12. tydzień ciąży - który to miesiąc i jak zmienia się Twoje dziecko?

12. tydzień ciąży - który to miesiąc i jak zmienia się Twoje dziecko?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Co oprócz brzucha rośnie w ciąży…
Co oprócz brzucha rośnie w ciąży…
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży
12. tydzień ciąży to przedostatni tydzień dzielący kobietę od drugiego trymestru. Twoje dziecko ma już wykształcone wszystkie narządy, które teraz czekają na rozwój. Jeżeli jeszcze nie wykonałaś USG 3D, powinnaś to zrobić właśnie w tym czasie.

12.tydzień ciąży - który to miesiąc i jak długo do końca I trymestru?

12. tydzień ciąży to inaczej jej 3. miesiąc. Jesteś już prawie na końcu pierwszego trymestru, który dla wielu kobiet jest najtrudniejszy. To wtedy bowiem kobietę ciężarną nękają ciągłe mdłości i wymioty, ale również zmęczenie oraz senność. Po wejściu w II trymestr objawy te najczęściej ustępują lub są nieco mniej intensywne. Jeżeli do końca 12. tygodnia ciąży nie wydarzy się nic złego, kobieta może czuć się spokojna, ponieważ ryzyko poronienia znacznie spada. Nie oznacza to jednak, że ciężarna może przestać o siebie dbać. Na każdym etapie ciąży potrzebny jest spokój, odstawienie wszelkich używek i odpowiednie odżywianie.

USG w 12. tygodniu ciąży. Czego możesz się dowiedzieć o swoim dziecku?

Zapewne zastanawiasz się, jak teraz wygląda Twój wyczekiwany maluch. W 12. tygodniu ciąży płeć dziecka nie może zostać jeszcze jednoznacznie zinterpretowana. Rodzice muszą jeszcze uzbroić się w odrobinę cierpliwości - narządy płciowe zewnętrzne bywają już co prawda wykształcone, jednak są zbyt małe, aby były dostrzegalne nawet na USG 3D lub USG 4D.

A jak wygląda płód w 12 tygodniu ciąży? Dziecko ma już ok. 6 cm długości, może ważyć do 15 gramów. Na USG 3D i USG 4D rodzice mogą zobaczyć dość wyraźną twarz maluszka, a nawet jego pierwsze uśmiechy. To w tym okresie dziecko już zaczyna ssać kciuk. W 12. tygodniu ciąży zachodzą również zmiany, których na USG nie zobaczymy: zmienia się skóra dziecka, pojawiają się cebulki włosowe, bardzo intensywnie rozwija się mózg dziecka, tworzy się otwór odbytowy, a gruczoły zaczynają produkować ślinę, a wszystkie te procesy zachodzą bardzo szybko! Płód w 12 tygodniu reaguje na bodźce z zewnątrz i zaczyna się coraz więcej ruszać, chociaż kobieta jeszcze tego nie odczuwa.

12. tydzień ciąży - brzuch szybko rośnie

W 12. tygodniu ciąży brzuch kobiety zaczyna się powiększać. Dlaczego? Powodem zaokrąglonego brzucha na tak wczesnym etapie jest przede wszystkim powiększenie macicy, która lekko podnosi do góry jelita - to one są powodem zaokrągleń. Wystający lekko brzuszek na wczesnym etapie nie powinien absolutnie zachęcać Cię do prób redukowania go - krągłości są zupełnie normalne. Jeżeli chcesz o siebie zadbać i pozwala Ci na to samopoczucie, stan zdrowia i lekarz, możesz wykonywać pewne aktywności sportowe. Wiele kobiet w ciąży decyduje się na delikatne ćwiczenia rozciągające, basen albo też jogę. Jeżeli z jakichś powodów nie chcesz lub nie możesz uczestniczyć w takich zajęciach, nie odmawiaj sobie długich spacerów. Ruch wzmacnia ciało, co oczywiście będzie miało ogromne znacznie później: gdy dziecko będzie rosło, podczas porodu, ale również po porodzie, kiedy będziesz potrzebowała dużej siły fizycznej.

Przygotuj się na nieprzyjemne objawy. 12. tydzień ciąży a ból podbrzusza

Pod koniec pierwszego trymestru kobieta ciężarna może odczuwać ból podbrzusza. Jest on spowodowany wzrostem macicy, wzrostem dziecka oraz tworzeniem i rozwojem łożyska. Ból dotyka większości kobiet i jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Jeżeli jednak jest mocny, koniecznie skonsultuj się z ginekologiem prowadzącym ciążę. Tylko specjalistyczne badanie może wykluczyć powikłania. Ból podbrzusza to nie jest jedyna dolegliwość, która może być dokuczliwa. 12. tydzień ciąży to także problemy z zaparciami i wzdęciami. Niektóre kobiety narzekają również na wzmożoną pracę gruczołów.

Każdy tydzień ciąży jest wyjątkowy i bardzo ważny. Wszystko, co robisz, co jesz, co pijesz i co odczuwasz, ma wpływ na Twoje dziecko. Nie możesz o tym zapominać. W okresie ciąży nie wolno sięgać po alkohol - każda, nawet najmniejsza jego ilość ma negatywny wpływ na płód. Należy również odłożyć wszelkie inne używki, w tym z pozoru niewinną kawę. Warto również ograniczyć herbatę, a zastąpić ją zdrowymi, naturalnymi sokami z warzyw i owoców oraz dobrą wodą niegazowaną. Spożywanie używek w czasie ciąży może doprowadzić do wielu komplikacji w organizmie dziecka. Często dzieci, których mamy w czasie ciąży nie odmawiały sobie alkoholu, rodzą się mniejsze i słabsze. Możliwe są również opóźniania zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!