Parenting

Rodzicielstwo bliskości, czyli jak stworzyć szczęśliwą relację z dzieckiem? "Nie musimy być idealni"

Parenting

Aktualizacja:
Autor:
Magdalena
Brzezińska
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?

Rola rodzica niesie za sobą mnóstwo wyzwań. Dziecko na każdym etapie życia oczekuje od swoich opiekunów wsparcia i zrozumienia, dlatego warto nauczyć się dostrzegać, a co za tym idzie także i respektować jego potrzeby. Jak zrobić to w oparciu o ideę rodzicielstwa bliskości? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały blogerki parentingowe: Joanna Jaskółka i Justyna Kozłowska.

Na czym polega rodzicielstwo bliskości?

Każdy rodzic sam wybiera ścieżkę, którą pragnie podążać po przywitaniu na świecie potomka, jednak zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i wpojenie mu wybranych wartości to cel, który przyświeca większości odpowiedzialnych opiekunów. Jego realizacja nie jest łatwym zadaniem. Rodzicielstwo bliskości to szczególna propozycja dla matek i ojców, którzy pragną towarzyszyć dziecku na każdym etapie jego dorastania, uważnie wsłuchiwać się w jego potrzeby i odpowiadać na nie w rozważny sposób.

W rodzicielstwie bliskości nie ma miejsca na sztywne metody wychowawcze czy kary. Nie oznacza to jednak, że ma ono bezpośredni związek z bezstresowym wychowaniem. Za każdym zachowaniem najmłodszych coś się kryje. Rodzic powinien podążać za swoim dzieckiem, odkrywać przyczyny jego postępowania i wyciągać z nich wnioski, które pozwolą znaleźć rozsądne rozwiązanie problemu. Każdy błąd, który popełniamy w życiu, ma swoje konsekwencje. To one stanowią najcenniejszą lekcję dla dzieci. Doświadczeni rodzice wiedzą, że w praktyce niełatwo jest zareagować spokojnie na przewinienia najmłodszych, jednak można się tego nauczyć.

- U mnie w takich sytuacjach sprawdza się śmiertelna powaga. Zwykle chcemy krzyknąć, to pierwszy odruch. Ale wystarczy zachować powagę - wyjaśniła Justyna Kozłowska, mama czwórki dzieci. Dodała też, że dzięki odpowiednim reakcjom jesteśmy w stanie wyraźnie zasygnalizować maluchowi, że popełnił błąd.

Budowanie szczęśliwej relacji z dzieckiem

W rodzicielstwie bliskości bardzo ważne jest okazywanie dziecku wsparcia i zrozumienia. Najmłodsi nie są odrębnym gatunkiem i warto mieć to na uwadze na każdym etapie ich wychowywania. Zamiast z góry narzucać dziecku określony schemat postępowania, warto po prostu wsłuchiwać się w jego opinie i spostrzeżenia. Na tej podstawie łatwiej jest budować wspólną codzienność, a co za tym idzie zdrową relację.

Wychowanie dziecka często niesie za sobą stresujące sytuacje. Umiejętność reagowania na nie we właściwy sposób to kolejny, ważny element rodzicielstwa bliskości.

- Naprawdę nie musimy być idealni. Możemy czasem okazać zdenerwowanie, nawet jest to potrzebne dzieciom. One muszą wiedzieć, w którym momencie przekraczają granice. Wcale nie musimy być cierpliwi - zapewniła Joanna Jaskółka. Dodała też, że jedną z najcenniejszych umiejętności, którą może posiąść rodzic, jest rozwiązywanie problemów w delikatny, niekrzywdzący sposób. - To pomaga nam i dziecku - podsumowała.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości