Beskidy Zachodnie to pasmo górskie położone w południowej Polsce, w obrębie Zewnętrznych Karpat Zachodnich. Wspólnie z Beskidem Wschodnim i Środkowym tworzą masyw Beskidów - jeden z piękniejszych, górskich zakątków kraju. Jakie są najciekawsze miejsca Beskidu Zachodniego?
Beskidy nie należą do najpopularniejszych pasm górskich w Polsce, dlatego stanowią dobrą alternatywę np. dla zatłoczonych Tatr. Leżą na terenie czterech państw: Polski, Czech, Słowacji i Rumunii. Ich charakterystyczną cechą jest możliwość zaobserwowania w tym rejonie pięciu różnych pięter krajobrazowych: podgórskiego, dolno- i górnoreglowego, subalpejskiego i alpejskiego. Każdy charakteryzuje się zaś inną formą terenu, fauną i florą. Przez Beskidy przepływa również królowa polskich rzek Wisła, która współtworzy niezwykle urozmaicony krajobraz. Jedna z części Beskidów - Beskidy Zachodnie stanowią więc miejsce idealne na wakacyjny odpoczynek dla miłośników ciekawej przyrody i wspaniałych górskich widoków, a jednocześnie zwolenników niezatłoczonych szlaków turystycznych i schronisk.
Beskidy Zachodnie - podział
Znajdujące się w łańcuchu Karpat Beskidy to zespół pasm górskich, rozciągający się od rzeki Beczwy w Czechach po rzekę Czeremosz na Ukrainie. Geograficznie dzieli się je na trzy części: Beskidy Zachodnie, Wschodnie i Środkowe. Największy ich obszar stanowią Beskidy Zachodnie, w których skład wchodzą: Beskid Śląski, Śląsko-Morawski, Mały, Makowski, Wyspowy, Żywiecki, Sądecki oraz góry Czerchowskie, Kisuckie i Gorce, a także Kotliny Żywiecka i Rabczańska.
Najpiękniejsze szlaki turystyczne w Beskidach Zachodnich
Piękne świerkowe lasy, połacie kosodrzewiny i łagodne fale górskich zboczy - z tego słyną Beskidy Zachodnie. Szlaki turystyczne poprowadzone przez zachodnią część Beskidów nie są wymagające, a zapewniają piękne widoki i bliskość wyjątkowej natury. Najwyższym szczytem Beskidów Zachodnich jest wysoka na 1725 m n.p.m. Babia Góra, zwana również Diablakiem. Najpopularniejszym i najciekawszym szlakiem na jej szczyt jest ten biegnący z przełęczy Krowiarki, przez Sokolicę, Gówniaka i Wołowe Skały. Z Babiej Góry zejść można przez polanę Markowe Szczawiny, na której stoi sporych rozmiarów schronisko PTTK.
Inną ciekawą trasą w Beskidach Zachodnich jest wejście na położone w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego Skrzyczne. Z jego szczytu podziwiać można piękną panoramę Szczyrku oraz przy dobrej widoczności szczyty Tatr. Po stronie czeskiej warto wybrać się na Łysą Górę (cz. Lysá hora) - najwyższy szczyt pasma Beskidu Morawsko-Śląskiego. W pobliżu szczytu znajduje się wysoki na 78 metrów przekaźnik telewizyjny oraz obserwatorium meteorologiczne. Z Łysej Góry można przejść żółtym szlakiem na inny wart uwagi czeski szczyt – Smrek (cz. Smrk).
Beskidy Zachodnie - atrakcje poza szlakami pieszymi
Na terenie Beskidów Zachodnich, oprócz szlaków, znaleźć można wiele innych atrakcji turystycznych. Podczas wizyty w Beskidach warto odwiedzić miasto uznawane za jego stolicę - Bielsko-Białą, która bogata jest w piękne zabytkowe budowle i ciekawe miejsca turystyczne. Symbolem miasta są dwie, znane kreskówki polskie "Reksio" oraz "Bolek i Lolek", których bohaterów pomniki zobaczyć można w jego centrum. Pobyt w Beskidach Zachodnich nie może odbyć się bez wizyty w mieście rodzinnym najsłynniejszego polskiego skoczka narciarskiego Adama Małysza. W Wiśle podziwiać można nie tylko skocznię, na której trenuje reprezentacja polski w skokach narciarskich, ale także Muzeum Trofeów Adama Małysza.
Beskid Sądecki odwiedzić powinni wszyscy pasjonaci historii oraz miłośnicy czasów dzielnych rycerzy i pięknych panien dworu. Znajduje się tam bowiem wiele ruin zamkowych, m.in. Zamek Pławiec, Zamek Królewski w Nowym Sączu czy średniowieczny zamek Rytro we wsi Sucha Struga. Choć Beskidy to przede wszystkim tereny górzyste, region ten obfituje w malowniczo położone jeziora, umożliwiające latem uprawianie wielu sportów wodnych. Należą do nich m.in. Jezioro Żywieckie, Czerniańskie i Międzybrodzkie.
Beskidy Zachodnie zimą
W Beskidy Zachodnie powinni się wybrać również miłośnicy "białego szaleństwa". Zimą czekają tam na przyjezdnych liczne atrakcje, a sam Beskid stanowi lokalizację wielu znanych ośrodków narciarskich, takich jak te w Szczyrku, Bielsko-Białej czy Żywcu. Dzięki licznym specjalnie wyznaczonym trasom można tam uprawiać narciarstwo zjazdowe, jazdę na snowboardzie, a także narciarstwo biegowe. Co więcej, Beskid Zachodni przyciąga pasjonatów skoków na nartach, gdyż znajdują się tam (służące głównie do treningów) skocznie: w Bystrej, Szczyrku i Wiśle.
Zobacz także:
- Liège - co warto zobaczyć w tym belgijskim mieście?
- Morze jesienią i zimą. Dlaczego warto odwiedzać plaże poza sezonem turystycznym?
- Co warto zobaczyć na Gotlandii? Fascynująca Wyspa Wikingów
Zobacz wideo: Jak przygotować się do górskiej wędrówki?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: leszekglasner/Getty Images