Pogłoski na temat króla Karola III nie milkną. "Abdykacje stają się nowoczesną tradycją"

Król Karol III
Czy król Karol III abdykuje?
Źródło: WPA Pool / Pool/Getty Images

Problemy zdrowotne, sędziwy wiek czy też konflikty rodzinne. Te i inne powody stale prowokują media do snucia domysłów na temat rzekomo nadciągającej i nieuchronnej abdykacji króla Karola III. Czy syn królowej Elżbiety II zrezygnuje z tronu i odda panowanie swojemu najstarszemu synowi - Williamowi? Na te pytania postarała się odpowiedzieć w rozmowie z dziendobry.tvn.pl ekspertka ds. brytyjskiej monarchii - Katarzyna Lackowska.

Dalsza część artykułu dostępna pod materiałem wideo.

DD_20240506_Karol_REP_napisy
Rok temu Karol III został królem - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy król Karol III abdykuje?

Pogłoski na temat abdykacji króla Karola III na rzecz przejęcia korony przez księcia Williama powracają regularnie do mediów, zaś spekulacje dotyczące takiej zmiany pojawiały się jeszcze za życia królowej Elżbiety II, zwłaszcza po jej 85. urodzinach. Według Katarzyny Lackowskiej, ekspertki ds. brytyjskiej monarchii, kwestia abdykacji jest złożona i dyskutując o niej - musimy zdać sobie sprawę z szczególnych zasad panujących na dworze Windsorów.

- Abdykacja to zjawisko, które w brytyjskiej monarchii praktycznie nie istnieje. W przeciwieństwie do niektórych europejskich monarchii, takich jak Hiszpania, Holandia czy Dania, gdzie abdykacje stają się niemal nowoczesną tradycją, brytyjska korona pozostaje wierna zasadzie służby "do końca życia". Król Karol III, całe życie przygotowywany do roli monarchy, miał wyjątkowy wzór do naśladowania w swojej matce, królowej Elżbiecie II. Jej niezłomne poświęcenie i lojalność wobec korony z pewnością ukształtowały podejście króla Karola do jego misji - stwierdziła ekspertka.

Czym jest abdykacja?

Abdykacja to przedwczesna rezygnacja panującego monarchy z tronu i zrzeczenie się przysługujących mu z tego tytułu praw. Może być dobrowolna lub wymuszona przez okoliczności nie tylko polityczne, ale i obyczajowe. Jak przypomniała Katarzyna Lackowska, m tylko jeden monarcha z dynastii Windsorów zrzekł się korony.

- W nowoczesnej historii brytyjskiej monarchii abdykacja zdarzyła się raz – w 1936 roku, gdy Edward VIII, stryj królowej Elżbiety II, zrzekł się tronu. Powód? Miłość, która okazała się silniejsza niż korona – jego związek z Wallis Simpson, rozwódką, nie zyskał akceptacji ówczesnych władz kościelnych i politycznych. Historia ta, choć romantyczna, była dla dynastii Windsorów nauczką, jak wielkie konsekwencje może mieć decyzja o opuszczeniu tronu - dodała ekspertka.

Abdykacja jest ogromną zmianą oraz "rewolucją" nie tylko pod względem prawnym i dyplomatycznym, ale i zaburza spokój oraz zaufanie poddanych. Nic więc dziwnego, że choć pogłoski na temat odejścia króla Karola III od pełnionych obowiązków często jest przez media sugerowane, to możemy wnioskować, że otoczenie władcy w razie kryzysu zrobi wszystko, by monarcha wciąż pozostawał na tronie.

- Dla Karola III korona nie jest tylko symbolem, ale także zobowiązaniem. Król widział, jak jego matka przez ponad 70 lat wypełniała swoje obowiązki z godnością i oddaniem. Trudno sobie wyobrazić, by zdecydował się na inny kierunek – zwłaszcza że jego panowanie postrzega jako kontynuację dzieła królowej Elżbiety II. Plotki i spekulacje to nieodłączna część życia rodziny królewskiej. Jednak w przypadku króla Karola III możemy być spokojni – jego determinacja, by służyć swojemu narodowi, wydaje się niezachwiana. Korona to dla niego nie tylko dziedzictwo, ale przede wszystkim misja - podsumowała Katarzyna Lackowska.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości