Newsy

Wzmożone kontrole drogowe w Wielkanoc. Co będzie sprawdzane?

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN 24
Samochód policji

W związku z nadchodzącymi świętami wielkanocnymi zapowiedziano wzmożone kontrole na drogach. Ruch nadzorować będą policjanci z laserowymi miernikami prędkości z rejestracją obraz oraz pojazdy wyposażone w wideorejestratory. Zapowiedziano, że w niektórych miejscach policja będzie kierować ruchem. 

Świąteczne kontrole kierowców

Kontrole rozpoczną się w piątek 15 kwietnia 2022 roku z okazji nadchodzących świąt wielkanocnych. Policja zapowiedziała, że w trakcie świąt będzie zwracać szczególną uwagę na prędkość - egzekwowane będzie przestrzeganie ograniczeń. Na drogach pojawią się funkcjonariusze z miernikami prędkości z rejestracją obrazu oraz pojazdy wyposażone w wideorejestratory. Ponadto będzie zwracana uwaga na korzystanie z pasów bezpieczeństwa i przewożenie dzieci w samochodach w bezpieczny sposób. Monitorowane będą także zachowania kierowców w okolicach oznakowanych przejść.

Motoryzacja

Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w góręDzień Dobry TVN
wideo 2/6

W święta wielkanocne kontrolowana będzie też trzeźwość kierowców i stan psychofizyczny. Komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej zaleca kierującym "by w przypadku podróży na dłuższych dystansach - zależnie od swoich umiejętności i od swojego organizmu - co 1,5 lub 2 godziny zrobić krótką przerwę".

Wielkanoc 2022 - kontrole policyjne na drogach

Jak podaje portal TVN 24 Biznes "policja przypominała, że w okresie wielkanocnym obowiązuje zakaz ruchu dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz ten 16 kwietnia będzie obowiązywał w godzinach 18-22, zaś 17 i 18 kwietnia w godzinach 8-22. Z zakazu wyłączone są m.in. autobusy i pojazdy posiadające zezwolenie na przewóz w tym czasie".

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w pierwszym kwartale tego roku odnotowano znaczący spadek wykroczeń wobec pieszych, aż o około 4 tysiące. Również sami piesi popełnili mniej wykroczeń. Ponadto, zmniejszyła się liczba przekroczeń dozwolonej prędkości ruchu. Mimo to, do marca zaobserwowano zwiększoną ilość wypadków, w tym w rejonie przejść.

Z okazji zbliżających się świąt i podróży do rodziny, warto przypomnieć o tym, że od 1 stycznia 2022 obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Maksymalna wysokość kary, którą można dostać w postępowaniu mandatowych wynosi do 5 tysięcy złotych, a przypadku zbiegu wykroczeń, nawet do 6 tysięcy.

Więcej przeczytasz na tvn24.pl

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Foremniakowski/Getty Images

Pozostałe wiadomości