, czy wybieramy się na spacer czy do restauracji, trudno jest dogadać się po angielsku. Little Havana zdaje się czasami światem całkowicie odciętym od pozostałych części Florydy.

Wszystkie powyższe atrakcje Florydy to tylko niewielka część tego, czego można w tym stanie doświadczyć. Po odwiedzeniu choćby niektórych najciekawszych miejsc warto się wybrać na dalsze poszukiwania.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Pola Damonte/Getty Images

Pozostałe wiadomości