17-latce grozi więzienie i parędziesiąt tysięcy złotych grzywny. Nierozsądne zachowanie na wakacjach

Źródło: Dzień Dobry TVN
Najstarsza kawiarnia w Rzymie i jej bywalcy
Najstarsza kawiarnia w Rzymie i jej bywalcy
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Konno przez świat
Konno przez świat
Kolejna wyprawa Mikołaja Sondeja
Kolejna wyprawa Mikołaja Sondeja
Połączył podróże z treningami
Połączył podróże z treningami
Opowieści żeglarza Romana Paszke o dalekomorskich podróżach
Opowieści żeglarza Romana Paszke o dalekomorskich podróżach
Do zobaczenia w Bolonii
Do zobaczenia w Bolonii
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Życie na kółkach Zosi i Jakuba
Życie na kółkach Zosi i Jakuba
Kapitan Baranowski wyrusza w samotny rejs
Kapitan Baranowski wyrusza w samotny rejs
Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata
Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata
Rowerem przez Afrykę
Rowerem przez Afrykę
Kuba przed czterdziestką odwiedził 91 krajów
Kuba przed czterdziestką odwiedził 91 krajów
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Od 7 lat na piechotę przez świat
Od 7 lat na piechotę przez świat
Koloseum jest jednym z najbardziej ikonicznych zabytków świata. Jego monumentalność zapiera dech w piersiach. Niestety, ostatnio coraz częściej dochodzi do aktów wandalizmu, które są nie tylko nieodpowiedzialnym zachowaniem wobec dziedzictwa kulturowego, ale także naruszeniem prawa. Boleśnie przekonała się o tym pewna turystka, która wyryła swoje inicjały na ścianie antycznego obiektu.

17-latka podpisała się na Koloseum

Koloseum to niezaprzeczalnie jeden z najważniejszych zabytków na świecie. Ten symbol Rzymu został wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez Wespazjana i Tytusa – cesarzy z dynastii Flawiuszów. W starożytności odbywały się tam walki gladiatorów i polowanie na dzikie zwierzęta.

Dawny Amfiteatr Flawiuszów, wznoszący się na wysokość 50 metrów, jest uznawany za jeden z siedmiu nowych cudów świata. Nic więc dziwnego, że pozostaje pod ochroną.

Koloseum rocznie odwiedza nawet 6 milinów turystów. Niestety, coraz częściej zapominają oni o ogromnym znaczeniu historycznym tej budowli, obowiązujących tam zasadach i niszczą ten antyczny zabytek.

Aktu wandalizmu dokonała pewna turystka ze Szwajcarii, która chcąc upamiętnić swoją obecność w Koloseum, postanowiła na jego ścianach wyryć swoje inicjały. Jak podaje dziennik "Il Messaggero" - 17-latka została przyłapana przez przewodniczkę, która sfilmowała scenę, a następnie wezwała siły porządkowe.

Wakacje w Wiecznym Mieście dla tej turystki skończyły się na posterunku, gdzie została zaprowadzona przez karabinierów. 17-latka usłyszała zarzut wyrządzenia szkód w zabytku dziedzictwa artystycznego i historycznego. Grozi jej od 2 do 5 lat więzienia i do 15 tys. euro grzywny.

Inne przypadki wandalizmu w Rzymie

Podobne incydenty w Koloseum zdarzają się nagminnie, dlatego włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano dąży do zaostrzenia kar za wyrządzanie tego typu szkód.

Na portalu Roma Today można znaleźć długą listę aktów wandalizmu z udziałem przybyłych do Rzymu turystów. Od wtargnięcia na teren zabytku w godzinach jego zamknięcia, przez malowanie graffiti na ścianach, po kradzież kawałków muru z Koloseum. 17-letnia turystka nie była pierwszą osobą, która podpisała się na murach. W 2014 roku rosyjski podróżnik wyrył literę "K" na murze, za ten akt musiał słono zapłaci. Wymierzono mu rekordowo wysoką karę, aż 20 tysięcy euro i 3 miesiące aresztu.

Nie tak dawno mieszkaniec Wielkiej Brytanii również wyrył imię na murach Koloseum, tylko tym razem swojej narzeczonej, chcąc pokazać dozgonną miłość. Brytyjczyk po zidentyfikowaniu przez karabinierów przeprosił i wyznał, że nie sądził, że budynek jest aż tak stary.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Anna Gondecka

Źródło: podroze.radiozet.pl

Źródło zdjęcia głównego: Nicola Forenza/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana