Krynica Morska to znany kurort turystyczny. Znajduje się tutaj wiele hoteli o różnym standardzie, prywatnych kwater, campingów i obozowisk. Jest tu również wiele sanatoriów. Krynica Morska nie jest dużą miejscowością. Na co dzień mieszka tutaj niecałe 1400 osób. Liczba ludności Krynicy Morskiej jest na tyle niewielka, że w rankingu najmniej zaludnionych gmin w Polsce gmina miejska Krynica Morska zajmuje pierwsze miejsce. Od 24 czerwca do 31 sierpnia działa tutaj nadmorskie kąpielisko o długości ok. 2 km, w wakacje jest dość zatłoczone. Latem zatłoczenie na plaży w Krynicy Morskiej pomaga sprawdzić kamera z dostępem online do rejestrowanego obrazu. Osoby lubiące ciszę i spokój na plaży o wiele lepiej wypoczną na plaży w niedalekich Piaskach.
Atrakcje w Krynicy Morskiej
Na terenie Krynicy Morskiej jest kilka ciekawych zabytków i atrakcji. Najsłynniejsza jest latarnia morska wybudowana w latach 50. XX wieku. Została zbudowana w miejscu zniszczonej przez Niemców w 1945 roku pierwszej latarnii. Na górę wiedzie 100 dość stromych schodków, a widok z góry jest wspaniały. Latem latarnię można zwiedzać od 10 do 18. Warto wspomnieć, że to najbardziej wysunięta na wschód latarnia morska w Polsce. Jeśli chodzi o wysokie obiekty w okolicy, kolejnym jest wydma Wielbłądzi Garb. Ma ona 50 metrów wysokości i jest najwyższą stałą wydmą w całej Europie. Istnieją tutaj również dwa parki przyrody – siedliska ptaków "Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana" i rezerwat drzew "Buki Mierzei Wiślanej".
Jak spędzić wakacje?
Warto wspomnieć, że miejscowość w dużej większości pokrywa las, a rzeźba terenu jest nieregularna, z licznymi pagórkami i dolinami. Stwarza to idealne miejsce bytowania dla dzików, których jest tutaj mnóstwo. Niektórzy mogą się więc zdziwić, jeśli romantyczny spacer przerwie im dzik grzebiący w koszu na odpady. Do dzików nie wolno podchodzić, straszyć ich ani płoszyć. Mieszkańcy i miejscowe władze proszą również o niedokarmianie ich.
Krynica Morska to jednak nie tylko morze, las, pagórki i dziki. Ciekawym miejscem jest również Zalew Wiślany. Na jego brzegu znajduje się port Krynica Morska. Z portu można wybrać się na wycieczkę do niedalekiego Fromborka, a wszystko dzięki rejsom z Krynicy Morskiej po Zalewie Wiślanym. Plaże Krynicy Morskiej są bardzo dobrze utrzymane i dość czyste. Niewiele miejscowości turystycznych w Polsce daje wybór wody słodkiej lub słonej do kąpieli. Jedną z nich jest właśnie Krynica Morska – wystarczy iść na odpowiednią plażę od strony Zalewu Wiślanego lub Zatoki Gdańskiej. Na uwagę zasługuje również molo w Krynicy Morskiej. Co prawda nie jest tak okazałe jak to w Sopocie, ale równie romantyczne – to świetne miejsce na spacer. Podczas przechadzek można podziwiać różne rodzaje jachtów i łodzi cumujących w tutejszym porcie.
Sanatoria w Krynicy Morskiej
Krynica Morska ma wiele walorów przyrodniczych, dzięki którym wypoczynek w tej miejscowości ma dobroczynny wpływ na organizm. Czyste i świeże powietrze pełne jodu pozwala na dość szybkie podreperowanie zdrowia, dotlenienie organizmu, poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej. Doskonale czują się w Krynicy Morskiej rekonwalescenci po zawałach, z chorobami płuc, astmą oskrzelową i schorzeniami tarczycy.
Do miejscowych sanatoriów przyjeżdża też wielu cukrzyków, osoby z chorobami skóry, neurologicznymi i narządów ruchu. Krynica Morska to również dobre miejsce dla odzyskania równowagi psychicznej po traumatycznych przeżyciach, w stanach depresyjnych i obniżonego nastroju. W Krynicy Morskiej znajdują się sanatoria zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Krynica Morska – baza wypadowa
Z Krynicy Morskiej można pojechać na kilka ciekawych wycieczek samochodem lub popłynąć statkiem. Pierwszą z nich jest rejs do Fromborka po Zalewie Wiślanym. We Fromborku warto zwiedzić muzeum Mikołaja Kopernika oraz piękną, gotycką Bazylikę Archikatedralną, która jest perłą warmińskiej architektury. Niezwykle interesujące jest również Muzeum Medycyny, które znajduje się w zabytkowym zespole poszpitalnym Świętego Ducha. W Krynicy Morskiej można wybrać się również na wycieczkę wodolotem, w czasie której jest okazja zobaczyć niesamowicie piękne widoki na Mierzeję Wiślaną i Zatokę Gdańską.
Samochodem warto pojechać do Gdańska – na tę wycieczkę można poświęcić cały dzień, ponieważ atrakcje w Gdańsku są bardzo liczne. Już sam spacer po pięknym, zabytkowym rynku zajmuje kilka godzin. Podczas przechadzki można zobaczyć Dwór Artusa, legendarny pomnik Posejdona, zabytkowe Bramy, zajrzeć do Żurawia i do Narodowego Muzeum Morskiego. Jeśli starczy czasu, można również popłynąć statkiem na Westerplatte – w czasie rejsu widoczne są Twierdza Wisłoujście oraz baseny portowe Stoczni Gdańskiej.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Aktobe – malownicze miasto w Kazachstanie
- Amazonka - ciekawostki o jednej z najdłuższych rzek świata
- Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Miami
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Jakub Szoska/EyeEm/Getty Images