Tragedia na Ukrainie. Koronawirus odebrał życie pacjentkom szpitala położniczego

Szpital na Ukrainie
Artem Hvozdkov/Getty Images
Źródło: Moment RF
Koronawirus w szpitalu położniczym na w Iwano-Frankiwsku. W zachodniej części Ukrainy zmarły dwie kobiety zakażone koronawirusem - przekazały lokalne władze. Oczekiwane są też wyniki testu na Covid-19 pacjentki, która zmarła nagle w trakcie porodu, a sekcja zwłok wykazała uszkodzenia płuc.

Koronawirus przyczyną śmierci kobiet

Zakażenie wirusem Covid-19 było przyczyną śmierci pacjentki Obwodowego Centrum Położniczego w Iwano-Frankiwsku. 37-latka zmarła po urodzeniu dziecka. Stan niemowlęcia lekarze oceniają jako stabilny - przekazały lokalne media, cytowane przez portal Gławkom. Pochówku kobiety dokonali członkowie rodziny, gdyż - jak przekazała siostra zmarłej Oksana Stasewycz - miejskie władze odmówiły wsparcia w pogrzebie - podała telewizja Priamyj. Na nagraniu zarejestrowanym przez siostrę zmarłej widać, że trumnę z karetki wyjmuje trzech mężczyzn w ochronnych kostiumach, następnie opuszczają ją do dołu. Jak wyjaśnia autorka nagrania, wszyscy mężczyźni są członkami rodziny zmarłej. Na pogrzebie nie było żadnych gości.

W środę, 1 kwietnia mer miasta Rusłan Marcinkiw poinformował o kolejnej kobiecie, zmarłej po porodzie w tym szpitalu. Jak zaznaczył, pacjentka odeszła nagle, a sekcja zwłok potwierdziła uszkodzenia płuc. Nie ma jeszcze wyników testu na Covid-19 zmarłej. Niemowlę udało się uratować dzięki cesarskiemu cięciu.

Tego samego dnia również w tym samym szpitalu położniczym w Iwano-Frankiwsku zmarła zakażona koronawirusem 60-latka, hospitalizowana w związku z planowaną operacją.

Kolejne zakażenia w szpitalu położniczym

Internetowa gazeta "Ukraińska Prawda" podała w czwartek wieczorem, że u kolejnej pacjentki tego szpitala potwierdzono zakażenie koronawirusem. Kobietę odizolowano. Gazeta podała też, że zakażenie potwierdzono u czterech pracowników placówki.

Według ukraińskiego ministerstwa ochrony zdrowia w obwodzie iwanofrankiwskim odnotowano 81 przypadków infekcji koronawirusem.

Koronawirus na Ukrainie

Na Ukrainie w ciągu doby bilans zakażeń koronawirusem wzrósł o 138 do 942. Odnotowano trzy kolejne zgony osób chorych na Covid-19 - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. Łącznie zmarły 23 osoby zainfekowane koronawirusem.

Według danych Centrum Zdrowia Publicznego z godz. 10 (godz. 9 w Polsce) 3 kwietnia na Ukrainie są 942 potwierdzone laboratoryjnie - przy wykorzystaniu metody PCR - przypadki Covid-19, 23 z nich to przypadki śmiertelne, 19 pacjentów wyzdrowiało. W ciągu doby odnotowano 138 nowych przypadków

- napisało ministerstwo na Facebooku.

Najwięcej przypadków zakażeń - 180 - potwierdzono w Kijowie. 171 infekcji odnotowano w obwodzie czerniowieckim, 114 - tarnopolskim, 81 - iwano-frankowskim, 70 - kijowskim.

Zobacz też:

Zakażony koronawirusem profesor Rokita popełnił samobójstwo. „Ludzie nie dawali mu spokoju”

W jakich warunkach koronawirus najszybciej się rozprzestrzenia? Naukowcy już wiedzą

Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie i sytuacji w Polsce [aktualizacja]

***

Najświeższe informacje na temat koronawirusa znajdziesz na tvn24.pl

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości