Likwidacja indyków
Występowanie ptasiej grypy potwierdziły badania Państwowego Instytutu Weterynaryjnego
w Puławach.
W sobotę stado indyków zostanie zagazowane, następnie trafi do zakładu utylizacyjnego. Transport zwierząt będzie odpowiednio zabezpieczony.
- przekazała PAP Martyna Bela, lekarz weterynarii z zespołu ds. zdrowia i ochrony zwierząt Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Poznaniu
Ogniska ptasiej grypy
Ogniska ptasiej grypy w stadach liczących ponad 100 sztuk drobiu potwierdzono także w regionie gminy Raszków i Ostrowa Wielkopolskiego. Aby zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa, wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk zaapelował do mieszkańców regionu i hodowców o przestrzeganie podstawowych zasad higieny oraz bioasekuracji. Podkreślił przy tym, że wirus ptasiej grypy nie jest niebezpieczny dla ludzi.
Ochrona przed ptasią grypą
Nie odnotowano przeniesienia infekcji na człowieka. Należy jednak unikać kontaktu z ptactwem, szczególnie tym dziko żyjącym. Jajka i mięso drobiowe powinno się trzymać w szczelnie zamkniętym opakowaniu tak, żeby nie miały styczności z inną żywnością. Zaleca się też unikanie spożywania surowych jaj. Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi wzmożony nadzór nad sprzedażą mięsa drobiowego i produktów z niego wytworzonych.
Zobacz też:
- Niedziele wolne od handlu w 2020 roku
- Niedobre jedzenie w szpitalu? Zobacz, co możesz przynieść choremu
- 180 tysięcy zachorowań na ospę wietrzną w 2019 roku. Służby biją na alarm
Autor: Anna Korytowska
Źródło: PAP