Ciąża

Jak dbać o piersi po okresie karmienia? "Należy pracować nad jakością i jędrnością skóry"

Ciąża

Autor:
Sabina
Zięba
Dlaczego macierzyństwo zmienia piersi?

Podczas ciąży i okresu karmienia piersią biust kobiety znacznie się zmienia. Może się powiększyć nawet o 2-3 rozmiary, co jest zależne od indywidualnych predyspozycji. Choć zmiany zanikają po zakończeniu laktacji, zdarza się że piersi bezpowrotnie tracą dawną jędrność. Jak sprawić, by wyglądały tak, jak przed ciążą? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała kosmetolog medyczny, Magda Suchan.

Zmiana piersi podczas karmienia

W trakcie ciąży pod wpływem zmian hormonalnych dochodzi do powiększenia piersi. Wraz ze zwiększeniem tkanki gruczołowej dochodzi do rozluźnienia tkanki łącznej i zmniejszenia jędrności skóry. Mogą się też pojawić rozstępy.

- Trzeba to powiedzieć jasno i wyraźnie - nie ma żadnego preparatu przeciwko rozstępom. Rozstęp to jest nic innego, jak blizna zanikowa. W pierwszej fazie one są jasnoczerwone, jasnoróżowe i to jest stan zapalny. Wtedy tak naprawdę powinniśmy teoretycznie wprowadzić jakieś zabiegi hi-tech, które by troszeczkę mogły zredukować ich wygląd, ale nie można w trakcie ciąży i w okresie laktacji wykonać tego typu zabiegów. (...) Później to wchodzi w fazę zanikową, te blizny rosną i zmieniają kolor na biało-perłowe. Możemy wtedy pracować nad jakością i jędrnością skóry - mówiła w Dzień Dobry TVN Magda Suchan.

W czasie ciąży zmienia się tkliwość i zaburzenia czucia brodawki i całej piersi, zmiany koloru i wielkości kompleksu brodawka-otoczka, a także występują powiększone i bardziej zauważalne gruczoły okołosutkowe. Po zakończeniu karmienia dochodzi z kolei do zmniejszenia biustu, powodując dysproporcję między objętością gruczołu a nadmierną powierzchnią skóry. Może także wystąpić redukcja piersi do rozmiaru mniejszego niż sprzed ciąży powodując tzw. polaktacyjny zanik piersi, który czasami jest także asymetryczny.

- W okresie laktacji skóra może się zmieniać, bo wtedy też schodzi nam waga. Z tego względu tkanka gruczołowa się zmniejsza piersi zaczynają, choć nie u wszystkich kobiet oczywiście, tracić na jędrności - wyjaśniała kosmetolożka.

Dbanie o piersi po ciąży i laktacji

Po okresie laktacji można przejść do zabiegów - zarówno laserowych, jak i ujędrniających - jednak to ostateczność. Wcześniej samodzielnie można zmierzyć się z rozstępami i zwiotczeniem. Przede wszystkim w czasie ciąży należy zwrócić uwagę na nawilżanie i natłuszczanie skóry. Dobrze jest też stosować szczotkowanie.

- Jeżeli stosujemy szczotkowanie, złuszczamy martwe komórki naskórka i wszystkie preparaty mają później prawo lepszego przenikania. (...) Dodatkowo takie masowanie pobudza nam mikrokrążenie, to jest bardzo dobre i też odprowadza limfę - tłumaczyła ekspertka w naszym programie.

Najlepszym sposobem jest stosowanie szczotkowania na sucho, następnie prysznic i potem wsmarowywanie różnych balsamów, mleczek czy olejków. Przy zakupie poszczególnych produktów ważne jest, by zwrócić uwagę na ich skład.

- Tego, czego szukamy, to przede wszystkim substancji nawilżających i natłuszczających, odbudowujących płaszcz hydrolipidowy naskórka i ujędrniających, m.in. witamina E, tokoferol, masło shea, olejek jojoba - czyli bardzo aktywne składniki, które będą nam silnie nawilżać i regenerować skórę - dodała Magda Suchan.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości