Dziecko

Dziecko tylko zachłysnęło się wodą, ale wciąż grozi mu wtórne utonięcie. Jak zapobiec tragedii?

Dziecko

Aktualizacja:
woda, utonięcie, ratunek

Nawet po kilkudziesięciu godzinach od zabawy w morzu czy basenie dzieci wciąż są narażone na śmiertelne niebezpieczeństwo. Utonięcie wtórne jest bardzo przebiegłe. Czym jest? Jak może do niego dojść? Wyjaśniamy, jak nie dopuścić do dramatu.

Do wtórnych utonięć może na przykład dochodzić u osób, które tonęły i zostały uratowane. Do podtopienia może również dojść w baseniku ogrodowym. Wystarczy niewielka ilość wody w płucach, by zabawa zakończyła się tragedią.

Czym jest wtórne utonięcie?

Wtórne utonięcie może pojawić się po ok. 15 minutach od zachłyśnięcia wodą. Mała jej ilość w płucach wywołuje wtedy obrzęk. Szczególnie niebezpieczna jest woda morska i chemiczna w basenach. Na dodatek słona woda sprzyja szybszemu powstawaniu obrzęku w płucach. Zalegając w nich prowadzi do utonięcia.

Wtórne utonięcie - objawy

Mimo że to dzieci są najbardziej narażone, wtórne utonięcie grozi również dorosłym. Szczególnie osoby chorujące na astmę lub te, które niedawno przeszły zapalenie płuc. Pierwsze objawy mogą się pojawić nawet po trzech dniach od incydentu. Szybkie wyciągnięcie z wody i odkaszlnięcie znacznej jej ilości niestety nie gwarantują bezpieczeństwa przed wtórnym utonięciem. Do jego głównych objawów należą:

  • kaszel;
  • senność;
  • ból w klatce piersiowej;
  • bladość;
  • wymioty;
  • zmęczenie;
  • otumanienie;
  • sine usta;
  • problemy z oddychaniem.

Po zaobserwowaniu takich oznak należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub wezwać pogotowie. W płucach zamiast tlenu zaczyna się gromadzić płyn przesiękowy. To prowadzi do obrzęku i złej wymiany tlenu. To z kolei powoduje kwasicę metaboliczną oraz zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej. Wtedy może nastąpić zatrzymanie krążenia. Jeśli lekarz potwierdzi nasze obawy, konieczne będzie podanie tlenu oraz leków przeciwobrzękowych.

Wtórne utonięcie - jak uniknąć?

Takiego zdarzenia można uniknąć jedynie poprzez obserwację i kontrolę zabaw w morzu czy basenie. Tylko prawidłowy czas reakcji jest w stanie zapobiec tragedii.

Wtórne utonięcie zostało nagłośnione w serialu "The Affair", gdy dwuletni syn głównej bohaterki zachłysnął się wodą morską. Dziecko było senne i zmęczone, ale nie dawało wielu objawów wtórnego utonięcia. Maluch zmarł w nocy. Cały proces od zachłyśnięcia się do śmierci pokazał, jak ciężko rozpoznać wtórne utonięcie oraz to, jak ważne jest zwracanie uwagi na nadmierną senność i zmęczenie u naszej pociechy.

Zobacz także:

Korzystasz często z basenu? Sprawdź, jakie choroby możesz tam złapać i poznaj ich objawy

"Królowie plaży. Od nich trzeba się trzymać z daleka". Dominika i Antek przekonali się, jak Polakom na urlopie puszczają hamulce

Jak sobie radzić z bezsennością w upały? Ekspert podaje sposoby, które warto wypróbować

Zobacz wideo: 2,5-letni chłopiec rano wpadł do stawu, nie udało się go uratować.

Autor: Karolina Kubicka

Pozostałe wiadomości