Podróże

Cannes – szlakiem zabytków i turystycznych atrakcji

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Cannes

Cannes to serce Lazurowego Wybrzeża, które od lat na kilka dni zamienia się w filmową stolicę świata. Niegdyś rybacka wioska, na przestrzeni lat wykorzystała swój potencjał, by stać się jednym z najchętniej odwiedzanych miast w regionie. Poza festiwalem filmowym w Cannes na turystów czeka piaszczysta plaża w malowniczej okolicy.

Pierwsze wzmianki o Cannes pochodzą z czasów średniowiecza. Wówczas było ono małą rybacką wioską. Odkrył ją szkocki lord Henry Brougham, który będąc pod urokiem nadmorskiej osady, zaczął ściągać do niej ważne osobistości i inwestorów. Lord zapisał się na kartach historii miasta, dlatego do dzisiaj zarówno turyści, jak i mieszkańcy mogą podziwiać jego pomnik.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Z czasem malownicze położenie Cannes doceniła również arystokracja francuska, która zaczęła budować w obrębie ówczesnej osady letnie rezydencje. Bardzo szybko bogactwo owoców morza spowodowało, że w Cannes rozwinął się handel, a walory estetyczne podniosły miasteczko do rangi ośrodka turystycznego.

Klimat i temperatura w Cannes

Ciepły, śródziemnomorski klimat zachęca do odwiedzin w Cannes niemalże przez cały rok. Zwolennicy pieszych wycieczek i spragnieni odkrywania uroków miasta w słońcu turyści swoją podróż mogą planować już z nadejściem kwietnia. Średnia temperatura w Cannes wynosi wówczas 19 stopni Celsjusza. Wraz z nadejściem lata, aż do końca października, można zażywać zarówno kąpieli słonecznych, jak i tych w lazurowej wodzie. Temperatury oscylujące w granicach 22–30 stopni sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi, a jednocześnie nie są męczące. Zima w Cannes, również była łagodna, wówczas temperatura spada do 15 stopni. W jakim miesiącu lepiej nie wybierać się do Cannes? Listopad to ciepły, ale bardzo deszczowy miesiąc.

Festiwal filmowy w Cannes

Skaliste wybrzeża, lazur morza i piękna, zabytkowa architektura zaowocowały debiutem miasta Cannes w świecie kultury i sztuki. W 1955 roku nakręcono pierwszy kolorowy film, na którym uwieczniono to miasto. Był to kamień milowy dla popularności Cannes, które wkrótce stało się miastem filmowym. Odbywający się od 1946 roku festiwal zyskał miano prestiżowej międzynarodowej imprezy, która stała się jednym z najważniejszych świąt branży filmowej zaraz obok gali rozdania Oscarów. Na festiwalu w Cannes dzieła z całego świata walczą o Złotą Palmę. Coroczne święto filmu odbywa się w Pałacu Festiwalowym. Znaczenie miasta dla świata filmu akcentuje aleja gwiazd w Cannes, gdzie wyróżnieni twórcy zostawiają swój odcisk dłoni.

Atrakcje Cannes – co warto zobaczyć?

Będąc w Cannes, nie można ominąć Starego Miasta, które położone jest u stóp portu jachtowego. Z jego perspektywy roztacza się widok na obrzeżne dzielnice, ale też na pozostałości średniowiecznego zamku. Tuż obok niego położone jest muzeum de la Castre. Można w nim poznać miejscowe malarstwo i rzeźbę. Prezentowane w muzeum naczynia i instrumenty pochodzą z epoki średniowiecza.

Część Starego Miasta w Cannes tworzy sieć przecinających się, małych uliczek uwodzących swoją kameralnością. Wśród nich najpopularniejsza jest ulica Meynadier. Ta typowo turystyczna ulica przyciąga bogatą ofertą straganów i sklepów z pamiątkami.

Wyspy Leryńskie i Nicea – rzut beretem od Cannes

Zwiedzanie Cannes nie może się zakończyć bez pobytu na pobliskich Wyspach Leryńskich, a przynajmniej na dwóch z czterech należących do tego archipelagu. Szczególnie interesująca jest należąca do Cystersów wyspa świętego Honorata. Jest druga co wielkości. Na wyspie świętego Honorata można zobaczyć wspaniałe zabytki z XV wieku i późniejszych stuleci. Jest na niej też wiele interesujących obiektów związanych z religią katolicką, m.in. figur i kapliczek.

Gratką dla fanów filmu i historii jest natomiast pobyt na wyspie świętej Małgorzaty. Według legend i zapisów historycznych w zbudowanym na jej terenie Forcie Royal żył legendarny Człowiek w Żelaznej Masce.

Lokalni przewodnicy oferują również jednodniowe wycieczki, którymi warto się zainteresować. W ten sposób można zwiedzić położoną zaledwie 40 minut jazdy od Cannes Niceę. Miasta dopełniają się wzajemnie kulturowo i turystycznie.

Plaża w Cannes – miejsce, którego nie wolno pominąć

Podczas zwiedzania Cannes warto pójść na malowniczą plażę. Urok tego miejsca miał znaczący wpływ na rozwój miasta i jest jedną z wizytówek Cannes. Piaszczystą plażę dopełnia lazurowa woda, tworząc razem niemalże filmowe widoki. Plaża w Cannes w odróżnieniu od kamienistych, głównie spotykanych na Lazurowym Wybrzeżu, jest piaszczysta i bardzo przestronna. To główny punkt wypoczynkowy, w którym zbierają się miejscowi i turyści odwiedzający miasto. Wzdłuż plaży przebiega promenada Croisette, która zatrzymuje przechodniów swoimi licznymi kawiarenkami i klimatycznymi knajpkami, w których można skosztować m.in. świeżych owoców morza. 

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Alf/Getty Images

Pozostałe wiadomości