Czy rodzice powinni publikować w sieci świadectwa swoich pociech? "O to należy dbać"

koniec roku szkolnego, uczniowie, klasa, szkoła
Czy rodzice powinni publikować w sieci świadectwa swoich pociech?
Źródło: GettyImages
Nareszcie długo wyczekiwany przez wiele osób koniec roku szkolnego. Uczniowie już wiedzą, jakie oceny pojawiły się na ich świadectwach. Zdjęcia świadectw, zwłaszcza tych z czerwonym paskiem, dumni rodzice będą zamieszczać w mediach społecznościowych. Przed takim postępowaniem ostrzega m.in. policja. O to, by tego nie robić, prosiła także Fundacja ALEKlasa.

Koniec roku szkolnego 2023/2024

Uczniowie i nauczyciele odetchnęli z ulgą - w piątek 21 czerwca zabrzmiał ostatni dzwonek i nastąpił upragniony koniec roku szkolnego. Ostateczne oceny ze wszystkich przedmiotów zostały wystawione na 10 dni przed wakacjami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szkoła

DD_20240106_Szkola_rep_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?

Czym grozi publikowanie świadectw? Policjantka ostrzega

Nie powinno się publikować zdjęć świadectwa swojego dziecka - przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Przestrzega przed tym podinspektor Małgorzata Sokołowska, stołeczna policjantka prowadząca w mediach społecznościowych profile pod nazwą "Z pamiętnika policjantki".

- Pamiętaj, nigdy nie publikuj zdjęcia świadectwa, na którym są widoczne dane osobowe twojego dziecka. Jego imię, nazwisko, adres szkoły, do której uczęszcza. Chroń jego dane osobowe, tym samym bądź przykładem. Ucz dziecko od najmłodszych lat, że o dane osobowe należy dbać, bo jesteśmy z nimi związani do końca naszego życia - apeluje funkcjonariuszka w filmiku udostępnionym w sieci.

"Nie chwalę się świadectwem"

Na ten problem już kilka lat temu zwróciła uwagę Fundacja ALEKlasa, która powstała z myślą o dzieciach i dorosłych w spektrum autyzmu. Według niej, temat ten interesuje nie tylko uczniów, ale także rodziców. Dla wielu z nich świadectwo, oceny czy czerwony pasek nie mają znaczenia, ale dla innych - zdecydowanie tak. W ich mniemaniu są wyznacznikiem wiedzy, jaką posiadła ich pociecha, ale też powodem do rodzicielskiej dumy.

- Niezależnie od tego, do której grupy rodziców należycie, postanowiliśmy już teraz wyprzedzić coroczne szaleństwo i festiwal postów ze zdjęciami świadectw, zwłaszcza tych z czerwonym paskiem - czytamy w poście z 2021 roku na facebookowym profilu fundacji.

- Zapoczątkujmy nową tradycję, a mianowicie - "Jestem dumna/y z dziecka, nie ze świadectwa" - apelowała Fundacja ALEKlasa. Namawiała ich przy tym do czegoś innego.

- Przyłączcie się do nas i w dniu zakończenia roku szkolnego wspólnie afirmujmy potencjał, pasje i dumę z naszych dzieci - nie za ich oceny czy świadectwa, ale po prostu za to, jakie są - podkreślali organizatorzy akcji "Nie chwalę się świadectwem". 

Dlaczego nie należy publikować zdjęć świadectw?

Post Fundacji ALEKlasa wywołał ogromne zainteresowanie. Internauci poparli apel, by rodzice nie publikowali w mediach społecznościowych fotek ze świadectwami swoich pociech.

- Świetny pomysł!!! Popieram gorąco. - Trzeba uczyć dzieci, że uczą się dla siebie, a nie dla ocen. - To życie zweryfikuje te oceny. A nastąpi to szybciej, niż się tym rodzicom wydaje . - Podpisuję się rękami i nogami! - Super inicjatywa. Ja każdego dnia jestem dumna z mojej 3 dziewczyn za wszystko, za ich uśmiech, za wyrażoną złość, że zawsze starają się być sobą. Cały czas im powtarzam, że oceny w jakimś stopniu są ważne, a dla mnie najważniejsze, że się starają, tak, jak potrafią najbardziej. - Popieram w 101%. Zawsze należy być dumnym ze swoich dzieci i wspierać ich w trudnościach. Swoim dzieciom powtarzam, że nie muszą być najlepsi, by byli sobą i postępowali tak, aby nikt nigdy w życiu przez nich nie płakał - czytamy w komentarzach.

Świadectwo z czerwonym paskiem - średnia

Świadectwo z czerwonym paskiem może ubiegać się każdy uczeń, który osiągnie łączną średnią ocen co najmniej 4,75 . Z kolei ci, których średnia wynosi 5,0, mogą otrzymywać nagrody zarówno od nauczycieli i dyrekcji swojej szkoły, jak i rady rodziców.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości