Podróże

Houston – "kosmiczne miasto" otwarte na turystów

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Houston, USA

Stany Zjednoczone widnieją na liście miejsc do odwiedzenia turystów z całego świata. Ci najchętniej zwiedzają kultowe miejsca, które funkcjonują w filmach, muzyce i kulturze masowej. Jednym z takich miejsc jest słynące z kosmonautyki Houston w stanie Teksas.

Houston to położone w stanie Teksas miasto, będące czwartym największym miastem w Stanach Zjednoczonych. Znane jest jako miejsce o wysoko rozwiniętej gospodarce, zwłaszcza w sektorze energetycznym, produkcyjnym, transportowym oraz aeronautyce. Znajdują się tu liczne ośrodki medyczne, do których przyjeżdżają pacjenci z całego świata. Swoje siedziby mają tu również korporacje z listy najbogatszych firm świata. Jednym z ważniejszych momentów w historii dla tego miasta było ustanowienie w 1961 roku Houston jako bazy NASA Johnson Space Center, co spowodowało rozwój astronautyki. To, a także stały rozwój przemysłu petrochemicznego, spowodowało, że do miasta w latach 70. i 80. zaczęli migrować mieszkańcy innych stanów. Z czasem do Houston zaczęli przyjeżdżać naukowcy z całego świata, żeby prowadzić tu badania i rozwijać naukę.

Która godzina jest w Houston?

Wybierając się do USA, należy pamiętać o przesunięciu wskazówek zegarków. Osoby odwiedzające Houston powinny cofnąć wskazówkę aż o siedem godzin wstecz w stosunku do czasu polskiego. Zegar na urządzeniach elektronicznych, takich jak laptopy, telefony komórkowe czy nowoczesne zegarki elektroniczne powinien aktualizować się sam.

Pogoda w Houston a katastrofy naturalne

Houston leży na obszarze często nawiedzanym przez sztormy i huragany. Występują tu powodzie powodowane przez tropikalne burze, jak ta w 2001 roku spowodowana przez sztorm Allison. W ostatnich latach miasto stało się również schronieniem dla osób uciekających przed huraganem Katrina z Nowego Orleanu, następnie samo zostało dotknięte huraganem Rita. Nieprzewidywalna pogoda powoduje na terenie Houston wiele strat, zmusza również władze do prowadzenia masowych ewakuacji, które rozregulowują codziennie funkcjonowanie tego miasta. W czasie lata średnia temperatura wynosi 32℃, jednak bardzo duża wilgotność powietrza sprawia, że temperatura odczuwalna jest znacznie wyższa. W czasie lata pojawiają się przelotne opady wraz z burzami, występuje też niewielki chłodniejszy wiatr. Miesiące zimowe w Huston są raczej ciepłe, temperatura w styczniu waha się od 6 do nawet 17 stopni. Śnieg pojawia się sporadycznie, natomiast opady deszczu są bardzo częste. Wybierając się do Houston, warto zabrać ze sobą odzież, którą można zakładać warstwami. Warto także pamiętać o kurtce przeciwdeszczowej i parasolu. Należy również śledzić prognozy pogody oraz informacje miejscowych władz i bezwzględnie stosować się do poleceń w przypadku zagrożenia takiego jak huragan czy silne burze.

Co warto zobaczyć w Houston?

Houston znane jest z różnych wydarzeń kulturalnych, a także atrakcji dla turystów. Jednym z nich jest coroczny Houston Livestock Show and Rodeo organizowany na przełomie lutego i marca. To doskonała propozycja dla miłośników kowbojskiego stylu, w czasie tego wydarzenia prezentowane są zwierzęta domowe oraz rodeo. Miasto zyskało również przydomek "kosmiczne miasto" ze względu na mieszczącą się tutaj siedzibę NASA. Turyści mogą odwiedzić Lyndon B. Johnson Space Center, które przygotowało interaktywne wystawy, symulatory lotów kosmicznych oraz prezentacje związane z działalnością NASA. Centrum Lotów Kosmicznych pełni funkcję edukacyjną, mogą je odwiedzać również dzieci i młodzież. Osoby zainteresowane sztuką powinny odwiedzić jedną z dzielnic, zwaną Houston Theater District. Mieszą się w niej instytucje organizujące występy, sztuki oraz koncerty. Znajduje się tu znana opera Houston Grand Opera oraz znany na świecie zespół baletowy Houston Ballet. Turyści mogą odwiedzić również muzea – do najbardziej znanych należą Museum of Fine Arts, Muzeum Sztuki Współczesnej, a także Muzeum Holocaustu. Jednym z oryginalnych muzeów mieszczących się w Houston jest National Museum of Funeral History, w którym znajdują się karawany oraz eksponaty związane z uroczystościami pogrzebowymi. W Houston odnajdą się również fani sportu, są tu liczne stadiony i boiska, a drużyny z tego miasta występują w niemalże wszystkich dyscyplinach sportowych. W mieście znajduje się kilkaset parków, które można odwiedzić w każdej porze roku, a także rezerwaty przyrody, liczne centra handlowe oraz centra rozrywki.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Podniebnie podróże w czasie pandemii

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: joe daniel price/Getty Images

Pozostałe wiadomości