Jakie bajki dla 2- i 3-latka? Co wybrać i ile czasu czytać dzieciom?

Mama czytająca córeczce książkę
Jakie bajki dla 2- i 3-latka? Co wybrać i ile czasu czytać dzieciom?
Źródło: Petar Chernaev/GettyImages
Dzieci w wieku 2 i 3 lat potrafią skupić się na opowieściach czytanych przez rodziców przez około 10–15 minut. Bajki dla 2- i 3-latków powinny być więc dobierane do potrzeb poznawczych dzieci, a także do ich zainteresowań. Jak wybrać odpowiednie? Sprawdź w artykule.

Zdaniem niektórych psychologów różnice pomiędzy dziećmi w wieku 2 i 3 lat czasami się zacierają. Jest to związane z różnymi możliwościami rozwojowymi maluchów. Bajki dla dwulatków i trzylatków powinny być przede wszystkim dostosowane do poziomu rozwoju poznawczego dzieci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20240402_Ksiazki_REP_napisy_POPR
Książki mojego dzieciństwa
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak wybierać odpowiednie bajki dla 2- i 3-latka do czytania?

Przy wyborze bajek dla dwulatka i trzylatka należy kierować się kilkoma ważnymi czynnikami:

  • dobrze edukować dzieci poprzez czytanie,
  • bajki powinny dawać możliwość rozwijania zdolności rozwojowych, poznawczych i motorycznych maluchów,
  • należy wybierać takie bajki, które rozwijają kreatywność i twórczość dzieci,
  • warto zwrócić uwagę na zdolności poznawcze maluchów, a także ich zainteresowania.

Spore znaczenie ma wybieranie takich bajek, które albo można przeczytać w kilkanaście minut, albo podzielić na części. Zdolności kognitywne dzieci są ograniczone, dlatego ważne jest czytanie takich bajek, które zainteresują dziecko chociaż na chwilę. Warto wybierać książeczki, w których jest sporo obrazków. Dzięki temu można pokazywać dziecku te treści, które pojawiają się w czytanej opowieści. Ilustracja powinna więc adekwatnie oddawać treść. Bardzo dobrym pomysłem są także bajki edukacyjne dla 2-latka lub 3-latka, w których pojawiają się intrygujące treści. Dobrze, jeśli dziecko może także samo przeglądać książeczkę i oglądać ilustracje.

Najlepsze bajki dla dwulatka

Wybór książki dla dwuletniego dziecka nie jest prosty, ponieważ maluch w tym wieku potrafi zwykle mówić i chodzić, a dodatkowo buntuje się. Jest to bardzo ważny okres, jeśli chodzi o rozwój dziecka, a także pojawianie się nowych możliwości. Zdecydowanie najlepsze bajki dla 2-latka to te, które mają sporo dialogów, a mało trudnych opisów. Najlepiej pokazywać dziecku książki, w których przedstawiony jest świat realny, a nie zupełnie fikcyjny. Dzięki temu maluch nie będzie w przyszłości rozczarowany szarą rzeczywistością. Spore znaczenie ma także tzw. aktywne czytanie, które polega na tym, że zarówno rodzic, jak i dziecko aktywnie uczestniczą w całym procesie.

Rodzic może więc zmieniać głosy, natomiast dziecko może ujawniać różne swoje reakcje i emocje, a także dopytywać. Bardzo dobrym pomysłem jest stworzenie rytuału związanego z tym, że rodzic codziennie czyta dziecku przez kilkanaście minut dziennie o konkretnej porze. Przykładowymi bajkami dla dwulatka mogą być "Drugie urodziny prosiaczka", "Dziura" oraz "Odkryj, gdzie". Interaktywną książeczką jest "Bardzo długa kolejka zwierząt", w której zobrazowane zostały różne gatunki zwierząt.

Wybierz te bajki dla 3-latka

Wybierając bajki dla trzylatka, należy wziąć pod uwagę poziom jego rozwoju. Niektóre dzieci w tym wieku bardziej przypominają młodsze maluchy, a inne mogą wydawać się starsze, niż są w rzeczywistości, zwłaszcza pod względem poznawczym. Ogólnie można jednak stwierdzić, że warto poszukiwać bajek edukacyjnych dla trzylatków, które będą rozwijać wiedzę dzieci o świecie. W tym wieku dziecko zwykle nie potrafi odróżniać prawdy od fałszu, a także fikcji od rzeczywistości, dlatego warto wybierać bajki stosunkowo realistyczne, ale z domieszką humoru i radości. Wśród ciekawych przykładów bajek dla 3-latka można wymienić "Wszyscy ziewają", "Remek marzyciel" oraz "Miś Uszatek".

Ta ostatnia to klasyczna bajka, którą dorośli oraz dziadkowie mogą skojarzyć ze swoim dzieciństwem. Bajki dla 3-latka do czytania mogą także w pewien sposób korespondować z tym, co maluch ogląda w telewizji. Dzięki temu dziecko może najpierw czytać z rodzicem bajkę i wyobrażać sobie bohaterów historii, a następnie oglądać konkretny odcinek opowieści w formie telewizyjnego serialu. Przykładem może być seria bajek ze świnką Peppą. Bardzo fajną propozycją są także książki interaktywne, na przykład "Tullet".

Takie książeczki nie są typowymi bajkami, jednak pozwalają na rozwój motoryczny i kognitywny malucha. Wśród innych polecanych bajek dla trzylatka, w których jest sporo treści i obrazków, można wymienić "Jolly", "Kicia Kocia", "Kubuś Puchatek". Warto także sięgać po klasyczne opowieści takie jak "Czerwony Kapturek", "Jaś i Małgosia" lub "Królewna Śnieżka", które można także przedstawiać w innej formie, na przykład prostszymi słowami lub w formie obrazkowej. Większość dzieci ma swoje ulubione bajki i dobrze na nie postawić, zwłaszcza w sytuacjach, w których maluch jest smutny, zmęczony lub przeziębiony.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości