Ukraina świętuje 30 lat niepodległości. W radosnych nastrojach na ulicę wyszli mieszkańcy, a na oficjalnych obchodach pojawili się prezydenci wielu europejskich państw. Obecny był także Prezydent RP, Andrzej Duda.
Latem wszyscy byliśmy bardzo poruszeni sytuacją na Białorusi. I chociaż z czasem zapomnieliśmy o dramatycznych wydarzeniach, nasi sąsiedzi wciąż walczą o niepodległość. Muzyk Bartosz Szczęsny postanowił nam o tym przypomnieć. Napisał piosenkę „To mój dom”. Co nim kierowało?
Ponad dwadzieścia tysięcy ochotników szkoliło się w, zorganizowanym w latach 1917-1919 w kanadyjskim mieście Niagara-on-the-Lake, Kosciuszko Camp. Pamięć o nich jest wciąż żywa.
Nowa Kaledonia to francuskie terytorium położone w zachodniej części Oceanu Spokojnego, które chce zerwać z kolonialną przeszłością. Referendum w sprawie jego niepodległości ma się odbyć jesienią.
Z okazji stu lat niepodległości rządzący podarowali Polakom wolny poniedziałek. Sprawdziliśmy, jak nasi rodacy spędzili ten dzień.
W tym roku mija dokładnie 100 lat od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości. Czego z tej okazji życzymy Polsce? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.
Kurdowie to lud zamieszkujący Kurdystan, krainę podzieloną między Turcję, Iran, Irak i Syrię. W Irbil, stolicy irackiego Kurdystanu, Bianka Zalewska spotkała się z polskim Kurdem, który wyjaśnił o co walczą. Nebi Sherkawey "Kurdowie to największy naród na świecie, który nie ma swojego państwa". Spotkaliśmy też bojowniczki "YPJ", które rezygnują z życia prywatnego na rzecz walki z państwem islamskim.
W dniu 11 listopada Polacy świętowali kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. Scenariusz, jak co roku ten sam - rozkręcamy się powoli, nie odpuszczając na finiszu: najpierw Marsz Prezydencki, potem Bieg Niepodległości, a po 15.00... szkoda gadać... Reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer znalazł się w samym centrum tornada narodowców. Czego dowiedział się od ludzi ze środowisk skrajnie prawicowych? Czy Filip przeżył?