Ojcowie nie korzystają z urlopu rodzicielskiego. "Dopiero po latach dochodzisz do tego, że coś straciłeś"

Saleta_1
Źródło: Dzień Dobry TVN
Współczesny tata, to tata na urlopie rodzicielskim
Współczesny tata, to tata na urlopie rodzicielskim
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Słowo "tata" to jedno z pierwszych i najważniejszych słów dziecka. W ramach akcji #TatawDomu informujemy ojców o przysługującym im prawie do skorzystania z urlopu rodzicielskiego. W końcu nie ma nic cenniejszego od budowania relacji ze swoimi dziećmi. O kampanii opowiedzieli nam więcej dziennikarze Damian Michałowski i Tomasz Siekielski oraz Przemysław Saleta, były kick-boxer i pięściarz.

Jak ważny jest tata w życiu dziecka?

W Polsce stereotypowy ojciec zawsze postrzegany był jako głowa rodziny. Pracuje, zarabia na utrzymanie rodziny, a tym samym nieobecny jest w domu. Od kilku lat obraz ten nieco się zmienia, a coraz więcej panów zaangażowanych jest w życie domowe. I słusznie. Badania przeprowadzone przez Fundacje Dajemy Dzieciom Siłę wykazują, że tata ważny jest dla dziecka już na wczesnym etapie rozwoju. Buduje w maluchu poczucie własnej wartości, kształtuje kompetencje społeczne, rozwój poznawczy, a także przyczynia się do lepszego rozwoju i buduje silną więź i zaufanie.

Wszystko wskazuje więc na to, że korzyści wynikające z równego podziału obowiązków rodzicielskich są wielowymiarowe, to nie tylko korzyści dla dzieci. Dlaczego więc wciąż tak mało ojców decyduje się na urlop tacierzyński? Niestety wielu mężczyzn wciąż obawia się reakcji otoczenia- pracodawcy, kolegów czy rodziny. Stad pomysł na kampanię, w której znani ojcowie zachęcają do zmiany formuły i pokazują, jak ważne jest ojcostwo. Włączyli się do niej Wiktor Zborowski, Damian Michałowski, Krzysztof "Jankes" Jankowski, Przemysław Saleta, Krzysztof Zalewski i Radosław Pazura, którzy opowiadają, co znaczy dla nich słowo "tata".

- W Polsce tylko 1 procent ojców korzysta z urlopu rodzicielskiego. Myślę, że ta kampania "tata w domu" powinna też zmienić świadomość i powinniśmy przestać mówić o urlopie tacierzyńskim tylko rodzicielskim. Do tego weszła dyrektywa unijna w kwietniu tego roku, która daje 9 dodatkowych tygodni, które ojcowie mogą wykorzystać. Te dni nie mogą przejść na mamę. W Skandynawii aż 80 procent ojców z tego korzysta – powiedział Tomasz Sekielski.

Dziennikarz odwołał się także do własnych doświadczeń i przemyśleń. Jak przyznaje, żałuje każdej chwili, którą spędził poza domem.

- Dużo jeździłem po Polsce, po świecie, robiłem reportaże, filmy. Dopiero po latach dochodzisz do tego, że coś straciłeś, bezpowrotnie, bo to nie wróci. Starałem się bardzo intensywnie spędzać czas, kiedy już byłem w domu. Nie zajmowałem się wtedy pracą, tylko skupiałem się na dzieciach. Mam nadzieje, ze chociaż jakoś to rekompensowało to moją nieobecność – powiedział Tomasz Sekielski.

Podobne przeświadczenie ma Przemysław Saleta. Tata już dorosłych dzieci dodał:

- Kiedy człowiek przegapi ten moment, nie jest w stanie tego nadrobić. Trzeba sobie zdawać z tego sprawę. Bardzo często ojcostwo dotyka ludzi, którzy są za młodzi. Przy pierwszym dziecku wszystko jest po omacku. Dopiero z perspektywy czasu człowiek żałuje pewnych rzeczy, ale czasu cofnąć nie można. Tych ojców na urlopach rodzicielskich jest mało, bo dlatego, że cały czas pokutuje konserwatywny podział ról. Mnie się wydawało, że przez pierwsze trzy lata życia dziecka, ojciec nie ma znaczenia w życiu dziecka. Myliłem się. Za nasze zachowanie pokutują potem dzieci przez całe życie - powiedział Przemysław Saleta.

Urlop rodzicielski – na czym polega?

Nowe rozwiązania dają szanse nie tylko matkom, ale i ojcom  na indywidualne prawo do urlopu rodzicielskiego. Jednak pamiętajmy, że urlop rodzicielski to nie to samo, co ojcowski. Tzw. tacierzyński trwa tylko dwa tygodnie i — jak nazwa wskazuje — przysługuje wyłącznie ojcom. Urlop rodzicielski natomiast to taki, który następuje po 20 tygodniach urlopu macierzyńskiego. Od 26 kwietnia jego wymiar zwiększył się  do 41 tygodni w przypadku, gdy urodzi się jedno dziecko, a 43 — w przypadku dzieci z ciąży mnogiej.

Czy panowie skorzystają z tej możliwości? Zarówno eksperci jak i psychologowie mocno do tego zachęcają. Czas, który ojciec spędza z dzieckiem w pierwszych miesiącach jego życia, jest nieoceniony.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości