Tej zimy być może będziemy musieli zmagać się z tzw. twindemią, czyli dwiema epidemiami w tym samym czasie. Mowa o połączeniu kolejnej fali COVID-19 i grypy, na którą liczba zachorowań znacznie wzrosła. Jak się chronić?
Rośnie liczba zachorowań na grypę
Lekarze w wielu częściach świata donoszą o rosnącej liczbie zachorowań na grypę. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie, znacznie zwiększyła się ona od końca września. Podkreślono, że wirusy układu oddechowego, w tym wirusy grypy, obecnie są w stanie rozprzestrzeniać się w sposób w dużej mierze niekontrolowany.
Zdrowie
Zdrowie
Czym jest twindemia?
W Niemczech coraz więcej osób, zwłaszcza starszych, zgłasza się do lekarza z problemem w funkcjonowaniu układu oddechowego. Najczęściej jest to grypa lub COVID-19. Niemiecki minister zdrowia Karl Lauterbach poinfomował w mediach społecznościowych, że "obecnie narasta połączona fala COVID-19 i grypy", co określane jest jako twindemia.
Trudno jednak stwierdzić, jak zaawansowany przebieg będzie miała ewentualna podwójna pandemia. Każdego roku na skalę i przebieg sezonu grypowego wpływ ma wiele różnych czynników. Specjaliści podkreślają, że w tej sytuacji kluczowe jest szczepienie. Wysoki wskaźnik szczepień pomaga zapobiec ciężkim przebiegom grypy i uniknąć dodatkowego obciążenia systemu opieki zdrowotnej. Jeśli natomiast chodzi o COVID-19, nie wiadomo, który z wariantów będzie dominował w najbliższym czasie.
Lekarze na całym świecie zalecają szczepienia przeciw grypie i COVID-19. Zachęcają również do wzmacniania odporności organizmu, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy mózg po przechorowaniu COVID-19 może się skurczyć? "To jest pewne uproszczenie"
- Uniwersalna szczepionka przeciwko grypie. Koniec corocznych szczepień?
- "Nie chroni przed zakażeniem, ale ciężkim przebiegiem". Co warto wiedzieć o szczepieniu przeciw grypie?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: EyeEm