Newsy

Zostawił 2-letnią córkę w nagrzanym samochodzie i poszedł do sklepu

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
gazeta.pl
dziecko, które śpi w samochodzie

Mimo apeli służb wciąż zdarza się, że rodzice zostawiają swoje dzieci w nagrzanych samochodach. Taka sytuacja miała miejsce w Zatorze w województwie małopolskim. Mężczyzna poszedł na zakupy, a jego dwuletnia córeczka czekała w aucie na parkingu. Jak tłumaczył się policjantom?

Ojciec zostawił 2-latkę w nagrzanym samochodzie

Mężczyzna zostawił swoją dwuletnią córkę w nagrzanym samochodzie na parkingu przy jednym z pasaży handlowych w Zatorze (województwo małopolskie). Płaczącą dziewczynkę dostrzegła ekspedientka pobliskiego sklepu i to ona zawiadomiła odpowiednie służby.

Chore dzieci

Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matkiDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Ponieważ auto było otwarte, kobieta dostała się do dwulatki i mogła ją uspokoić. Mimo że szyba była uchylona, to z powodu upału w środku było bardzo gorąco. Ojciec dziewczynki, 39-letni Ukrainiec, pojawił się po chwili. Tłumaczył policjantom, że córeczka spała, gdy wychodził z samochodu i szedł po zakupy. Funkcjonariusze zdecydowali się wystawić mężczyźnie mandat, nie podano, w jakiej wysokości.

Dlaczego zostawianie dzieci w samochodzie jest niebezpieczne?

W bardzo gorące, upalne dni termometry samochodzie mogą wskazywać od 50 do 60 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci. Ich organizmy nie potrafią jeszcze sobie z nią radzić, do tego ciała maluchów nagrzewają się od 2 do 5 razy szybciej niż dorosłego.

Policjanci w swoich corocznych apelach podkreślają, że przebywanie w takich warunkach może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie (wystarczy 15 minut, aby doszło do uszkodzenia mózgu oraz nerek), a nawet do śmierci - bez względu na to, czy w samochodzie zostanie zamknięte dziecko, zwierzak czy osoba dorosła. Należy pamiętać, że zostawienie uchylonego okna nie jest żadnym rozwiązaniem, ponieważ chłodzi ono wnętrze samochodu tylko w niewielkim stopniu.

Dziecko w nagrzanym samochodzie

Osoby, które widzą dziecko (lub zwierzaka) pozostawione w samochodzie, w pierwszej kolejności powinny sprawdzić, czy jest przytomne i spróbować dostać się do auta. Jeśli nie jest to możliwe, mamy prawo wybić szybę (najbardziej oddaloną od dziecka) i uwolnić malucha. Następnie należy mu udzielić pierwszej pomocy i wezwać odpowiednie służby.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Image taken by Mayte Torres/Getty Images

Pozostałe wiadomości