Podróże

Santa Cruz – pamiątki historii i cuda architektury

Podróże

Autor:
Justyna
Piąsta
Andrea Comi/Getty ImagesSanta Cruz

Santa Cruz na Teneryfie zostało założone przez Alonsa Fernándeza de Luga – hiszpańskiego kapitana. Oficjalna data powstania miasta to 3 maja 1494 roku. Do XVIII wieku Santa Cruz rozwijało się w niezbyt szybkim tempie, mimo dużego atutu, którym było położenie na głównym szlaku handlowym między Ameryką a Europą. Dopiero tragedia miasta Garachico, które zostało zniszczone w wyniku erupcji wulkanu, wpłynęła na zajęcie przez Santa Cruz pozycji głównego portu transatlantyckiego. Obecnie Santa Cruz i Las Palmas to największe miasta Wysp Kanaryjskich i razem tworzą podwójną stolicę tej lokalnej autonomii.

Dwie główne funkcje, które pełni Santa Cruz, to pozycje dużego ośrodka turystycznego, a także portu transatlantyckiego. Najważniejsze towary eksportowane z wyspy przez port w Santa Cruz to banany, warzywa i tytoń. Największe dochody miasto czerpie z turystyki, ale drugim źródłem funduszy jest rafineria z 1930 roku.

Auditorio de Tenerife – cud sztuki inżynierskiej w Santa Cruz

Najcharakterystyczniejszy budynek Santa Cruz jest bardzo młody. Chodzi o Auditorio de Tenerife, które w swoim wnętrzu zawiera kilka sal koncertowych, m.in. salę symfoniczną (na 1616 miejsc) i salę kameralną (422 miejsca). Autorem projektu jest Santiago Calatrava. Budowa obiektu trwała 6 lat (od 1997 do 2003). Audytorium znajduje się w centrum miasta, a jego wyjątkowym elementem jest wielki łuk wychodzący z tyłu budynku, przechylający się w stronę wejścia. To pierwszy w historii architektury łuk, który wspiera się na dwóch punktach, dzięki czemu końcówka wygląda na wiszącą wbrew zasadom grawitacji. Na zewnątrz audytorium umieszczono dwa tarasy z pięknym widokiem na morze.

Zobacz wideo: Hiszpania do jedzenia

Hiszpania do jedzenia
Hiszpania do jedzenia
Dzień Dobry TVN

Torres de Santa Cruz – symbol rozwoju Teneryfy

Niedaleko Auditorio de Tenerife wybudowano Torres de Santa Cruz. Jest to kompleks mieszkalny składający się z dwóch wielkich wież, które mają po 120 metrów wysokości. To najwyższy wieżowiec w Hiszpanii, a do 2010 roku był najwyższym budynkiem w kraju (zajmuje obecnie trzecie miejsce w tej klasyfikacji). Obok Auditorio de Tenerife wieże stanowią najlepszy przykład rozwoju gospodarczego Wysp Kanaryjskich i samego Santa Cruz. Prace budowlane rozpoczęto w 2001 roku, ale ataki na World Trade Center spowodowały wstrzymanie prac na kilka lat. Jedną z przyczyn opóźnienia była też konieczność wymiany oryginalnych stalowych płyt na bardziej odporne, ponieważ w czasie wielkiej tropikalnej burzy zaczęły one spadać na ulicę. The Tower I oddano do użytku w 2004 roku, a The Tower II dwa lata później. Wieżowce znajdują się przy Plaza de España, gdzie mieści się też malownicze sztuczne jezioro oraz pomnik poległych w czasie wojny domowej, na którym umieszczono taras widokowy.

San Cristóbal i Plaza de España – połączone atrakcje Santa Cruz

W Santa Cruz warto zwiedzić również zamek San Cristóbal. To pierwsza fortyfikacja, obiekt militarny, który został zbudowany na Teneryfie. Jego zadaniem była ochrona i kontrola ruchu na zatoce Santa Cruz. Budowę zamku rozpoczęto w 1575 roku, a 20 stycznia 1577 roku rozpoczął swoją służbę. W 1929 roku zamek został praktycznie zrównany z ziemią, a resztę fortyfikacji przykrył Plaza de España. W czasie prac remontowych, 26 czerwca 2006 roku, na placu odkryto zamkowe mury. Władze Santa Cruz podjęły decyzję o zachowaniu murów i stworzeniu w ich obrębie muzeum. Jego najciekawszym eksponatem jest Cañón Tigre. Kula wystrzelona z tego działa 25 lipca 1797 roku ciężko raniła w ramię admirała Nelsona, w wyniku czego stracił on prawą rękę. Plaza de España to największy plac nie tylko w Santa Cruz, ale i na całych Wyspach Kanaryjskich. W jego centrum znajduje się ogromna fontanna, której rozmiary są tak duże, że nazywana jest sztucznym jeziorem. Jej autorami są szwajcarscy architekci – Jacques Herzog i Pierre de Meuron. Jednym z ich najbardziej rozpoznawalnych dzieł jest stadion Allianz Arena w Monachium.

Inne ciekawe miejsca w Santa Cruz

W Santa Cruz jest jeszcze kilka miejsc wartych odwiedzenia:

  • kościół Niepokalanego Poczęcia Maryi Panny w Santa Cruz – budowę kościoła, który miał nosić imię Świętego Krzyża, rozpoczęto w 1500 roku. Imię Niepokalanego Poczęcia Matki Boskiej przyjął w 1638 roku. W 1652 roku został zniszczony przez pożar, ale już po roku odbudowano go. Obecna wieża kościelna datowana jest na 1786 rok. Najstarsze zabytki to pochodzący z XV wieku wizerunek Matki Boskiej Pocieszycielki, a także krzyż konkwisty, który zdobywca Teneryfy, Alonso Fernández de Lugo, wbił w ziemię zaraz po zejściu na wyspę. pałac Carta w Santa Cruz – to XVIII-wieczny budynek, który w swojej konstrukcji łączy styl barokowy z neoklasycystycznym. Wybudowany został dla kapitana Matíasa Rodrigueza Carty. Bardzo ciekawy element stanowią balkony i wewnętrzny dziedziniec, które są znakomitym przykładem architektury Wysp Kanaryjskich.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Andrea Comi/Getty Images

Pozostałe wiadomości