Jad kiełbasiany wykryty w wodzie. "Bakteria może być niebezpieczna"

Park Moczydło w Warszawie
Park Moczydło w Warszawie
Źródło: Marcin Jezierski / Getty Images

Groźna dla zdrowia bakteria została wykryta w próbkach wody pobranych w jednym z warszawskich parków. Stawy będące jego główną atrakcją są popularnym miejscem wśród spacerowiczów. Władze dzielnicy wydały zakaz wprowadzania zwierząt do wszystkich zbiorników na terenie kompleksu.

Jad kiełbasiany w wodzie

Badania wody z akwenów położonych w stołecznym Parku Moczydło wykazały obecność bakterii clostridium botulinum (laseczki jadu kiełbasianego). Na terenie popularnego wśród warszawiaków zieleńca znajdują się cztery stawy. Zwykle można zobaczyć obok nich właścicieli psów, które podczas spaceru zażywają kąpieli w miejskiej sadzawce. Obecnie nie jest to jednak możliwe.

Odra

Odra

dr Alicja Pawelec
Źródło: Dzień Dobry TVN
Skażenie Odry: największa katastrofa ekologiczna od lat
Skażenie Odry: największa katastrofa ekologiczna od lat
Co skrywają rzeki świata?
Co skrywają rzeki świata?
Wystawa rzeczy znalezionych w Odrze
Wystawa rzeczy znalezionych w Odrze

– Badania próbek wody wykazały obecność bakterii clostridium botulinum "typu C", która może być niebezpieczna dla zwierząt, a dla ptaków nawet śmiertelna – powiedział cytowany przez Radio Zet burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski. – Dlatego zgodnie z zaleceniami naukowców wprowadzamy zakaz pojenia i wprowadzania psów do wody – dodał.

Bakterie niebezpieczne dla zwierząt w Warszawskim stawie

Ekspertyzę wody przeprowadził Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. Zdaniem laboratorium, bakterie rozwinęły się w stawach z uwagi na wysokie temperatury. – Na szczęście wykryta w wodzie odmiana nie jest tą najniebezpieczniejszą. Niemniej sprawa jest poważna i zakaz należy traktować bardzo serio – zaznaczył burmistrz dzielnicy – Niestety naukowcy poinformowali nas również, że nie ma technicznych możliwości pozbycia się bakterii ze zbiorników bez szkody dla innych organizmów w wodzie – dodał burmistrz.

Jedynym rozwiązaniem niestwarzającym zagrożenia dla innych fauny i flory zainfekowanych zbiorników jest spadek temperatury pozwalający wodzie samodzielnie wyregulować jej skład mikrobiologiczny. Zanim to nastąpi, właściciele zwierząt muszą zachować najwyższą ostrożność. Zamknięte pozostają również stanowiska wędkarskie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości