Wakacje to najlepszy moment na adaptację dziecka do przedszkola. "Proces, który wymaga czasu"

Dziecko
Jak przygotować dziecko na pierwsze dni w przedszkolu?
Źródło: skynesher/Getty Images
Pierwsze dni w przedszkolu bywają trudne zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Dlatego pedagog Anna Osiecka radzi, by proces adaptacji rozpocząć już w wakacje. Jak wykorzystać letni czas na przygotowania? Co może pomóc naszej pociesze? Jak rodzic może zadbać o swój komfort psychiczny?

Adaptacja do przedszkola - kiedy warto ją rozpocząć?

Proces adaptacji dziecka do przedszkola to sprawa niezwykle indywidualna. Każdy maluch jest inny i na swój sposób radzi sobie z tak dużą zmianą w życiu. Zdaniem specjalistki, z przygotowaniem do przedszkolnej przygody lepiej nie zwlekać do rozpoczęcia roku.

- Adaptacja to proces, który wymaga czasu, dlatego warto rozpocząć go jeszcze w wakacje, zanim najmłodsi przekroczą przedszkolne mury. Maluch, który będzie miał za sobą takie przygotowanie, może lepiej znosić pierwsze dni w placówce - wyjaśnia Anna Osiecka, dyrektor regionalna oraz pedagog sieci dwujęzycznych przedszkoli i żłobków KIDS&Co.

Zobacz wideo: Dzieci

Dzieci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci

- Oczywistym jest, że podczas rozpoczęcia edukacji przedszkolnej wszystkim będzie towarzyszył stres – zarówno maluchom, jak i rodzicom. Trudność rozstania z mamą, tatą i łzy to wtedy częsty obrazek, ale przedszkolaki, które były przygotowywane do tego procesu wcześniej, nieco szybciej nabierają gotowości do komunikowania się z nowo poznanymi rówieśnikami i wychowawcami. Rozłąka przestaje być aż tak trudna - dodaje ekspertka.

Jak przygotować dziecko na pierwsze dni w przedszkolu? Lista na wakacje

Oto konkretne wskazówki dla rodziców, które warto wcielić w życie jeszcze latem:

  1. Zacznijcie od rozmowy z maluchem i przygotujcie go na to, że za kilka tygodni (wskażcie orientacyjne ramy czasowe, kiedy to nastąpi) zacznie się jego przygoda z przedszkolem.
  2. Opowiedzcie o placówce i dajcie do zrozumienia, że do przedszkola uczęszcza się każdego dnia – wtedy, kiedy rodzice są w pracy.
  3. Mówiąc o przedszkolu, postawicie na szczerość i prawdę. Przedstawcie fakty, a nie wasze opinie.
  4. Przejdźcie kilkukrotnie trasę między domem a przedszkolem. Pokażcie dziecku tę drogę. Możecie również wybrać na niej swoje ulubione punkty.
  5. Bawcie się w domu w przedszkole. Zaaranżujcie zabawę z udziałem pluszaków, aut, lalek lub innych ulubionych zabawek dziecka. To pozwoli oswoić się dziecku z tematem.
  6. Jeżeli placówka oferuje dzień otwarty, wybierzcie się z dzieckiem i wspólnie obejrzyjcie przestrzeń, w której będzie przebywać pociecha. Wcześniejsze poznanie miejsca pomoże zredukować poziom lęku u najmłodszych.
  7. Jeszcze w domu stwórzcie własny rytuał pożegnania oraz powitania: tak, aby dziecko czuło wyraźnie, kiedy następuje moment rozstania z rodzicem.
  8. Jeżeli znacie dzieci i rodziców, z którymi będzie uczęszczać do grupy maluch, spróbujcie zorganizować spotkanie (np. na placu zabaw) – tak, aby dzieci mogły się poznać. Podczas adaptacji dziecko będzie czuło się pewniej, jeżeli zobaczy znajome twarze.
  9. Opowiedzcie dziecku o tym, jak wy się czuliście, kiedy chodziliście do przedszkola. Może mieliście jakieś ciekawe przygody, o których warto wspomnieć?
  10. Jeżeli maluch idący do przedszkola ma starsze rodzeństwo, poproście starszaka o pomoc w zakresie oswojenia strachu i emocji związanych z tym nowym etapem w życiu.
  11. Poszukacie bajek (najlepiej książek) terapeutycznych, w których główni bohaterowie również stają przed wyzwaniem rozpoczęcia przygody z przedszkolem. Czytajcie i opowiadajcie o tym dziecku.
  12. Dajcie dziecku do zrozumienia, że ma prawo się bać, odczuwać stres, czuć różne emocje. Bądźcie dla niego wsparciem i tłumaczcie, że zawsze może liczyć na Waszą pomoc i akceptację.
  13. Łatwiej będzie, jeżeli w pierwszych dniach adaptacji, już w placówce, maluch będzie przebywał tam nieco krócej, na przykład 1-2 godziny. Stopniowo, w porozumieniu z wychowawcą, wydłużajcie ten czas.
  14. Nigdy nie przekupujcie dziecka zabawkami lub słodyczami w zamian za to, że będzie chętnie chodziło do przedszkola.

Jak rodzic może się przygotować na rozłąkę z dzieckiem? Zrób to dla siebie

W sezonie urlopowym każdy rodzice powinien też zadbać o własne zdrowie psychiczne. Nim pośle dziecko do przedszkola warto, by:

  • Poznać pracowników placówki i harmonogram zajęć.
  • Zapoznać się z zasadami panującymi podczas przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola.
  • Poinformować kadrę placówki o wszystkich szczególnych zaleceniach dotyczących dziecka. Dać znać, jeżeli maluch wymaga specjalnej diety, jest na coś uczulony, przebywa pod opieką specjalistów, np. logopedy.
  • Sięgnąć po wiedzę ekspertów – blogi, fora, podcasty, webinary dla rodziców dzieci rozpoczynających przygodę z przedszkolem.
  • Dać czas – sobie i dziecku. Każdy przedszkolak inaczej przechodzi etap adaptacji.
  • Nauczyć się odpuszczać. Jeżeli zauważycie chwilowy regres podczas oswajania z przedszkolem, dajcie sobie (i dziecku) do tego prawo.
  • Jeżeli poranne rozstanie z okaże się niezwykle trudne, pomyślcie o zaangażowaniu do pomocy babci, dziadka lub niani. Może pociecha zacznie lepiej znosić poranną rozłąkę, kiedy obok nie będzie mamy lub taty?

Zobacz wideo: Plac zabaw rodziców i dzieci

DD_20220607_Plac_rep_REP
Plac zabaw rodziców i dzieci
Źródło: Dzień Dobry TVN

Pierwsze dni w przedszkolu – o czym warto pamiętać?

Pamiętajmy, że tak duża zmiana w życiu dziecka może wpłynąć na dotychczasowe funkcjonowanie malucha. Rodzicie mogą zaobserwować np. regres wybranych umiejętności (np. prawidłowego trzymania sztućców) oraz czasowe problemy ze snem czy apetytem. Dodatkowo u niektórych maluchów mogą pojawić się napady złości. Natomiast są to zmiany chwilowe i nie należy się ich bać. Dziecko przystosowuje się do nowych warunków i na swój własny sposób stara się oswoić z nową sytuacją.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości