Podróże

4 lipca - jak Amerykanie świętują Dzień Niepodległości Stanów Zjednoczonych?

Podróże

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
skarbnicanarodowa.pl/campamerica.pl
Flagi USA, parada na Dzień Niepodległości Stanów Zjednoczonych

4 lipca to bardzo ważny dzień dla mieszkańców USA. Właśnie wtedy ten wielonarodowy i wielokulturowy kraj obchodzi swój Dzień Niepodległości. Jak Amerykanie świętują ten dzień?

Dzień Niepodległości w USA to jedno z najważniejszych świąt narodowych. Ustanowione zostało, aby co roku hucznie i radośnie upamiętniać ogłoszoną 4 lipca 1776 roku Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii.

Jak Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości?

4 dnia lipca (4th July) w całym kraju organizowane są liczne, często wielkie i kolorowe parady, koncerty, lokalne festyny, pikniki, spotkania przy grillu, konkursy, pokazy fajerwerków itd. Wszechobecne stają się amerykańskie barwy i symbole. W większości miejsc powiewają flagi, wiele osób nosi kotyliony lub cały strój w amerykańskich barwach – białej, niebieskiej i czerwonej. To święto państwowe, więc większość osób ma wtedy dzień wolny od pracy.

Amerykański sen

Zakochany w USA
Zakochany w USA Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Obchodom towarzyszy atmosfera radości i patriotycznej dumy z kraju, który budowany przez ludzi z całego świata, stał się dla nich różnorodnym, wielokulturowym, wspólnym domem. Tradycją stały się również patriotyczne przemówienia amerykańskich polityków oraz spotkania prezydenta Stanów Zjednoczonych z weteranami i ich bliskimi. Co ciekawe, podczas oficjalnych uroczystości wielu imigrantom przyznawane jest w tym dniu amerykańskie obywatelstwo.

Wieczorem organizowane są ogromne pokazy sztucznych ogni, największe w Waszyngtonie i Nowym Jorku. Z kolei bazy wojskowe oddają salwy honorowe, a o północy z każdego stanu USA słychać głośny wystrzał upamiętniający „narodziny Stanów Zjednoczonych”.

Amerykańska droga do niepodległości - historia w pigułce

Deklaracja Niepodległości ogłoszona 4 lipca 1776 roku proklamowała uwolnienie 13 kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej spod rządów brytyjskiego króla Jerzego III. Ten moment uznawany jest za datę powstania Stanów Zjednoczonych.

Do najważniejszych wydarzeń poprzedzających podpisanie niepodległościowej deklaracji zalicza się tzw. herbatkę bostońską, czyli protest polityczny mieszkańców Bostonu oraz bitwy pod Lexington i Concord, od których w 1775 roku rozpoczęła się wojna o niepodległość USA.

Tekst Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki ułożył Thomas Jefferson, który został później trzecim prezydentem kraju. Współtwórcami byli również John Adams i Benjamin Franklin. Wszyscy oni nazywani są dziś ojcami amerykańskiej niepodległości. Sam tekst deklaracji odwołuje się m.in. do filozofii oświecenia i wartości, jakimi kierowali się jej twórcy, czyli m.in. prawo do życia, wolności i dążenia do szczęścia, możliwości zmiany władzy, gdy jej działania łamią ustalone prawo.

Święto Niepodległości USA nieoficjalnie obchodzono już od 1777 roku, ale dopiero w 1870 r. Kongres Stanów Zjednoczonych oficjalnie ustanowił 4 lipca świętem państwowym i dniem wolnym od pracy.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: skarbnicanarodowa.pl/campamerica.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mark Makela/Getty Images

Pozostałe wiadomości