Parenting

Wielu rodziców robi ten błąd. Takie ich zachowanie negatywnie wpływa na mózg dziecka

Parenting

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
parenting.pl

Awantury w domu negatywnie wpływają na dzieci. Obniżają ich nastrój i samopoczucie, ale mają też znacznie poważniejsze konsekwencje. Badania amerykańskich naukowców są alarmujące. Dowiodły, że kłótnie rodzinne zmieniają sposób postrzegania otoczenia i wpływają na wrażliwość na zachowanie innych ludzi.

Badania nad aktywnością mózgową dzieci

Badaniu naukowców z University of Vermont zostały poddane dzieci, które są świadkami awantur w domu. Doświadczenie polegało na pokazywaniu im zdjęć, na których widać było złość, zadowolenie czy neutralną scenę. Okazało się, że u maluchów wychowujących się w skonfliktowanych rodzinach dochodziło do zwiększonej aktywności mózgu, kiedy pokazywano im fotografie ukazujące negatywne emocje. Kiedy natomiast patrzyły na zdjęcia szczęśliwej pary i miały zidentyfikować konflikt, to ich aktywność mózgowa była niższa.

Dzieci

Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień DzieckaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Zdaniem naukowców, na taki wynik badań ma wpływ czujność dzieci, które wychowują się w domach, gdzie konflikt jest stałym elementem życia. Ich mózgi są wyćwiczone, aby możliwie jak najszybciej rozpoznać sygnały zbliżającej się awantury.

Dzieci pozbawione beztroski?

Z badań wynika, że dzieci, które są świadkami konfliktów mogą mieć umiejętność rozpoznawania zbliżających się konfrontacji, ale niestety są przez to pozbawiane beztroski. Czytanie ludzkich emocji wydaje się potrzebną cechą, ale w tym przypadku wynika z przewidywania zagrożenia, powinna wynikać z wychowania i poczucie bezpieczeństwa.

Według naukowców kłótnie będą miały znaczny wpływ na dorosłe życie maluchów i to ten niestety negatywny.

Jak czytamy w serwisie parenting.pl, w Polsce najczęstszym powodem kłótni są pieniądze lub bałagan. W dzisiejszych czasach awantury ze względów ekonomicznych mogą być nasilone. Trzeba rozmawiać z dzieckiem i tłumaczyć pochodzenie emocji, szczególnie tych trudnych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło: parenting.pl

Źródło zdjęcia głównego: x-news

Pozostałe wiadomości