Nowe wyzwania i powrót do przeszłości
Zdaniem ekspertki wiele kobiet marzy o powtórnym zajściu w ciążę, bo tęskni za uczuciem, które towarzyszyło im, gdy ich dziecko było małe. - Chcemy trzymać drobne ciałko w ramionach, znowu być dla kogoś całym światem - napisała autorka kursu i książki "Mama bez frustracji i poczucia winy" dla magazynu Charaktery.
Nie bez znaczenia jest też prawo do zwolnienia tempa życia i presji dotyczącej kariery zawodowej. - Trudno inaczej wyobrazić sobie ucieczkę z tego życiowego kołowrotka - zaznaczyła autorka.
Dzieci
Czasem zdarza się również tak, że pary się rozstają i kobiety pragną mieć dziecko z nowym partnerem. - Dzieci z poprzednich małżeństw podrosły i pojawia się chęć przeżycia rodzicielstwa razem, jeszcze raz. Emocje i praca są podobne, ale patchworkowy kontekst rodzinny nadaje innego smaku. Stawia przed rodziną i rodzicami nowe wyzwania - wskazała Joanna Baranowska.
Bezcenna siła doświadczenia
Właśnie to zdaniem autorki artykułu jest najbardziej istotne w kontekście ponownego późnego macierzyństwa. - Wiesz, czego potrzebujesz, by zadbać o siebie. Daje Ci to siłę stawiania czoła codziennym wyzwaniom. Masz więcej cierpliwości i w efekcie Twoja cała rodzina funkcjonuje lepiej, niż gdy dawałaś z siebie wielokrotnie więcej, niż mogłaś i byłaś wiecznie sfrustrowana i zmęczona. Teraz masz zasoby i wiedzę, że wszystkiego w życiu trzeba się nauczyć. Więc gdy pojawiają się wyzwania, sięgniesz po sprawdzoną wiedzę - wytłumaczyła psycholog.
Cienie późnego macierzyństwa
W Polsce ciąża w okolicy czterdziestki wciąż nie jest uznawana za normę. Inaczej jest na Zachodzie, gdzie nikogo nie dziwią mamy, które rodzą dzieci w późniejszym wieku.
- Kobiety często spotykają się z krytycznymi uwagami ze strony otoczenia, a nawet personelu medycznego. Niektórzy dają sobie prawo do komentowania osobistych decyzji przyszłej matki i jej partnera. Mimo że doskonale wiesz, że te kąśliwe uwagi nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, to słuchanie ich może być nieprzyjemne i sprawiać wiele niepotrzebnego bólu. W różnych krajach te "normy" mają inne ramy i kobieta, która w Polsce jest uważana za "starszą mamę", w innym kraju będzie traktowana zupełnie zwyczajnie - napisała Joanna Baranowska.
Niektóre kobiety mogą zauważyć mniejszą wytrzymałość fizyczną. Ekspertka wskazała, że noworodek, a później przedszkolak wymaga mnóstwa energii i nie można zapominać o nieprzespanych nocach, zmęczeniu fizycznym i psychicznym. - Mogą pojawić się niepokojące myśli: "Jak długo będę przy nim?", "Ile będzie miał(-a) lat, gdy zostanie sam(-a)?". Żyjemy coraz dłużej i w coraz lepszym zdrowiu, ale mimo wszystko, czym innym jest różnica dwudziestu siedmiu lat między matką a dzieckiem, a czym innym czterdzieści jeden lat - dodała.
Trzeba pamiętać o tym, że decydując się na późniejsze macierzyństwo wyobrażenia niekoniecznie mogą odzwierciadlać rzeczywistość. Joanna Baranowska przytoczyła przykład, w którym możesz porównywać się ze znajomymi mającymi czas na swoje hobby, wyjazdy, a Ty na nowo "tkwisz w pieluchach"? - Dorosły człowiek nie jest w stanie pomieścić wszystkich swoich potrzeb w tej jednej relacji. I nie oznacza to, że jesteś złą mamą. Wręcz przeciwnie. Jesteś wielowymiarową istotą, której jedną z ról jest macierzyństwo. Pamiętając o tym i szukając swojej równowagi, stajesz się w pełni sobą, a jednocześnie jesteś dla swoich dzieci wzorem odpowiedzialnego za siebie i swoje potrzeby dorosłego - podsumowała na łamach Charakterów.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 3-latek próbował poprosić kelnera o rachunek. "Bardzo ważna lekcja"
- Została matką w wieku 60 lat. Gdy wróciła z dzieckiem do domu, mąż postanowił odejść
- Uczeń opisał zainteresowania dziadka. Krótkie wypracowanie podbija sieć. "Szczere do bólu"
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło: Charaktery
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto / Getty Images